Конспект физикадан Қысым тарауын қайталау (7-сынып)

Раздел Физика
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Физика 7-сынып.


Сабақтың тақырыбы: Қысым тарауын қайталау


Сабақ мақсаты:

  • Оқушылардың «Қысым» тарауы бойынша алған теориялық білімдерін есеп шығару барысында қолдана білуге дағдыландыру.

  • Оқушыларды өз бетінше ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге жетелеу.

  • Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: бекіту

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Интербелсенді тақта.Есептер мен жаттығулар жинағы.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Өткен тақырып бойынша негізгі ұғымдар мен формулаларды еске түсіру.

Интербелсенді тақтада сұрақтар мен формулаларбойыншаоқушының жауабы тыңдалады.

А деңгейінің есептері орнында, В-деңгейінің есептері тақтада,С- деңгейінің есептері карточкамен беріледі.

ІІІ. Есептер шығару.

№566. Массасы 6000 кг жер тегістегіш машина тіреуінің ауданы 2000 см2. Оның топыраққа түсіретін қысым қандай?

№569. Төменде санмен берілген қысымдардың қайсысы үлкен, қайсысы кіші: 6 кН/м2, 60 Н/см2, 600 Па?

№575. Массасы 78 кг спортшы шаңғыда тұр. Әр шаңғының ұзындығы 1,95 м, ені 8 см. Спортшы қарға қандай қысым түсіріп тұр?

№586. Көлемі 6 м3, табанының ауданы 1,5 м2 гранит бағананың топыраққа түсіретін қысым қандай?

№611. Деңгейі 10 см, тығыздығы 1800 кг/м3 сұйықтың цилиндр пішіндес ыдыстың түбіне түсіретін қысымын есептеңдер.

№627. Гидравликалық престің кіші піскегінің көлденең қимасының ауданы 10 см2 және оған түсіретін күш 200 Н. Үлкен піскегінің ауданы 200 см2. Оған қандай күш әсер етеді?

№632.Аквариум ернеуіне шейін суға толтырылған. Ұзындығы 50 см, биіктігі 30 см аквариумның қабырғасына шамамен қандай күш түседі?

№716. Өлшемі 3,5х1,5х0,2 м3 темір бетонды тақта толық суға батырылған. Тақтаға әсер ететін архимед күшін есептеп шығарыңдар.

№712. Судағы көлемі 100 м3 ағаш кесек пен көлемі сондай темір затқа әсер ететін кері итеруші күштері бірдей ме?

IV.Карточкамен жұмыс жасаған оқушылардың жұмысын тексеру.

VI. Қорытындылау.

VII. Бағалау.

VIII. Үйге тапсырма: бақылауға дайындық.

Физика 8-сынып

Сабақтың тақырыбы: №4 Зертханалық жұмыс.

«Электр тізбегін жинау және оның әр түрлі бөліктеріндегі ток күші мен кернеуді өлшеу.»

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: Ток күші тізбектің әр түрлі бөлігінде бірдей екенін көрсету, кернеуді өлшеуді үйрену.

  2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.

  3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.

Сабақтың түрі: зертханалық,

Сабақтың әдіс-тәсілдері: электрондық оқулықпен, кітаппен жаттығулар жасайды.

Сабақтың көрнекіліктері.компьютер

Сабақтың барысы:

І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.

А) теориялық білімдерін тексеру.

Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.

Б) есептерін тексеру.

ІІІ. ДК.Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.

  1. Зертханалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)

    1. Электр тогы дегеніміз не?

    2. Электр тоггы болу үшін қажетті шарттар.

    3. Электр тогын сипаттайтын негізгі физикалық шамалар.

    4. Электр тізбегі дегеніміз не?

    5. Кестені толтыру.


Құралдың аты

Амперметр

Вольметр.

Сызбада шартты түрде белгіленуі.

Қызметі

Өлшеу шегі

Бөлігінің құны

Өлшеу қателігі



  1. Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.

  2. Зертханалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.

  3. Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.

VI. ДК. Үй тапсырмасын беру: §36. 37

Физика 9-сынып

Сабақтың тақырыбы: Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуі.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: Оқушы білімін, іскерлігін, дағды деңгейін бақылау, бағалау. Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуімен таныстырып солар жайлы түсінік қалыптастыру.

  2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.

  3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.

Сабақтың түрі:жаңа білімді қалыптастыру, жалпылау

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Электрондық оқулық, дискуссия, кітаппен жұмыс.

Сабақтың көрнекіліктері: компьютер

Сабақтың барысы:

І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сәлемдесу;

2. Оқушыларды түгендеу;

3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;

4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);

5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.

ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру.

ІV. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.

Бүгінгі негізгі мақсатымыз оқулық бойынша Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуімен танысамыз.

  1. Қандай қозғалыстарды тербелмелі қозғалыстар деп атайды?

  2. Қозғалыстың басқа түрлерінен тербермелі қозғалыстардың ерекшелігі неде?

  3. Ығысу деген не?

  4. Гармоникалық тербелістер деп қандай тербелістерді атайды?

  5. Тербеліс периоды деп нені айтады?

  6. Тербеліс жиілігі деп нені айтады?

  7. Тербеліс амплитудасы деп нені айтады?

V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:

  1. Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуі.

  2. Тербеліп тұрған дененің толық механикалық энергиясы әр уақытта сақталады.

  3. Өшетін тербелістер-уақыт өткен сайын амплитудасы азайып отыратын тербелістер.

  4. Тербеліс маплитудасы-дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәні.

  5. Механикалық тербелістер кезіндегі дене қозғалысының сипаттамаларын түсіндіретін.

VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.

  1. Қосымша есептер.

А) Қатаңдығы 0,4 кН/м серіппеге бекітілген массасы 640 г жүк, тепе-теңдіктен 1 м/с жылдамдықпен өту үшін, оны тепе-теңдік күйден қандай арақашықтыққа ауытқуы керек?

Ә) Қатаңдығы 0,5 кН/м серіппеде тербеліп тұрған жүктің тербеліс амплитудасы 6 см, ең үлкен жылдамдығы 3 м/с-қа тең болса, оның массасы қандай?

VIІ.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: § Физика 7-сынып.


Сабақтың тақырыбы: Қысым(Есептер шығару)


Сабақ мақсаты:

  • Оқушылардың «Қысым» тарауы бойынша алған теориялық білімдерін есеп шығару барысында қолдана білуге дағдыландыру.

  • Оқушыларды өз бетінше ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге жетелеу.

  • Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: бекіту

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Интербелсенді тақта.Есептер мен жаттығулар жинағы.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Өткен тақырып бойынша негізгі ұғымдар мен формулаларды еске түсіру.

Интербелсенді тақтада сұрақтар мен формулаларбойыншаоқушының жауабы тыңдалады.

А деңгейінің есептері орнында, В-деңгейінің есептері тақтада,С- деңгейінің есептері карточкамен беріледі.

ІІІ. Есептер шығару.

№566. Массасы 6000 кг жер тегістегіш машина тіреуінің ауданы 2000 см2. Оның топыраққа түсіретін қысым қандай?

№569. Төменде санмен берілген қысымдардың қайсысы үлкен, қайсысы кіші: 6 кН/м2, 60 Н/см2, 600 Па?

№575. Массасы 78 кг спортшы шаңғыда тұр. Әр шаңғының ұзындығы 1,95 м, ені 8 см. Спортшы қарға қандай қысым түсіріп тұр?

№586. Көлемі 6 м3, табанының ауданы 1,5 м2 гранит бағананың топыраққа түсіретін қысым қандай?

№611. Деңгейі 10 см, тығыздығы 1800 кг/м3 сұйықтың цилиндр пішіндес ыдыстың түбіне түсіретін қысымын есептеңдер.

№627. Гидравликалық престің кіші піскегінің көлденең қимасының ауданы 10 см2 және оған түсіретін күш 200 Н. Үлкен піскегінің ауданы 200 см2. Оған қандай күш әсер етеді?

№632.Аквариум ернеуіне шейін суға толтырылған. Ұзындығы 50 см, биіктігі 30 см аквариумның қабырғасына шамамен қандай күш түседі?

№716. Өлшемі 3,5х1,5х0,2 м3 темір бетонды тақта толық суға батырылған. Тақтаға әсер ететін архимед күшін есептеп шығарыңдар.

№712. Судағы көлемі 100 м3 ағаш кесек пен көлемі сондай темір затқа әсер ететін кері итеруші күштері бірдей ме?

IV.Карточкамен жұмыс жасаған оқушылардың жұмысын тексеру.

VI. Қорытындылау.

VII. Бағалау.

VIII. Үйге тапсырма: бақылауға дайындық.

Физика 8-сынып

Сабақтың тақырыбы: №4 Зертханалық жұмыс.

«Электр тізбегін жинау және оның әр түрлі бөліктеріндегі ток күші мен кернеуді өлшеу.»

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: Ток күші тізбектің әр түрлі бөлігінде бірдей екенін көрсету, кернеуді өлшеуді үйрену.

  2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.

  3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.

Сабақтың түрі: зертханалық,

Сабақтың әдіс-тәсілдері: электрондық оқулықпен, кітаппен жаттығулар жасайды.

Сабақтың көрнекіліктері.компьютер

Сабақтың барысы:

І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.

А) теориялық білімдерін тексеру.

Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.

Б) есептерін тексеру.

ІІІ. ДК.Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.

  1. Зертханалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)

    1. Электр тогы дегеніміз не?

    2. Электр тоггы болу үшін қажетті шарттар.

    3. Электр тогын сипаттайтын негізгі физикалық шамалар.

    4. Электр тізбегі дегеніміз не?

    5. Кестені толтыру.


Құралдың аты

Амперметр

Вольметр.

Сызбада шартты түрде белгіленуі.

Қызметі

Өлшеу шегі

Бөлігінің құны

Өлшеу қателігі



  1. Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.

  2. Зертханалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.

  3. Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.

VI. ДК. Үй тапсырмасын беру: §36. 37

Физика 9-сынып

Сабақтың тақырыбы: Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуі.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: Оқушы білімін, іскерлігін, дағды деңгейін бақылау, бағалау. Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуімен таныстырып солар жайлы түсінік қалыптастыру.

  2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.

  3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.

Сабақтың түрі:жаңа білімді қалыптастыру, жалпылау

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Электрондық оқулық, дискуссия, кітаппен жұмыс.

Сабақтың көрнекіліктері: компьютер

Сабақтың барысы:

І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сәлемдесу;

2. Оқушыларды түгендеу;

3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;

4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);

5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.

ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру.

ІV. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.

Бүгінгі негізгі мақсатымыз оқулық бойынша Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуімен танысамыз.

  1. Қандай қозғалыстарды тербелмелі қозғалыстар деп атайды?

  2. Қозғалыстың басқа түрлерінен тербермелі қозғалыстардың ерекшелігі неде?

  3. Ығысу деген не?

  4. Гармоникалық тербелістер деп қандай тербелістерді атайды?

  5. Тербеліс периоды деп нені айтады?

  6. Тербеліс жиілігі деп нені айтады?

  7. Тербеліс амплитудасы деп нені айтады?

V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:

  1. Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуі.

  2. Тербеліп тұрған дененің толық механикалық энергиясы әр уақытта сақталады.

  3. Өшетін тербелістер-уақыт өткен сайын амплитудасы азайып отыратын тербелістер.

  4. Тербеліс маплитудасы-дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәні.

  5. Механикалық тербелістер кезіндегі дене қозғалысының сипаттамаларын түсіндіретін.

VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.

  1. Қосымша есептер.

А) Қатаңдығы 0,4 кН/м серіппеге бекітілген массасы 640 г жүк, тепе-теңдіктен 1 м/с жылдамдықпен өту үшін, оны тепе-теңдік күйден қандай арақашықтыққа ауытқуы керек?

Ә) Қатаңдығы 0,5 кН/м серіппеде тербеліп тұрған жүктің тербеліс амплитудасы 6 см, ең үлкен жылдамдығы 3 м/с-қа тең болса, оның массасы қандай?

VIІ.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §

© 2010-2022