• Преподавателю
  • Физика
  • Физика және Информати пәндері бойынша ЛОГИКАЛЫҚ ОЛИМПИАДА тақырыбындағы сыныптан тыс шар

Физика және Информати пәндері бойынша ЛОГИКАЛЫҚ ОЛИМПИАДА тақырыбындағы сыныптан тыс шар

Раздел Физика
Класс -
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: «ЛОГИКАЛЫҚ ОЛИМПИАДА»

Сабақтың мақсаты:

  1. Физика және информатика пәніне деген қызығушылықтарын, білімге деген құштарлықтарын арттыру;

  2. Студенттерді өз бетімен ізденуге, білімін шығармашылық тұрғыдан дамытуға, өз бетімен қорытынды жасауға үйрету, сөз байлығын, ойлау қабілетін дамыту.

  3. Ойы жүйрік, танымдық деңгейі жоғары, студенттердің дарынын ашу, белсенділігін арттыру, білімдерін көтеру.

Сабақтың түрі: Танымдық ойын сабақ.

Сабақтың әдісі: білімді меңгеру деңгейін байқау

Әдісі: ой-қозғау - «ойын-сабағы»

Көрнекілігі: интерактивті тақта, тапсырма, слайдтар, мультимедиа проектор .

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

1.1 Студентердің сабаққа дайындығын тексеру

1.2 Студенттердің зейінің сабаққа аудару

  1. Сабақтың мақсаты мен міндетін таныстыру

  2. Сабақтың актуалдылығы

  3. Сабақтың барысы

4.1«Қас - қағым сәт» Барлық командаларға қойылатын физика, информатика пәндері бойынша сұрақтар қойылады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл қойылады.

  • «Ғажайып үштік»кезеңі. Бұл кезеңде әр команда ұяшықтарды таңдап сұрақтарына жауап береді. Балл ұяшық санымен бағаланады.

  • «Логика» Пәндер бойынша логикалық сұрақтар. Әр дұрыс жауапқа 1 балл қойылады.

  • «Шебер қолдар» ойыны. Сайысымыздың шарты бойынша сендерге қазір әр түрлі фигуралар сурттері көрсетіледі. Оларға қарап, естеріңе сақтап алуға 1 минут уақыт беріледі. Содан соң бұл сурет жабылады. Суреттегі фигураларды рет - ретімен салып шығуларың керек. Әр дұрыс пішінге 1 балл қойылады.

  • «Кім білгір» ойыны. Мен сандарды айтып отырамын. Сіздер осы саннан кейінгі сандарды айтып отырасыздар. Мысалға мен 10 десем сіздер 11 дейсіңдер, мен 345 десем сендер 346 дейсіңдер, т.с.с. Әр дұрыс 5жауапқа 1 балл қойылады.

  • «Қызықты жұмбақтар». Әр дұрыс жауапқа 1 балл қойылады.

  • «Мақал -мәтілдер жалғасын тап». Әр дұрыс жауапқа 1 балл қойылады..

  • MS Access - тен тесттік сұрақтар. Экранда баллды өзі береді.

  1. Қорытындылау

  2. Бағалау: Оқушылардың жинаған баллдары бойынша.

  3. Үйге тапсырма беру.

ІІІ. Сабақтың актуалдылығы

Ойын толқын жатқандай асып - тасып,
Біреу мығым, біреулер шалыс басып.
Бұл ойыннан өтеді ғұлама ойлар,
Жеңсең де, жеңілсеңде қалма жасып.

Ғылымдардың ғылымы

Физика, информатика жайында

Ойын сабағымызды бастаймыз.

1 - оқушы

Азаматтық ақыл-кенін ашқандар

Архимед, Ньютон мен Паскальдар

Сусындаған өзің сынды ұстаздан

Ізгі мәңгі өшпейді дастандар

2-оқушы

Информатика әлемі

Қызығы мол әдемі

Компьютердей құралды

Меңгердік біз енді

  1. Сабақтың жүруі

4.1. «Қас-қағым сәт» кезеңі. Барлық командаларға қойылатын физика, информатика пәндері бойынша сұрақтар қойылады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл қойылады.

Физика

  1. Уақыт өтуіне қарай басқа денелерге қатсты кеңістіктегі орнының өзгеруі (мех.қозғалыс)

  2. Денені құрайтын бөлшектердің қозғалыс энергиясы мен олардың өзара әсерлесу энергиясы. (кинетикалық, потенциялдық)

  3. Жылу берілу кезінде дененің алған немесежоғалтқан энергиясы ( жылу мөлшері)

  4. Линзаның сындыру қасиетін сипаттайтын физикалық шама (сыну көрсеткіші)

  5. Өз сұйығымен динамикалық тепе - теңдікте болатын бу. (қаныққан бу)

Информатика

  1. компьютер жадында сақтайтын, арнайы түрде ұйымдасқан, өзара байланысқан мәліметтер жиынтығын айтамыз. - ол … (Деректер қоры)

  2. мәліметтерді сақтау үшін жасалған, өрістерден (бағаналардан) және жазбалардан (қатарлардан) тұратын мәліметтер. (Кестелер)

  3. жұмыс істеуші адамның керекті мәліметерді бір немесе бірнеше кестеден белгіленген шарттарға байланысты таңдап алу тәсілі. - бүл (Сұраныс)

  4. мәліметтерді баспаға шығарып қағазда бейнелеу тәсілі, яғни қағазға басып шығаруға арналған нәтижелік құжаттар. (Есептер)

  5. мәліметтер базасы обьектінің (кестелер, сұраныстар, формалар, басылымдар, макростар, модульдер) қасиеттерін анықтау режимі.? (Конструктор)

4.2. «Ғажайып үштік» кезеңі.

Бұл кезеңде әр команда ұяшықтарды таңдап сұрақтарына жауап береді. Балл ұяшық санымен бағаланады.


Физика

10

20

30


Информатика

10

20

30

Пәндер аты

Сұрақтары

Жауабы

Информатика 10

Экранға мәліметтерді енгізу мен бейнелеуге негізделген объект қандай?

Форма

Информатика 20

белгілі бір мақсатта шектеулі әрекет-тер жиынын біртіндеп орындайтын программа.

Шебер

Информатика 30

жиі орындалатын операцияларды автоматтандыруға арналған не,

Макростар

Физика10

Күштің өлшем бірлігі?

Ньютон

Физика 20

Тізбектегі ток күшін өлшейтін құрал

Амперметр

Физика 30

Тоқтың жылулық әрекетін зерттеген ғалымдар?

Джоуль - Ленц

4.3. «Логика»

Пәндер бойынша логикалық сұрақтар

Физика

  1. Дүниеде ең жүйрік не? (Ой, қиял)

  2. Көзіңмен көресің, бірақ ұстай алмайсың (көлеңке)

  3. Жүгі болса жүреді, жүгі жоқта тұрады (аспалы сағат)

  4. Алты аяқ, екі арқа, бір бас. Бұл не? (адам орындықта отыр)

  5. Электр пойызы шығыстан батысқа қарай жүйіткіп келеді. Қарсы бағыттан жел тұрса, жел пойыз түтінін қай жаққа қарай айдап әкетеді. (электр пойызында түтін болмайды)

4.4. «Шебер қолдар» суретшілер сайысы.

Сайысымыздың шарты бойынша сендерге қазір әр түрлі фигуралар сурттері көрсетіледі. Оларға қарап, естеріңе сақтап алуға 1 минут уақыт беріледі. Содан соң бұл сурет жабылады. Суреттегі фигураларды рет - ретімен салып шығуларың керек. Бастайық!

4.5.«Кім білгір» ойыны

Мен сандарды айтып отырамын. Сіздер осы саннан кейінгі сандарды айтып отырасыздар. Мысалға мен 10 десем сіздер 11 дейсіңдер, мен 345 десем сендер 346 дейсіңдер, т.с.с. Олай болса, қане бастайық

13,21,54,212,10009,1338,66,2999,689,1000,4099

11,25,45,313,11111,1447,77,3999,889,3002,9090

18,32,65,345,10010,1399,89,1899,669,2002,9999

4.6. «Қызықты жұмбақтар»

Физика пәні бойынша

  1. Жердің жүзін шарлайсың,

Онсыз еш жерге бармайсың.

Көлікпен де жаяу да,

Саралайсың, таңдайсың. (Жол)

2.Жылдамдықты өзгертеді,

Қоғалысты тездетеді.

Қарсы шықса қоғалысқа,

Тоқтарына көз жетеді. (Үдеу)

3 Көп болса асықпайсың,

Мезетте қашықтайсың.

Асықсаң аз болады,

Табасың мұны қайсың? (Уақыт)

4. Қозғалысқа келтіріп,

Жылдамдығын береді.

Өлшемдерін қарасаң,

Ньюонға ол келеді. (Күш)

5. Біз, біз, біз едік,

Бірегей жарқын қыз едік.

Тамашада көп болдық-

Таң атқанда жоқ болдық. (Жұлдыз)

Иформатика

  1. 1. Бір бетшені аштым да,

Мәтін жаза бастадым

Бірақ тілін шет елдің

Аудара алмай тастадым

Тілді қалай өзгертем

Көмектесші,достарым! ( Shift + Alt )

2.Ұзынтұра Жалқаубек,

Тұрмай ылғы жатады.

Қозғала қалса артынан,

Ешбір белгі қалмайды. (бос орын)

3.Биологияда бұл паразит,

Көзге зорға көрінер.

Информатикада өлшем бірлік,

Ақпараттарды өлшер (бит)

4.Тетігін бассаң алаңсыз,

Жазады қалам, қағазсыз. (пернетақта)

5.Батырмасын басасың

Қажетті файлды ашасың (тінтуір)

4.7.«Мақал -мәтелдер жалғасын тап»

Физика

1Түйені жел қозғаса

Ешкіні …. аспаннан ізде (қозғалыс, тербеліс)

2.Жел соқпаса…. шөптің басы қозғалмайды (күш)

3.Аузы күйген, …. үрлеп ішер (Кебу)

4.Ай мен күн ауысты

Тәулікті …. тауысты (жерлің өз осімен айналуы)

5.Ай жоғары әлемге

6. Күн жоғары ….. төменге (жарық сәулесі)

Информатика

  1. Жігітті компьютеріне қарап, бағала. (Жігітті досына қарап, бағала)

  2. Байт биттен құралады. (Теңге тиыннан құралады)

  3. Вирустан қорыққан, Интернетке шықпас. (Шегірткеден қорыққан, егін екпес)

  4. Компьютердің жұмысы, иесіне мәлім. (Аттың сыры, иесіне мәлім)

  5. Антивирусы күштіні Вирус ала алмайды. (Досы күштіні-жау алмайды)

  1. Қорытынды:

Көңілді болып бұл сабақта,

Қатысушы студенттерге көп рахмет!

Ойын сабағымызды аяқтаймыз.

  1. Баға қою. Оқушылардың жинаған баллдары бойынша.


© 2010-2022