Конспект уроку з фізики Сила тертя 8 клас

Раздел Физика
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Розробка уроку з фізики ( 8 клас )

Тема уроку : Сила тертя.

Мета уроку: Розширити та поглибити знання учнів про силу тертя у природі та техніці, та її врахування. Формування понять про види сили тертя,коефіцієнт тертя. Формування знань про формулу для обчислення сили тертя ковзання. Розвивати вміння аналізувати побачене, робити висновки та узагальнення, розвивати логічне мислення, навички лабораторного експерименту. Виховувати відповідальність, дисциплінованість, організованість.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Технічні засоби: Комп'ютер, мультимедійний проектор.

Обладнання: Динамометр, дерев'яна лінійка, брусок, важки ( 4 шт), презентація « Сила тертя»

Демонстрації: Різні види тертя; залежність сили тертя від роду матеріалу стичних тіл; залежність сили тертя від навантаження.

Структура уроку:

1. Організаційна частина - 1 хв.

2. Перевірка домашнього завдання - 2 хв.

3. Актуалізація опорних знань - 7 хв.

4. Вивчення нового матеріалу - 20 хв.

5. Практична робота -10 хв.

6. Підсумки уроку - 3хв.

7. Домашнє завдання - 2 хв.

Хід уроку.

1. Організаційна частина.

2. Перевірка домашнього завдання.

Задача ( вправа 8(2) на дошці)

Повторення вивченого матеріалу, який необхідний на даному уроці, проведемо за допомогою гри « Ти - мені, я - тобі». Правила гри: учні по черзі задають один одному питання, перевіряють відповідь. Потім другий учень задає наступному і так далі.

Питання для гри виводяться на мультимедійний екран.

Гра « Ти мені - я тобі»

1. Сила пружності.

2. Закон Гука.

3. Сила тяжіння.

4. Формула для обчислення сили тяжіння.

5. Вага тіла.

6. Формула для обчислення ваги тіла.

7. Сила реакції опори.

8. Обчислення сили реакції опори.

Повторення одиниць вимірювання фізичних величин в СІ і умовного позначення цих величин проведемо за допомогою гри « Доміно»

( умови гри: треба скласти доміно з умовного позначення фізичних величин, одиниць вимірювання). ( Картки-доміно фіксуються на магнітній дошці)

3. Вивчення нового матеріалу

Мотивація навчальної діяльності.

Завданням сьогоднішнього уроку є знаходження повної відповіді на питання: « Чому не розв'язуються шнурки на черевиках?» і « Чому, спіткнувшись, ми падаємо вперед, а підсковзнувшись, падаємо назад?» «Які фізичні явища проявляють себе?»

З життєвого досвіду ви вже знаєте, що рух тіла в реальних умовах не може тривати нескінченно довго. Якщо штовхнути брусок, що лежить на столі, він набуде певної швидкості, але під час руху його швидкість буде зменшуватися.

Причиною будь-якої зміни швидкості руху є сила( у нашому випадку це зменшення швидкості). Отже на кожне рухоме тіло діє сила - сила тертя.

Записуємо тему уроку. Сила тертя.

  • Коли виникає сила тертя?

  • До чого вона прикладена?

  • Який напрям сили тертя?

Запишемо означення: Сила, яка виникає під час руху одного тіла по поверхні іншого, прикладена до рухомого тіла і напрямлена проти руху, називається силою тертя.

Давайте з'ясуємо причини виникнення сили тертя.

Проведіть пальчиком по парті. Гладенька. Але навіть гладенькі на вигляд поверхні тіл мають нерівності, горбинки і подряпини. Отже, коли одне тіло ковзає або котиться по поверхні іншого, ці горбинки зачіпляються одна за одну, що створює деяку силу, яка затримує рух.

А коли стикаються добре відполіровані поверхні, то частина їх молекул розміщується так близько одна до одної, що помітним стає притягання між молекулами стичних тіл.

Причини виникнення сили тертя

  1. Шорсткість поверхонь стичних тіл.

  2. Взаємне притягання молекул стичних тіл.

Давайте з'ясуємо, які є види тертя.

- коли сани або лижі ковзають по снігу, то виникає сила тертя….( ковзання)

- під час руху коліс вагона, машини, при перекочуванні круглих колод виникає сила тертя…( кочення)

- коли кладемо якесь тіло на похилу площину, то воно втримується на ній силою тертя. Якби не було тертя, то тіло під дією сили тяжіння…( зісковзнуло б униз)

Якщо ми хочемо зрушити з місця стіл і натиснули на нього слабо, то він не зрушить з місця. Отже, сила, яка діє на стіл у цьому разі врівноважується силою тертя між підлогою і ніжками столу.

Сила, що існує між тілами, які перебувають у спокої, одне відносно одного називається силою тертя спокою

Без сили тертя спокою ми б не змогли ходити, тримати предмети в руках. Ця сила розганяє автомобілі, з її допомогою колеса, що обертаються, відштовхуються від дороги.

Види тертя: спокою, кочення, ковзання.

як зручніше перемістити кругле бревно: нести, тягти чи котити? Звісно котити.

Ще в давнину люди для переміщення вантажу використовували котки, по яких перекочували вантаж. Пізніше почали використовувати колесо.

При однакових навантаженнях сила тертя кочення завжди менша за силу тертя ковзання.

Силу тертя можна виміряти за допомогою динамометра.

Вимірюючи силу, з якою динамометр діє на тіло під час його рівномірного руху, вимірюють силу тертя.

А зараз ми з'ясуємо, чи залежить сила тертя від навантаження, тобто від сили, яка притискає тіло до поверхні.

Робота в парі. Виконання практичної роботи.

При виконання практичної роботи дотримуйтесь правил техніки безпеки під час виконання практичних робіт.

Завдання даються для кожного ряду. Після виконання практичної роботи, координатори від кожної парти доповідають про результати. Вчитель записує результати на дошці. Робиться висновок.

5. Практична робота « Визначення сили тертя» ( І )

1

Вага бруска, Р ( Н )

2

Сила тертя, Fтер 1 (Н)

3

Вага важка ( Н)

4

Вага бруска з навантаженням ( 1 важком)

5

Сила тертя, Fтер 2 (Н)

Практична робота « Визначення сили тертя» ( ІІ )

1

Вага бруска, Р ( Н )

2

Сила тертя, Fтер 1 (Н)

3

Вага важка ( Н)

4

Вага бруска з навантаженням ( 2 важками)

5

Сила тертя, Fтер 2 (Н)

Практична робота « Визначення сили тертя» ( ІІІ )

1

Вага бруска, Р ( Н )

2

Сила тертя, Fтер 1 (Н)

3

Вага важка ( Н)

4

Вага бруска з навантаженням ( 3 важками )

5

Сила тертя, Fтер 2 (Н)

Висновок: виявили, що чим більша сила притискає тіло до поверхні, тим більша сила тертя, що виникає при цьому. Залежність прямо пропорційна.

Зверніть увагу.

Демонстрація. На дошці лежать бруски виготовлені з різних матеріалів. Примушуємо їх рухатися. Всі бруски рухаються по-різному. Виникає різна сила тертя. Отже сила тертя ще залежить і від роду матеріалу, з якого виготовлено рухоме тіло. Цю властивість характеризує фізична величина, яка називається коефіцієнт тертя, він визначається експериментально. Він різний для кожного виду речовин.

μ- коефіцієнт тертя

μ - залежить від роду матеріалу, якості обробки тертьових поверхонь

Сила, яка притискає тіло до поверхні називається вагою і чисельно дорівнює силі реакції опори.

N-сила реакції опори. [F]=H F=μ·N

Приклади коефіцієнтів тертя.

Контактуючи поверхні

Значення коефіцієнта

Деревина по деревині

0,25

Цегла по цеглі

0,65

Сталь по сталі

0,2

Сталь по льоду

0,015

Гума по бетону

0,75

Дерево по льоду

0,035

У природі і техніці тертя має велике значення. Тертя може бути корисним і шкідливим. Коли воно корисне його намагається збільшити ( наприклад, зимою доріжки посипають піском, щоб збільшити силу тертя спокою), коли тертя шкідливе його намагаються зменшити.( наприклад: в усіх механізмах внаслідок тертя нагріваються і спрацьовуються рухомі частини, тому їх поверхні роблять гладенькими, між ними вводять мастило)

Щоб зменшити тертя обертових валів машин і верстатів їх встановлюють на підшипниках. Є підшипники ковзання, коли між тертьовими поверхнями вводять шар мастила. Є підшипники кулькові і роликові.

Способи зменшення тертя:
*шліфування *змазування *зменшення навантаження;

Способи збільшення тертя:
*збільшення навантаження *використання спеціальних матеріалів.

6. Підсумок уроку. Тепер ви самостійно можете відповісти на питання: Чому не розв'язуються шнурки на черевиках? ( сила тертя спокою)

« Чому, спіткнувшись, ми падаємо вперед, а підсковзнувшись, падаємо назад?»( бо зменшується сила тертя, ноги внаслідок цього, набирають більшої швидкості, ніж тіло людини). Отже, в цих обох випадках проявляє себе сила тертя.

7. Домашнє завдання: §19,20. питання сторінка 67.


© 2010-2022