Сабақ жоспары 8 сынып

Сабақтың мақсаты: Жарық құбылстарының жаңа қасиеттерімен танысу, жарықтың сынуы туралы ұғым қалыптастыру, өз ойын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру Oқытуда  қолданылатын әдіс-тәсілдер: Диалогтік әдісі,түсіндіру әдісі,топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, АКТ –ні қолдану Күтілетін нәтиже: Жарықтың шағылуы, жазық айналар бойынша білімдерін топпен талдай отырып, еске түсіреді  Жарықтың сыну заңы; ортаның сыну көрсеткіші ұғымы қалыптасады. Жарықтың сынуы жән...
Раздел Физика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Бекітемін» «Келісемін»

Директордың оқу - ісі Әдістемелік бірлестік жетекшісі жөніндегі орынбасары

______________ C.Ж.Сапанов ______________ М.Т. Султанов

Тақырыбы: Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңдары

Мектеп : ХББ НЗМ Атырау

Мерзімі:

Уақыты: 40 мин

Мұғалімі: Есеркенова Ж

Сынып : 8


Оқушылар саны:10-11

Сабақтың мақсаты

Жарық құбылстарының жаңа қасиеттерімен танысу, жарықтың сынуы туралы ұғым қалыптастыру, өз ойын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

Жарықтың сыну құбылысын сипаттауда қолданылатын түсінікті білу: түсу бұрышы, сыну бұрышы мен сыну көрсеткіші

Сабақ міндеттері:

Оқушылар орындай алуы керек:

  • Сыну теориясында қолданылатын терминдерді анықтайды, оның ішінде түсу бұрышы, сыну бұрышы және оның сыну көрсеткіші

  • Жарық сәулесі бір ортадан екінші ортаға өткенде, оның жолын ауызша және жазбаша сипаттау

Тілдік мақсат


Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсінулері және қолдана алулары керек: нормаль, түскен сәуле, сынған сәуле, түсу бұрышы, сыну бұрышы, жарықтың толық шағылуы, шекті бұрыш.

Арнайы пәндік лексика және терминология:

сыну - преломление - refraction

түскен сәуле - падающий луч - incident beam

сынған сәуле - преломленный луч - refracted beam

түсу бұрышы - угол падения - angle of incidence

сыну бұрышы - угол преломления - angle of refraction

ортаның сыну көрсеткіші - показатель преломление среды - the refractive index of the medium

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Екі әртүрлі ортаның кездесу орны ортаның бөліну шекарасы деп аталады.

Жарықтың барлық сынуы бөліну шекарасында жүзеге асырылады. Жарық бөліну шекарасынан өткен кезде сынады, ол кезде жарық баяу қозғалатын болады.

Өткен сабақ материалдар

Жарықтың таралу заңы

Жарықтың шағылу заңы

Жазық айна. Жазық айнадан кескін алу

Қолданылатын әдістері

Диалогтік әдіс

Түсіндіру әдісі

Топтық жұмыс

Болжау

АКТ -ні қолдану

Күтілетін нәтиже

Оқушылар біледі:

  • Жарықтың шағылуы, жазық айналар бойынша білімдерін топпен талдай отырып, еске түсіреді

  • Жарықтың сыну заңы; ортаның сыну көрсеткіші ұғымы қалыптасады

  • Жарықтың сынуы және сыну көрсеткішіне байланысты есептер шығарады

Физика - сабақ жоспары

Уақытты жоспарлау

Жүру барысы


Ресурстар


Ой қозғау

Сабаққа

кіріспе

15 мин


Ұйымдастыру (амандасу)

Видео «Позитивный настрой»

Топтық жұмыс «Джигсо»

Оқушыларды топқа бөлу. Топқа бөлу мақсатында пазлдар ұсыну. Оқушылар пазлдарды жинау арқылы 3 түрлі сурет құрастырады. Әр пазлдың артында үй тапсырмасын тексеруге әрі еске түсіруге арналған сұрақтар беріледі. Топ болып сұрақтарға жауап дайындап, жауаптарын береді.

Сабақ жоспары 8 сыныпСабақ жоспары 8 сыныпСабақ жоспары 8 сынып

«Аю»

«Айна»

«оптикалық шайба»

Жарықтың таралу заңы

Жарықтың шағылу заңы

Айнадан кескін алу және сипаттау

Жарық жылдамдығы вакууимде неге тең?

Айналық бет дегеніміз не?

Сабақ жоспары 8 сынып

Көлеңкенің пайдау болуын түсіндір

Шағылу заңын тәжірибе жүзінде дәлелде

Сабақ жоспары 8 сынып


Күн мен Айдың тұтылуы



Бақылаушының бағалау парағы

Бағалау өлшемдері


Көшбасшы

Хатшы

Баяндамашы

Уақыт сақшысы

1

Тақырыптың ашылуына үлес қосу


2

Міндетін атқару


3

Топтық жұмысқа атсалысуы


youtube.com/watch?v=QWGmqiP2dMg

Пазлдар құрастыру









Бақылаушының бағалау парағы

Айна, оптикалық диск,жарық көзі

Мағынаны тану

Жаңа тақырыпты өткен тақырыппен байланыстыру

21 мин

Ой қозғау: Суы бар стақанға көлбеу салынған қарындашты көрсету.

Сабақ жоспары 8 сынып

Әр топқа тапсырма беру. Жауабын таратпа қағазға түсіріп, ойларын ауызша айтады.

Не байқадыңыздар?

Бұл құбылыстың жарықпен байланысы қандай болуы мүмкін?

Неліктен өзгеріс болып жатыр?

Оқушылардың пікірі тыңдалған соң тақырыпты жариялау және түсіндіру (АКТ-ны қолдану)

Жоғарыда көрсетілген тәжірибе бойынша талдау жүргізу. Қарындашты жарықпен алмастыратын болсақ, жарық та ауадан суға өткенде өз бағытын өзгертеді екен. Ауа-бірінші орта, су-екінші орта.

Сабақ жоспары 8 сынып

Жоғарыда берілген бейнеден екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде, жарықтың таралу бағытының өзгеруін көруге болады. Осы құбылыс жарықтың сынуы деп аталады.

МN - cу мен ауа арасындағы шекара, SO - шекараға түскен жарық сәулесі, СО - ауа мен судың шекарасын бөлетін О нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр, ОВ - сынған сәуле, α - түсу бұрышы, γ - сыну бұрышы.

Сыну заңдары:

  1. Түскен сәуле, сынған сәуле және екі ортаны бөлетін бетке сәуле түскен нүктеден тұрғызылған перпендикуляр бір жазықтықта жатады

  2. Түсу бұрышы синусының сыну бұрышы синусына қатынасы берілген екі орта үшін тұрақты шама болып табылады. Ол сыну көрсеткіші деп аталады. (Снеллиус заңы)

Сабақ жоспары 8 сынып

Топтық жұмыс (бекіту тапсырмалары)

Тапсырма - 1

1) Сәуле күнбағыс майының бетіне 600 бұрышпен түседі, ал сыну бұрышы 360. Майдың сыну көрсеткішін табыңдар

2) Жарық ауадан глицеринге 500 бұрышпен түсіп, 280 бұрышпен сынады. Глицериндегі жарық жылдамдығы қандай?

3) Сәуле су бетіне 400 бұрышпен түседі. Сыну бұрышы сондай болып қалу үшін сәуле шыны бетіне қандай бұрышпен түсу керек?

nсу =1.33 nш =1.5

Тапсырма - 2

1) Сәуле күнбағыс майының бетіне 700 бұрышпен түседі, ал сыну бұрышы 460. Майдың сыну көрсеткішін табыңдар

2) Жарық ауадан глицеринге 600 бұрышпен түсіп, 300 бұрышпен сынады. Глицериндегі жарық жылдамдығы қандай?

3) Сәуле су бетіне 200 бұрышпен түседі. Сыну бұрышы сондай болып қалу үшін сәуле шыны бетіне қандай бұрышпен түсу керек?

nсу =1.33 nш =1.5

Тапсырма - 3

1) Сәуле күнбағыс майының бетіне 760 бұрышпен түседі, ал сыну бұрышы 260. Майдың сыну көрсеткішін табыңдар

2) Жарық ауадан глицеринге 600 бұрышпен түсіп, 300 бұрышпен сынады. Глицериндегі жарық жылдамдығы қандай?

3) Сәуле су бетіне 600 бұрышпен түседі. Сыну бұрышы сондай болып қалу үшін сәуле шыны бетіне қандай бұрышпен түсу керек?

nсу =1.33 nш =1.5

Суы бар стакан



Таратпа қағаз



files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba080-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_5.swf






files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba080-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_5.swf

Оқулық

Физика және астрономия

Б. Дүйсембаев

Г. Байжасарова

А. Медетбекова

Таратпа қағаздар

Соңы

3 мин

Бір - бірімізді бағалайық!!!

1-топ

айна

2-топ

Опт.шайба

3-топ

аю

1

2

3

4

Ой толғау

1-есеп-5б

2-есеп-7б

3-есеп-10б

Барлыгы




Бағалау парағы

Үйге тапсырма

1 мин

§67

Физика және астрономия - 8 кл

Қосымша мәліметтер

Дифференциация - қосымша көмекті қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз?

Бағалау -оқушылардың

білімін қалай тексересіз

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында сақтау
ИКТ -ні қолдану

Құндылықтар

Барлық оқушылар:

Топта жұмыс жасайды, қажетті мәліметтерді дәптер бетіне түсіріп, есептер шығарады.

Оқушылардың көпшілігі:

Пікірлерін ортаға салады

Кейбір оқушылар

Бағалау парағын толтырады, топтағы әр оқушының жұмыс жасау барысын қадағалайды

Бақылаушы бағалау парағымен жұмыс жасайды

Мұғалім тарапынан мадақтау

Топтар кесте арқылы бір-бірін бағалайды.


  • Геометриямен, биологиямен

  • қорытындылары мен теорияларын бір-бірімен және мұғаліммен талқылау, олардың пікірлерін сыйлау қабілеттерін дамытады және бір-бірімен, үлкендермен қарым-қатынас жасауын тиімді етеді.

  • өз бетімен жұмыс істеуге дағдыланады

  • кабинетте қауіпсіздік ережесін есте сақтайды

  • бірін-бірі тыңдап үйренеді

  • бір-бірінің жұмысын көшірмейді

Рефлексия

Сабақтың мақсаты / оқу мақсаты дұрыс па?

Оқушылар бүгін не оқып-үйренді?

Оқу атмосферасы қандай болды?

Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба?

Мен уақытты сақтадым ба?

Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай?



Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



© 2010-2022