Бүкіл әлемдік тартылыс заңы

Раздел Физика
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Физика 10-сынып

Сабақ тақырыбы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы.

Сабақ мақсаты:

  1. Оқушыларға бүкіл әлемдік тартылыс заңы, гравитациялық тұрақтының физикалық мағынасы туралы түсінік беру.

  2. Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.

  3. Ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, жауапкершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.

Құрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, видеомагнитафон.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Оқушылардың үй тапсырмасын қалай орындап келгендерін тексеру.

  1. Дене импульсінің моменті деп қандай шаманы айтады?

  2. Импульс моментінің сақталу заңы қалай тұжырымдалады?

  3. Айналып тұрған платформаның шетіне ауыр дене қойғанда, оның бұрыштық жылдамдығы қалай өзгереді?

  4. Гироскоп деген не?

  5. Есептерді тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Бүкіл әлемдік тартылыс заңы-Жер радиусы

Бүкіл әлемдік тартылыс заңы-Жерден Айға дейін қашықтық.

Бүкіл әлемдік тартылыс заңытәулік

Бүкіл әлемдік тартылыс заңы; Бүкіл әлемдік тартылыс заңы, осыдан Бүкіл әлемдік тартылыс заңы; R мен Т-ның мәндерін қойсақ, онда

Бүкіл әлемдік тартылыс заңы; ал Бүкіл әлемдік тартылыс заңы, Бүкіл әлемдік тартылыс заңы

Бүкіл әлемдік тартылыс заңыосыдан Бүкіл әлемдік тартылыс заңы немесе Бүкіл әлемдік тартылыс заңы, демек центрге тартықш үдеу Жердің центріне дейінгі қашықтықтың квадратына кері пропорционал кемиді. Сонымен қатар F~Mm

Бүкіл әлемдік тартылыс заңы~Бүкіл әлемдік тартылыс заңы

Бүкіл әлемдік тартылыс заңынемесе Бүкіл әлемдік тартылыс заңы

G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2

Бүкіл әлемдік тартылыс заңы: екі нүктелік денелер арасындағы өзара әрекеттесу күші олардың массаларының көбейтіедісіне тура пропорционал, ал ара қашықтығының квадратына кері пропорционал.

IV. Есептер шығару. №172, №173

V. Қорытындылау.

VI. Бағалау.

VII. Үйге тапсырма: §2.6. №169, №170


© 2010-2022