- Преподавателю
- Физика
- Физика-10 сынып. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану
Физика-10 сынып. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану
Раздел | Физика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Аяпбергенова Ж.О. |
Дата | 18.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сынып:10 А
Сабақ тақырыбы: §§5.7. 5.8 . Термодинамиканың бірінші заңын
изороцестерге қолдану.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Изопроцестер туралы түсінік қалыптастыруды әрі қарай жалғастыру, термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану, заттың жылу сыйымдылығының өтіп жатқан процестерге тәуелділігі туралы түсінікті оқушылардың өздігінше қалыптастыруына бағыттау.
Дамытушылық: Оқушылардың жеке ой қабілеттерін дамыту, белсенділік пен қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, баяндау.
Сабақ түрі: аралас
Сабаққа керекті құралдар: интерактивті тақта, электронды оқулық.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
А) Оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу. Топтарға атау беру: «Идеал газ», «Изопроцестер», «Термодинамикадағы жұмыс.»
ә) сабақтың мақсатын хабарлау. Оқушыларға бағалау парағын тарату
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
ІІ. Үйге берілген тапсырмалардың орындалуын тексеру.
А) Жазылған формулалар мен изопроцестерді шапшаң айтып үлгіруі керек.
Ә) «Ой қозғау». Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.
-
Меншікті жылусыйымдылығы дегеніміз не?
-
Жылу мөлшері дегеніміз не?
-
Жылусыйымдылығының өлшем бірлігі қандай?
-
Термодинамикадағы энергияның айналу және сақталу заңы?
-
Дэвидің жүргізген тәжірибелерінен кейін қандай қорытындылар жасалды?
-
Джоульдің тәжірибелерінің жылу табиғатын зерттеудегі рөлі қандай?
-
Майердің жылулық құбылыстарды зерттеуге сіңірген еңбектері қандай?
Жаңа сабаққа кіріспе.
Әр топ,өз атауларын (тақырыптарын қорғайды.) Дайындалу+ қорғау: 2,5 мин.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру.
Изохоралық процесс.
Изохоралық процесс кезінде газға берілетін энергия:
Тұрақты көлемдегі газдың меншікті жылу сыйымдылығы:
Изохоралық процесс кезіндегі берілген жылу мөлшері:
Бір атомды идеал газ үшін:
Изобаралық процесс.
Изобаралық процесс үшін термодинамиканың бірініш заңы:
Изобаралық процесс кезіндегі берілген жылу мөлшері:
Бір атомды идеал газдың меншікті жылу сыйымдылығы:
Сонда изобаралық процесс кезінде берілген жылу мөлшері:
Екі атомды идеал газбен жұмыс істесек:
Изотермиялық процесс.
Изотермиялық процесс үшін термодинамиканың бірінші заңы:
Газдың осы процестегі жылу сыйымдылығы шексіздікке тең.
Идеал газдың изобаралық және изохоралық процестеріндегі меншікті жылу сыйымдылықтарының арасындағы байланыс:
-тұрақты қысым кезіндегі мольдік жылу сыйымдылық.
-тұрақты көлем кезіндегі мольдік жылу сыйымдылық.
-Майер формуласы.
ІV. Есептер шығару.
№1. 127 0С температурадағы массасы 4г гелийдің ішкі энергиясы неге тең? (М(Не)=4*10-3 кг/моль)
№2. Бір атомды идеал газдың 2 молін 50 К-ге қыздырған. Газдың ішкі энергиясының өзгерісі? (R=8,31 Дж/моль )
№3. Молекулаларының саны 1028 бір атомды идеал газдың температурасы 73°С-дан 127°С -ға дейін артқанда ішкі энергиясының өзгерісі неге тең?
№4. 500 г темір кесегін -100С-тан +100С-қа дейін қыздыру үшін қажетті жылу мөлшері (темірдің меншікті жылу сыйымдылығы 780Дж/кг0С)
№5. Газдың 800 молін 500 К-ге изобаралық қыздырған. Газдың жұмысын анықтаңыз? (R=8,31 Дж/моль )
№6. Массасы 4 кг гелийді 100 К-ге изохоралы қыздыру үшін қажетті жылу мөлшерін және газдың жұмысын анықтаңыз? ( М=4*10-3 кг /моль);
V. Қорытындылау. &57,11 жаттығу 14-16.
Оқушылар «Кері байланыс» тақтасына ойларын білдіреді.
VIІ.Бағалау.
Бағалау парағы. Физика. Сынып 10 А Оқушы._________________________
«Шеңберден шығу»
Ой қозғау
Ойын
Топпен жұмыс
«Ыстық орындық» тақтада орындау
Есептер шығару тақтада(ауызша)
Есептер шығару (дәптерде)
Семантикалық картамен жұмыс
Қорытынды баға:___________
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
Ұпай бойынша бағалау
№
Ұпай саны
Баға
1
14-17 ұпай
«5»
2
11-13,5
«4»
3
7,5-10,5
«3»
VIІІ.Үйге тапсырма: §§5.7. 5.8 .11-жаттығу. №14, №15, №16.
Бағалау парағы. Физика. Сынып 10 А Оқушы._________________________
«Шеңберден шығу»
Ой қозғау
Ойын
Топпен жұмыс
«Ыстық орындық» тақтада орындау
Есептер шығару тақтада(ауызша)
Есептер шығару (дәптерде)
Семантикалық картамен жұмыс
Жалпы ұпай
Қорытынды баға:___________
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
Ұпай бойынша бағалау
№
Ұпай саны
Баға
1
14-17 ұпай
«5»
2
11-13,5
«4»
3
7,5-10,5
«3»
Бағалау парағы. Физика. Сынып 10 А Оқушы._________________________
«Шеңберден шығу»
Ой қозғау
Ойын
Топпен жұмыс
«Ыстық орындық» тақтада орындау
Есептер шығару тақтада(ауызша)
Есептер шығару (дәптерде)
Семантикалық картамен жұмыс
Жалпы ұпай
Қорытынды баға:___________
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
Ұпай бойынша бағалау
№
Ұпай саны
Баға
1
14-17 ұпай
«5»
2
11-13,5
«4»
3
7,5-10,5
«3»