• Преподавателю
  • Физика
  • Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке

Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке

 Урок разработан в соответствии с требованиями уровневых программ по Кембриджско- Казахстанской программе.  В разработке урока указаны ожидаемые результаты, используемые на уроке модули. Работа детей на данном уроке планируется в группах.   Предусмотрено использование стратегий критического мышления, ИКТ, само- и взаимооценивание. Это  помогает учителю больше ориентировать детей на самостоятельную работу, что является одним из условий введения нового стиля в обучении, когда учиетль является дири...
Раздел Физика
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мейрманова Ғалия Маратқызы

І деңгей физика пәні мұғалімі

Аққайың ауданы

Қайырбек Оразов атындағы

Аралағаш орта мектебі

Қысқа мерзімді жоспарлау


Күні/айы

Пәні

16 қыркүйек 2013 жыл

Физика 7-сынып

Сабақтың тақырыбы

Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері. Физикалық эксперимент. Физикалық теория.

Жалпы мақсаты


  • Табиғатты зерттеудің ғылыми үш әдісімен танысу, әр әдістің маңызы мен қажеттілігін ұғыну, болжау әдісі бойынша проект жасауға уйрену;

  • Танымдық әрекеттерін, шығармашылық қабілеттерін шыңдау, ой-пікірлерін ашық,толық, дәлелді айтуға, қорытындылай білуге үйрену;

  • Бірін -бірі тыңдауға, топпен жұмыс істеуге, ұқыптылыққа, байқампаздыққа, шапшаңдыққа үйрену. Әділ бағалауға үйрену

Оқушылар үшін оқыту нәтижелері

Оқушылар :

- бірлескен жұмысқа үйренеді:

- топ арасындағы ынтымақтастыққа;

- ұжымдық жауапкершілікке;

- берілген материалдарға байланысты түсініктерін тереңдетуге;

- жоба жасауға және өз пікірлерін қорғауға үйренеді;

- өзара бағалауға үйренеді.

Сабақта қаралатын негізгі идеялар:

Сыныптағы диалог оқушылардың ойлау , сөйлеу қызметтерін дамытады, зияткерлік дамуына ықпал етуі мүмкін. Оқушылар диалогқа қатысу нәтижесінде білім алады.

Тапсырмалар:

Мақсаты:

Енгізілген модуль

1. Ұйымдастыру кезеңі. (3 мин)

«Улучшатель настроения» видеоролик

2. Миға шабуыл : сұрақ-жауап

(4 мин)

3. Мұғалімнің жаңа сабақ бойынша кіріспе сөзі (Power Paint перзентация көмегімен 5 мин)

4. Оқушыларды топтарға бөлу: «бақылау», «эксперимент»,

«теория» сөздері бойынша 3 топқа бөлу, топ мүшелерінің арасында рольдерді бөлу, бақылау парақтарын тарату (2 мин)

5. Оқулықпен жұмыс: оқулықтағы 3 әдісін топтардың атаулары бойынша бөлу, өз бетінше дайындалу, топпен талдау (8 мин)

6. Топ спикерлерінің өз тақырыптарын түсіндіру, бір-біріне сұрақ қою (6 мин)


8. Сергіту сәті

«Музыкалық үзілісі» би орындау (3 мин)

9. Топпен жұмыс «Егер де Жер бетінде қыс болмаса,....»

«Егер де жер бетінде жаз болмаса,.... » постерлер жасау, қорғау

(9 мин)

10. «Галереяға шолу» стратегиясы: «Екі жұлдыз, бір тілек» жазып, өзара бағалау (2 мин)

11. Әр топтың бақылаушысы бағалау парағы бойынша есеп береді (2 мин)

12. Сабақты қорытындылау:

Нені үйрендік? Нені білдік? Нені білгіміз келеді? - кесте толтыру (2 мин)

13. Үйге тапсырма:

§ 5, қызықты эксперименттер жасап, талаптар бойынша жазып келу (1 мин)

13. Рефлексия- смайликтар арқылы сабақтың басында, ортасында және соңындағы көңіл күйлерін білу

(1 мин)

Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату, оқушылардың өз-өзіне сенімділігін арттыру

Оқушылардың ойлау , өз ойын жетік жеткізу қабілеттерін дамыту, тіл байлығын, сауатты сөйлеу дағдыларын дамыту

Физиканың зерттеу әдістерімен таныстыру

Топта жұмыс істеу ережелерін еске түсіру, жауапкершілік сезімдерін дамыту


Бірлескен оқу, жаңа материалда берілетін білімді түсіну, өз бетінше білім алу дағдыларын дамыту, өзара оқытуды жүзеге асыру танымдық іс-әрекеттерін дамыту

Өзара оқытуды жүзеге асыру, еркін сөйлеуге дағдыландыру, өз ойларын толық, дәлелді жеткізуге үйрету, сөздік қорын молайту,ой қорытуға, тақырыптың маңызды мәселелерін таңдауға үйрету, шапшаңдыққа баулу

Оқушылардың келесі тапсырманы орындау үшін ой сергітіп дайындалу, көңіл күйлерін көтеру

Бірлескен жұмыс, оқушыларды болжау әдісі бойынша проект жасауға уйрету; шығармашылық қабілеттерін дамыту, өз ойларын жетік жеткізуге

Оқушыларды өзара, өзін өзі бағалауға үйрету, әділ болуларына тәрбиелеу

Оқушыларды өзара, өзін өзі бағалауға үйрету, әділ болуларына тәрбиелеу

Қорытынды жасауға үйрету, өз -өзіне есеп беру арқылы өз-өзін реттеу дағдыларын қалыптастыру

Теориялық білімдерін практикада қолдану, шығармашылық қабілеттерін дамыту

Кері байланыс


Денсаулықты сақтау технологиясы

2. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету

4. Оқыту мен оқуда АҚТ-ны пайдалану




1.Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдері


1.Диалогтық оқыту

6.Оқытуды басқару және көшбасшылық

2.Сын тұрғысынан ойлауға үйрету


Денсаулықты сақтау технологиясы

3. Талантты және дарынды балаларды оқыту

1. Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер

7. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау (қалыптастырушы бағалау)

7.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау(жиынтық бағалау)

1. Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдері

2.Сын тұрғысынан ойлауға үйрету

Сабақта пайдаланған ресурстар

Интерактивті тақта, презентациялар, постер, маркерлер, стикерлер, үлестірмелі қағаздар



Сабақ бойынша мұғалім жазбалары: Мұғалім топқа тапсырма береді, орныдалуын қадағалайды.

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды, бірлесе отырып кесте толтырады. Оқушылар топқа бөлініп отырғызылады. Топ ережелерін жасайды. Бірлескен жұмыс арқылы оқушылар бір -бірін жақын тани түседі. Әр топқа жеке тапсырма беріліп, оқушылар топта жұмыс жасайды.Сабақ соңында стикерлерге ойларын қорытындылап жазып, тақтаға іледі, қорғайды.

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал: «Улучшатель настроения» видеоролик

(оқушылардың көңіл-күйін бақылау, өз-өздеріне сенімділігін арттыру)

- Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Сәлеметсіздер ме қонақтар!

«Миға шабуыл» : Өткен сабақты еске түсіру үшін бірнеше сұраққа жауап беріп көрейік. Еркін сөйлеп, жауаптарыңды толық беруге тырысыңдар

  1. Табиғат деп нені түсінесіңдер?

  2. Табиғат құбылыстары деген не?

  3. Қандай құбылыстарды білесіңдер?

  4. Табиғат туралы білімдер қалай жинақталды?

Жаңа сабаққа кіріспе: Интерактивті тақтадағы Power Paint перзентация көмегімен табиғатты зерттеу әдістерімен таныстыру:

  1. Бақылау

  2. Эксперимент

  3. Теория

Топтарға бөлу: Ендеше осы терминдерді таңдап, 3 топқа бөлінейік. Әр топ өзінінің спикерін және бақылаушысын таңдайды. Бақылаушыға бақылау парағы тапсырылады:

1-3 -ке дейін қойылатын балдар критерийлері:

- жақсы жауап беруі;

- талдауда белсенділік танытуы;

- сұрақтардың қойылуы;

- қорғауға белсене қатысуы.

Жақсы - «3 бал»

Жақсыға жүық - «2 бал»

Төмен - «1 бал»

Топтағы оқушының аты

Сұраққа жауап беру

Топ ішінде талдау

Тақырыпты түсіндіру

Сұрақтар қою

Жоба жасау

Барлығы


Оқулықпен жұмыс : оқулықтың § 5 -тан әр топқа физиканың зерттеу әдісінің біреуі беріледі, талдайды, бір- біріне түсіндіреді

Топ спикерлерінің өз тақырыптарын басқа топтарға түсіндіреді, бір-біріне сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты меңгереді. Әр әдісінің маңызы мен қажеттілігіне тоқталуын қадағалау. Эксперимент жасау әдісінде пайдаланатын кейбір аспаптарды көрсету: телескоп, таразы, сызғыш, мензурка.

Сергіту сәті:

«Музыкалық үзіліс» би орындау

Шығармашылық тапсырма: 3-ші топтағы оқушыларды басқа екі топқа бөлу Топ спикерлерінің таңдауы бойынша топтар

«Егер де Жер бетінде қыс болмаса,....»

«Егер де Жер бетінде жаз болмаса,.... » тақырыбында постерлер жасай, қорғайды. Осындай жағдай жер бетінде байқалса, не болады, адамзат үшін қандай қауіп төнеді, ол жағдайдын шығу жолы бар ма?

Проектілерін қорғау: оқушылардың болжамдарын қорғау кезінде өз ойларын толық, физикалық терминдерін пайдалана отырып, сауатты жеткізуін бақылау, басқа топтардың сұрақтар қояды

«Галереяға шолу» : «Екі жұлдыз , бір тілек» - оқушылар сынып қабырғаларына ілінген постерлерге шолу жасап, мазмұнына қатысты, көрнекілігіне қатысты екі жақсы жағын атап, бір ұсыныс жасайды , стикерге жазып іледі.

Өзара бағалау : топтағы бақылаушылар бағалау парағы бойынша ұпай санын есептейді, бағалау критерийлер бойынша баға қояды

13-15 -ке дейін «5»

10-12- ке дейін «4»

5- 9 -ға дейін «3»

0-4 -ке дейін баға қойылмайды келесі сабақта бұл балдар ескеріледі

Қорытынды :

Нені білдік?

Нені үйрендік?

Нені білгіміз келеді?


Үйге тапсырма:

§ 5, қызықты эксперименттер жасап, талаптар бойынша жазып келу

Рефлексия:


Өзінің іс-әрекеттерін , көңіл-күйін бағалау

Сабақ

басында

Сабақ

ортасында

Сабақ

соңында

өте

жақсы

Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке




Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке





Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке

орташа

Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке






Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке

Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке



Төмен




Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке

Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке

Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке


Краткосрочное планирование урока физики Физическая теория. Методы исследования 7 класс на казахском языке


Сабақ бойынша негізі қорытындылар:


1. Оқыту мен оқу тәжірибесіне енгізген өзгерістер:

- сабақта топтың жұмысты ұйымдастырылуы ;

- мұғаліммен оқушылар, оқушылармен оқушылар арасында ынтымақтастық жасауы;

- жақсы оқитындарды құрдастарын оқытуға тарту;

- оқушылардың өзара бағалуын, өзін өзі бағалауын, топтық жұмысты бағалауын енгізу;

- топтық жұмысқа парталарды ыңғайлы орналастыру.

2. Сабақ нәтижелілгі:

- оқушылар топтарда қолайлы жұмыс істейді;

- топтағы өз рольдерін жауапкершілікпен қызығушылықпен атқарады;

- оқушылардың өз өзін бағалау, өзара бағалау әділдігі байқалады;

- сыныпта жұмыстық, психологиялық ахуал жақсарады;

- мұғаліммен оқушылар , оқушылармен оқушылар арасында өзара сенімді қарым-қатынас орнауда.

3. Туындайтын қиындықтар:

- уақыттың шектеулігі (бір сағат ішінде нәтижелі жұмыс істеу қиын, екі сағат қатарынан өткізу мүмкіндік жоқ);

- пәнге бөлінген сағаттар санының аздығы (сабақ аптасына 2 рет өткізіледі, түгел материалды жаңа әдіс-тәсілдермен өткзу үшін көбірек сағат бөлінуі қажет);

- сыныптағы оқушылар санының аздығы (5-7 оқушы, топтарға бөлу қиын);

- бағалау критерийлерін дайындау үшін уақыт кажет;

- сабақты жоспарлау, дайындау үшін көп уақытты талап етеді.

4. Алдағы уақытта ескерілетін нәрселер:

- топтарға бөлу тәсілдерін түрлендіру;

- сергіту сәттерін түрлендіру;

- топтық жұмысты бағалау критерийлерін мұқият дайындау;

- осы тәжірибені басқа сыныптарда қолдану.












© 2010-2022