Практикалық жұмыс № 8

Білімділік мақсаты: Дәстүрлі емес сабақ түрінде белсенділігін арттыра, өз-өзіне                             баға        беру,         өз   жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарау,  оқушылардың қысым тарауы бойынша алған білімдерін практика жүзінде жүзеге асыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, өтілген тақырыптар білім-дағдыларын  айқындау, физикалық есептерді шығару дағдысын арттыру Дамытушылық міңдеті: Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін дамыту,                                                 жеке  оқушылардың білімін арттыру, есте сақтау қабілеттерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; іскерліктерін, ұқыптылық пен жылдамдықтарын дамыту;   Тәрбиелік міңдеті: Оқушыларды еңбектенуге, табандылыққа, дәлдікке,                                              ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, жан-жақтылыққа,  сынып                                            намысын қорғауға тәрбиелеу.
Раздел Физика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Практикалық жұмыс № 8

Сапалық және мәтіндік есептер шығару

(Қысым тарауы бойынша)


Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Дәстүрлі емес сабақ түрінде белсенділігін арттыра, өз-өзіне
баға беру, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарау, оқушылардың қысым тарауы бойынша алған білімдерін практика жүзінде жүзеге асыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, өтілген тақырыптар білім-дағдыларын айқындау, физикалық есептерді шығару дағдысын арттыру

Дамытушылық міңдеті: Іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін дамыту,
жеке оқушылардың білімін арттыру, есте сақтау қабілеттерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; іскерліктерін, ұқыптылық пен жылдамдықтарын дамыту;

Тәрбиелік міңдеті: Оқушыларды еңбектенуге, табандылыққа, дәлдікке,
ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, жан-жақтылыққа, сынып
намысын қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: әңгімелесу, сұрақ -жауап, есептер шығару

Көрнекіліктер: презентация, ғалымдардың портреттері, интерактивті тақта, компьютер

Пәнаралық байланыс: математика, информатика, тарих, әдебиет

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру . ( 2 минут)

1) Оқушылырмен сәлемдесу, түгендеу

2) Психолгиялық дайындық

ІІ. Өтілген тақырыптар бойынша білімдерін айқындау

а) Тарау бойынша жалпы сұрау өткізу ( 3 минут)

(оқушылар алдарында берілген кестедегі сұрақтарға «иә» және «жоқ» деген жауаптарды белгілеу арқылы жауап береді).

Сұрақтар

«иә»

«жоқ»

1

Барометр - қысымын айырымын өлшеу үшін қолайлы аспап.

+

2

Сұйықтар мен қатты денелерде қысым бір бағытта беріледі.

+

3

Шприцтің әрекеті Паскаль заңына негізделген.

+

4

Атмосфералық қысымды тәжірибе жүзінде анықтаған Торричелли тәжірибесі

+

5

Қалыпты атмосфералық қысым шамасы 760 мм.сынап бағанасына тең.

+

6

Қатты денелерде қысым барлық бағытта бірдей беріледі.

+

7

Сұйыққа батырылған денені ығыстыратын күшті Архимед күші деп аталады.

+





ә) Физикалық диктант ( 7 минут)

  • Сұйықтар батырылған дене не себептен судың бетіне қалқап шығады ?

  • Тұңғыш ығыстырушы күш мәнін есептеп шығарған кім ?

  • Архимед күшінің формуласы

  • Архимед күші қандай шамаларға байланысты?

  • 5) Көлемі 4 м3 суға бетон толық батырылған. Оған су тарапынан әрекет етуші күш Архимед күшін тап.

б) Оқушылардың үй тапсырмасын тексеру

Оқушылардың үйден дайындап келген өзіндік жұмыстарын тыңдау. (реферат, ребус, сөзжұмбақ, өлең)

ІІІ. Практикалық бөлім

а) Физикалық шамалардың көмегімен формула құрастыру (7минут)

(Конвертке салынған физикалық шамалардың көмегімен формулалар құрастырып, оны тақтадағы берілген сөздердің қасына сәйкестендіру керек. )

1) Қысым күші -------------------------------------------------------- P= ρ g h

2) Қысым ---------------------------------------------------------------- p = F/S

3) Ауырлық күші ------------------------------------ --------------------- Fa= mg

4) Масса --------------------------------------------------- --------------- m = ρ *V

5) Архимед күші --------------------------------------------- ----- FA = pc g Vд

ә) Семантикалық карта ( 2 минут)

Ашқан жаңалықтары

Ғалымдар

Атмосфералық қысым ауа райына байланысты өзгереді.

Сұйыққа батырылған денеге осы денені сұйықтан ығыстыратын күш әрекет етеді

Сұйыққа немесе газға түсірілген қысым барлық бағыт бойынша

өзгеріссіз беріледі

Архимед


+


Эванджелиста Торричелли

+



Блез Паскаль



+

б) Деңгейлік есептер шығару ( сапалық және мәтіндік есептер)

1) Сапалық есептер: (3 минут)

1. Неге өзен суына қарағанда , теңіз суына жүзген жеңілірек?

Жауабы: теңіз суы тұзды , тұзы неғұрлымкөп болған сайын тығызырақ келеді.Архимед күші көбірек болады.

2 Сүңгуір үйрек су бетінде қамыстың сабағынан ұя жасайды.Ұя су бетінде жел қалай соқса ,солай қарай жүзеді. Құстың ұясын су бетінде қандай күш ұстап тұрады.Ұяның пішіні мен көлемі туралы не айтуға болады?

Жауабы: судың бетінде ұяға Архимед күші әсер етеді .Ұя пішіні ұяның салмағымен оған әсер ететін ығыстырушы күштен бірнеше есе аз болуы керек .

3. Сүңгуір үйрек суда жақсы сүңгиді.Судың тарапынан әсер ететін ығыстырушы күшті ол қалай азайтады?

Жауабы: Сүңгуір үйрек өзінің көлемін азайтуға тырысады , яғни қанаттарын денесіне қысып алады.

2) Мәтіндік есептер

Есептер жинағынан есептер шығару (есептер номерлері слайдта көрсетеіледі)

IV. Үйге тапсырма

Қысым тарау бойынша тест жұмысын құрастыру

V Оқушылардың сабақта алаған көңіл-күйін смайликтер арқылы анықтап, сабақта көрсеткен белсенділіктері бойынша бағалау. .






РУБЕЖИН ОРТА ЖАЛПЫ БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕП-БАЛАБАҚШАСЫ








Практикалық жұмыс № 8

Пәні: физика

Пән мұғалімі: Аманқұлова П.Е.

Сыныбы: 7 «а» сынып







2013-2014 оқу жылы

© 2010-2022