Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі

Тақырып: Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Мақсаты: Білімділік: Алғашқы түсініктер мен ұғымдар қалыптастыру және бекіту: өріс, электр өрісі, кернеулік – электр өрісінің күштік сипаттамалары, физикалық мағынасы, есептеу формуласы, өлшем бірлігі. Дамытушылық: Оқушылардың монологтық және диалогтық сөйлеу мәдениетін дамытуға күш салу Тәрбиелік: Жауапкершілікке, ұқыптылыққа, өз ойын дәйекті баяндай білуге баулу Көрнекі құралдар:  Слайдтар, бейнефильмдер,жеке карточкалар Сабақ жоспары: I. ...
Раздел Физика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырып: Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.

Мақсаты:

Білімділік: Алғашқы түсініктер мен ұғымдар қалыптастыру және бекіту: өріс, электр өрісі, кернеулік - электр өрісінің күштік сипаттамалары, физикалық мағынасы, есептеу формуласы, өлшем бірлігі.

Дамытушылық: Оқушылардың монологтық және диалогтық сөйлеу мәдениетін дамытуға күш салу

Тәрбиелік: Жауапкершілікке, ұқыптылыққа, өз ойын дәйекті баяндай білуге баулу

Көрнекі құралдар: Слайдтар, бейнефильмдер,жеке карточкалар

Сабақ жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі,үй жұмысын тексеру «Тест-сурет».

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру , презентация , бейнефильмдер.

ІІІ. Есеп шығару, жеке карточка бойынша өздік жұмыс.

IV. Қорытындылау

Сабақ барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі ,үй жұмысын тексеру.

«Тест-сурет»

Металл таяқшаны түсіргенде электроскоптардың жапырақшалары қалай орналасады?

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.



Екінші шардың зарядын анықтаңыз

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру ( презентация , бейнефильмдер)

Зарядталған денелердің өзара әрекеттесуі қалай жүзеге асады?

Эксперимент жүзінде тағайындалған Кулон заңы зарядтардың өзара өрекеттесуін сандық түрғыдан білдіреді, бірақ "Бір зарядтың басқасына әрекеті қандай жолмен беріледі, бүл өзара әрекеттесудің табиғаты қандай?" деген сұрақтарға жауап бермейді.

Тәжірибелер кез келген зарядталған дененің айналасында заттан ерекшеленетін, электр өрісі деп аталатын кеңістік бар екенін керсетеді. Осы өрістің жәрдемімен электрлік өзара әрекеттесу жүзеге асады. Электр өрісі ұғымын ағылшын ғалымдары М. Фарадей жөне Дж. Максвелл енгізді.

Электр өрісі материяның айрықша бір түрі болып табылады. Біз затты көріп, сезетін болсак, ал электр өрісін сезім мүшелеріміздің көмегімен қабылдай алмаймыз. Ол тек зарядталған денелер әрекетінен ғана байқалады.

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.

Зарядталган денелердің айналасында электр өрісінің әрекеті күштірек, ал олардан алыстаган сайын өріс әлсірейді.Сынақ заряд деп аталатын оң бірлік заряд қолданылады және оның өз өрісі еленбейді.

Заряд бірлігіне әрекет ететін күшке тең қатынасы электр ерісінің күштік сипаттамасы болыптабылады және осы нүктедегі электр өрісінің

кернеулігі деп аталады. Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.

Нуктелік зарядтың электр өрісінің кернеулігі өріс көзінің q0 зарядыньщ модуліне тура пропорционал және q0көзден өрістің осы ноктесіне дейінгі арақашықтықтың квадратына r2 кері пропорционал. S1 жүйесінде кернеулік формуласы төмендегідей болады:

Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі.

Электр өрісінің күш сызықтары деп өрістегі оң зарядталған бөлшекке әрекет ететін күштің бағытын көрсететін сызықтарды айтады.

Күш сызықтарының міндетті түрде басы мен аягы болады немесе шексіздікке кетеді.

ІІІ. Есеп шығару,

15 жаттығу, № 4,5,6

Жеке карточка бойынша өздік жұмыс

3.60. 2 · 10 -8Кл зарядтан 2· 10 -2м қашыктықтағы өрістің кернеулігі қандай?

3.61. Нүктелік зарядтан 0,15 м кашыктықтағы өрістің кернеулігі 50 В/м. 0,3 м қашықтықтагы өрістің кернеулігін табыңдар.

3.62. Электр өрісінің бір нүктесіндегі 0,2 мкКл зарядка 0,015 Ηкүш әрекет етеді. Осы нүктедегі ерістің кернеулігін анықтаңдар.

3.63. Бір нүктедегі электр өрісінің кернеулігі Е = 0,4 кН/Кл. Өрістегі q = 4,5 · 10 -6 Кл зарядка әрекет ететін күшті анықтаңдар.

Үй жұмысы : 15 жаттығу, № 3

IV. Қорытындылау


© 2010-2022