• Преподавателю
  • Физика
  • Планирование по предмету математика на тему Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару

Планирование по предмету математика на тему Туындыны есептеу ережелері тақырыбына есептер шығару

Студенттердің туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекіту. Студенттердің және түлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын кеңейту. Студенттердің бір-біріне көмектесу адамгершілігін арттыру. Оқыту формалары: топтық Сабақтың түрі: Студенттердің білімін, біліктілігін тексеру, қорытындылау сабағы. Сабақтың көрнекілігі: Туы...
Раздел Физика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ТУЫНДЫНЫ ЕСЕПТЕУ ЕРЕЖЕЛЕРІ ТАҚЫРЫБЫНА ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: : Студенттердің туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану
шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекіту.
ә) дамытушылық: : Студенттердің және түлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын кеңейту.
б) тәрбиелік: : Студенттердің бір-біріне көмектесу адамгершілігін арттыру.
Оқыту формалары: топтық
Сабақтың түрі: Студенттердің білімін, біліктілігін тексеру, қорытындылау сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, семантикалық карта,слайд,
алма ағашы, балықтар, үлестірме қағаздар т.б
Пәнаралық байланыс: География, Физика, Қазақ тілі

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Назарларын сабаққа аудару;
3 топқа бөлу: «Алғырлар», «Ойшылдар» ,«Тапқырлар»
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Туынды әлеміне саяхат»
Сұрақ-жауап сұрақтары:
а) Туынды дегеніміз не?
ә) Туындының белгіленуі
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?
в) с;х; (хп)' - неге тең?
г) Туындының қолданылатын жерлері.
ІІІ. Негізгі бөлім.
Саяхат сабақ
І. «Тапсырма» станциясы
Әр топтың капитандары орындайды.)

І-топ
у'(х)= 0 теңдеуін
шешіңде:
f (х)=х3-3х2+7
f '(х)=3х2-6х
3х2-6х=0
3х(х-2)=0
3х=0, х-2=0
Х1=0. х2=2

ІІ-топ
f' (х)<0 теңсіздігін шешіңдер:
f (х) =2х4 х
f' (х)=8х3-1
8х3-1< 0
8х3=1
Х3=1/8
х=1/2

ІІІ-топ
f' (х)>0 теңсіздігін шешіңдер.
f (х) =х3/3-1/2х2+6/7
f ' (х)=1/3 3х-1/2•2х+0
f ' (х)=х2-х
х2-х>0
х(х-1)=0
х1=0, х2=1
ІІ. «Тұжырымдама» станциясы

Бұл сатанция теңіз жағасында орналасқан. Сондықтан теңізден балық аулаймыз. Балықтың артындағы тапсырманы орындаймыз. Балықтардың ішінде алтын балық бар. Қай топ соны ауласа, баға екі еселенеді.

Ақ балық
f (х) =(х2+5) (х2-4)- функциясының туындысын табыңдар

f ' (х)= (х2+5)'•(х2-4)+(х2+5)•(х2-4)=2х (х2-4)+2х(х2+5)=2х3-
8х+2х3+10х=4х3+2х;

Қызыл балық
f (х) = 3х2-1 функциясының туындысын табыңдар.
х2
f ' (х)= (3х2-1)'•х2-(3х2-1)•(х2) = 6х•х2-2х•(3х2-1) =
(х2)2 х4
6х3-6х3+2х = 2х = 2 ;
х4 х4 х3
Алтын балық
у=(х2+4) (2х-1) функциясының туындысын табыңдар.
у' = 2х(2х-1)+ (х2+4)•2=4х2-2х+2х2+8=6х2 -2х+8;
ІІІ. «Деңгейлер» станциясы
1. f (х) =3х3-2х2-1
2. f (х) = х2/ 2х-1
3. f (х) = 13х2-7х+5функциясының
туындысын тауып, f '(0) +f '(-1) өрнегігің мәнән табыңдар
IV. «Білім» станциясы семантикалық карта
Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. Соны табайық,

І карта
Жауап 12х5 27х2 9х2-9х Х2-2х 1
тапсырма
У=2х6 Б А Ғ Д Р
F(х)=3х3-4,5х2 О П І С Ы
Ғ(х)=х+С У М Я Ю Л
F(х)=х3/3-х2+2 Т Ш Ә І В
У=9х3 Е М Ж Қ Ү

ІІ карта
Жауап Х+1 20х3 21х2 0 п хп-1
тапсырма
У=7х3 Т М Б Қ С
F(х)=хп Р Ж Г Ө А
Ғ(х)=1/2х2+х С Ұ У Ы Я
F(х)=С Д П Х Т Ц
У=5х4+1 И Ы Ф А Ң

ІІІ карта
Жауап 22х-4х3 4х3 1 14Х+3х2 2
тапсырма
F(х)=х4 А М Т У Ж
F(х)=7 х2+х3 З И К Ұ О
Ғ(х)=х Ө Қ Р Г Д
У=11х2-х4 А С Ф Н Ғ
У=С+2х Ш Ы Е Х Т
«Білім -басты мұрат»
ІҮ.Сабақты қорытындылау.

Мұнда білімнің шыңына жеткен соң, алма ағашының астында отырып, жүріп өткен жолдарына шолу жасайды.
Алманың артындағы сұраққа жауап беріп, саяхатты аяқтайды.
1.Қосындының туындысының ережесі
2.Көбейтіндінің туындысының ережесі
3.Бөліндінің туындысының ережесі
Ү. Оқушылар білімін бағалау.

Бағалау парағы арқылы жеңімпаз топты анықтау,марапаттау.
Жеке оқушыларды бағалау.
Бағалау парағы

Топтар Балл Ортақ балл
1 2 3 4 5
Алғырлар
Ойшылдар
Тапқырлар

ҮІ.Үйге тапсырма.

№ 185 есеп, тақырыпты қайталау

© 2010-2022