Орталық Азия және ғылымның дамуы. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы

«Аспан әлеміне саяхат» бейнеролигін көрсету арқылы жаңа сабаққа қызығушылығын ояту.Тақырыпты жеке оқып,  «Айналмалы бекет» әдісін пайдаланып топтық  әңгіме арқылы талқылайды.топ басқа  бекетке ауысып  алдағы  топтың жұмысын  жалғастырады. Ауысу әр10 минут сайын болып тұрады,әр топ барлық позицияларда  болып  шыққанға  және барлық топтардың  ойларын  ойлап  шыққанға дейін   жалғаса береді.Астрономия грекше астрон -жұлдыз, ал номос - заң деген ұғымды білдіреді. Астрономия да, физика сиякты - табиғ...
Раздел Физика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Физика

7-сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы

§4Орталық Азия және ғылымның дамуы. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы.

Мақсаты

Астрономия-аспан денелері туралы ғылым екенін ұғындыру

Күтілетін нәтиже

А)Астрономиялық құбылыстарды, өлшейтін құралды, аспандағы 9 ғаламшарды біледі

В) Астрономиялық зерттеулерге сүйеніп, өздері ерте замандағы ойшылдардың пікірлерін түсіндіре алады.

С) Астрономиялық зерттеулердің нәтижесін түсініп, өз ойларымен қорытынды жасайды

Керекті жабдықтар

Оқулық, «физика және астрономия» 7 сынып, авторы:

Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева Атамұра 2012ж

Презентация, әдістемелік әдебиеттер, жұмыс дәптері, Астрономиялық плифчарттар

Қолданылатын әдістер

Жеке,жұптық,топтық. Конверттегі сұрақ, «Кір жаятын жіп», «Айналмалы бекет»ролик ,топтық әңгіме, критерий арқылы өзін-өзі бағалау, «2жұлдыз 1ұсыныс», «Бағдаршам» әдістері арқылы өзара бағалау жүреді.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Уақыты

минут

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

3

Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру, оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу.

Оқушыларды «Жер», «Күн» деп ғаламшарлар техникасы арқылы топқа бөлу. Сабақ мақсатымен, жоспарымен, бағалау кретийлерімен таныстыру

Мұғаліммен амандасады, кезекші жоқ оқушыларды айтады, топқа бөлінеді, оқу құралдарын дайындайды. Сабақ мақсатымен, жоспарымен, бағалау критерийлерімен танысады.

Тұсаукесер

10

Үй тапсырмасын тексеру: « Конверттегі сұрақ» әдісімен үй тапсырмасы тексеріледі

« Конверттегі сұраққа» оқушылар 2 жұлдыз 1 ұсыныс арқылы өзара бағалайды

Негізгі бөлім

20

«Аспан әлеміне саяхат» бейнеролигін көрсету арқылы жаңа сабаққа қызығушылығын ояту.

Тақырыпты жеке оқып, «Айналмалы бекет» әдісін пайдаланып топтық әңгіме арқылы талқылайды.топ басқа бекетке ауысып алдағы топтың жұмысын жалғастырады. Ауысу әр10 минут сайын болып тұрады,әр топ барлық позицияларда болып шыққанға және барлық топтардың ойларын ойлап шыққанға дейін жалғаса береді.

Астрономия грекше астрон -жұлдыз, ал номос - заң деген ұғымды білдіреді. Астрономия да, физика сиякты - табиғат туралы көне ғылымдардың бірі. Оның дамуына ертедегі адамд ардың тұрмыс тіршілігіне байланысты кажеттілік себеп болды. Ол кезде уакытты, бағыт-бағдарды дәл көрсететін құралдар мен жабдықтар болмаған. Сондықтан да адамдар Күн мен Айға, аспандағы жұлдыздарға қарап жыл мерзімі мен уакытты айыратын болған. Ал мұндай жұмыс аспан денелерінің козғалысын үнемі бакылап отыруды талап етті. Берілетін түсініктер: асторномияның пайда болуына себеп болған қажеттіліктер, біздің ғалам, астрономия мен физиканың байланысы, космонавтика, космология, космого ния, Орта Азия ғалымдары және олардың еңбектері, ерте дүниедегі халық астрономиясы.Орталық Азия және ғылымның дамуы. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы.

«Астрон» - жұлдыз, «номос» - заң. Орталық Азия және ғылымның дамуы. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы. Орталық Азия және ғылымның дамуы. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы.

Галактикалар - жұлдыздар жүйесі мен олардың шоғырлары.

Біздің ғалам - шексіз әлемнің біздер орналасқан бөлігі.

Космонавтика әлем кеңістігіндегі ғарыш аппараттарының қозғалысын талдап, зерттейді.

Космогония аспан денелерінің пайда болуын және дамуын зерттейді.

Космология - бүкіл әлем туралы, оның жалпы қасиеттері туралы ілім.

Топ мүшелері «бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалайды.

Мәтінді жеке оқып шығып, топпен талқылайды. Жұмысты бітірген соң критерий бойынша өзін-өзі және «басбармақ әдісі» арқылы , «2 жұлдыз,1 ұсыныс» арқылы өзара бағалайды.

Қорытынды

9

«Кір жаятын жіп әдісі» арқылы оқушылар сабақта түсінгендерін стикерге жазып, жіпке іліп қояды. Бағалау критерийі бойынша оларды бағалау. Астрономия гылымынын, дамуына кандай кажеттілік себеп болды?

1.Астрономия ғылымының дамуына қандай қажеттілік себеп болған?

2. Астрономия ғылымы нені зерттейді?

3. Астрономияның қандай салалары бар?

4. Ертедегі Орталық Азия елдері ғалымдарынан кімдерді білесің? Олардың қандай еңбектері бар?

5. Аспан денелері туралы астрономиялық атаулар қалай қалыптасқан?


Әр топ ,әрбір оқушы сабақтан алған әсерін «рефлексия» парағын толтыру арқылы көрсетеді .

Үй тапсырмасы

3

§4Орталық Азия және ғылымның дамуы. Ежелгі дүниедегі халық астрономиясы. Реферат жазу

Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады.



© 2010-2022