- Преподавателю
- Физика
- Урок на тему Табигатты зерттеу әдістері
Урок на тему Табигатты зерттеу әдістері
Раздел | Физика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Габдол Л.А. |
Дата | 01.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
7-сынып.
Сабақ тақырыбы: §§ 7,8. Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері.
Физикалық эксперимент.
Сабақ мақсаты: 1.Табиғатты зерттеуді кең тараған тәсілдері, олардың
ерекшеліктері, болжам туралы түсінік алуға жағдай
жасау.
2.Оқушылардың ой-өрісін дамытып, ғылыми ой
қорытындыларын жасауға жетелеу, ғылыми
дүниетанымын қалыптастыру.
3. Еңбекқорлыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ әдісі: баяндау
Сабақ көрнекілігі: приборлар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Өткен материалдар бойынша сұрақтар:
-
Астрономия ғылымының дамуына қандай қажеттілік себеп болды?
-
Астрономия нені зерттейді?
-
Астрономияның ұандай салалары бар?
-
Ертедегі Орталық Азия елдері ғалымдарынан кімдерді білесің? Олардың ғылыми еңбектері туралы қандай хабарың бар?
-
Аспан денелеріне байланысты халық арасында айтылатын қандай аңыздарды білесіңдер?
ІІІ. Жаңа сабақ.
-
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері: бақылау, эксперимент, теориялық зерттеу.
-
Болжам - ғылыми деректермен негізделген жорамал.
-
Кез келген болжамның шынайлылығын тек практикалық тәжірибе, яғни эксперимент тексере алады.
-
Эксперимент - физиканың ең басты зерттеу әдістерінің бірі.
-
Гук заңы: серпімділік шегінде серіппенің L созылуы оған әрекет ететін жүктің Р салмағына тура пропорционал өзгереді.
Р,Н
0 I, мм
ІV. Пысықтау.
-
Табиғатты зерттеу әдістері қандай?
-
Болжам дегеніміз не?
-
Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде?
-
Эксперимент жүргізуге қандай талаптар қойылады?
-
Гук заңы қалай оқылады?
V. Қорытындылау.
VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма: §7,8.