Резерфорд тәжірибесі. Атомның құрамы. Атомның моделі
Тізбектелген сабақтар 6-сабақтың жоспары Сабақтыңтақырыбы:Резерфорд тәжірибесі. Атомның құрамы. Атомның моделі. Сабақтыңмақсаты:Оқушыларда атом құрылысы туралы ұғым қалыптастыру, Резерфордтың планетарлық моделімен таныстыру. Оқунәтижелері:Атомның планетарлық моделін білді, ядроның құрамы – протондар жайлы түсінік алды. Атомның құрамының күрделі екендігін дәлелдеді. Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:Топтық жұмыс, оқулықпен жұмыс, «Ақылдың алты қалпағы» әдісі, постер құрастыру, презентац...
Раздел | Физика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Есембекова Ж.Ж. |
Дата | 03.03.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Поделитесь с коллегами:
Тізбектелген сабақтар 6-сабақтың жоспары |
Сабақтың тақырыбы: | Резерфорд тәжірибесі. Атомның құрамы. Атомның моделі. |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларда атом құрылысы туралы ұғым қалыптастыру, Резерфордтың планетарлық моделімен таныстыру. |
Оқу нәтижелері: | Атомның планетарлық моделін білді, ядроның құрамы - протондар жайлы түсінік алды. Атомның құрамының күрделі екендігін дәлелдеді. |
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Топтық жұмыс, оқулықпен жұмыс, «Ақылдың алты қалпағы» әдісі, постер құрастыру, презентация жасау, |
Түйінді идеялар: |
|
Сабақтың кезеңдері және мұғалімнің іс-әрекеті: | -
Оқушылармен амандасу, түгендеу. -
Топқа бөлу. Оқушыларға «Рентген түтікшесі», «Эйнштейн формуласы», «Шығу жұмысының формуласы», «α-, β-, γ- сәулелер» бейнеленген қағаздар таратылады, осы сөздерге байланысты топқа бөлінеді. (2 мин) -
Сергіту сәті («The Skeleton Dance» бейнежазбасы). (1 мин) -
Итермелеу сатысы - оқушыларды уәждендіру, жаңа тақырыпты түсінуге платформа дайындау. -
Жаңа тақырыпты меңгеру. а) Таратпа материал және табыс критерийлері таратылып, оқушыларға өз беттерінше білім алуға мүмкіндік беріледі. Жеке жұмыс (7 мин) ә) Жаңа материалды топтық талқылау (3 мин) -
Жаңа тақырыпты бекіту және жаңа білімді ескі біліммен ұштастыру. а) Әр топқа әртүрлі тапсырма беріледі (7 мин): -
1-топ - төрт сабақ бойы меңгерілген атомның күрделі құрылысын дәлелдейтін құбылыстарды байланыстырып «Білім ағашын» өсіру, постер құрастыру; -
2-топ - Томсон және Резерфорд моделінің айырмашылығын көрсетіп, презентация жасау. -
3-топ - Ядро және оның құрамы тақырыбында постер құрастыру; -
4-топ - «Ақылдың алты қалпағы» әдісі бойынша сабақты жалпылау, қорытындылау. ә) Жұмыстарын қорғау және стикерлер арқылы бағалау "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі арқылы оқушылар өздерін өзі бағалайды.(20 мин) -
Рефлексия (1 мин) Тақтаға «Сабақтағы психологиялық ахуал», «Сабақтан алған әсерің» деген сөздер жазылған және «жақсы», «жаман» деген екі бағалау бағаны бар плакат ілінеді. Оқушылар магнит-смайликтер арқылы сабақты бағалайды. -
Коррекция. Жаңа тақырып бойынша оқушылардың білімдерін тереңдете түсу үшін интерактивті тақтада электронды оқулықтан бейнежазба көрсетіледі. (4 мин) -
Үй тапсырмасы: §53 оқу, мазмұндау. |