Урок на тему: Отынның энергиясы. отынның меншікті жану жылуы

Раздел Физика
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

№123 Т.Жүргенов атындағыорта мектебінің физика пәні мұғалімі Шөменова Ақбөпе Шәріпқаниқызының

Физика

Күні


Сабақ №4

Сабақтың тақырыбы:

Отынның энергиясы. Отынның меншікті жaну жылуы

Сілтеме:

Оқулық: Физика және астрономия 8-класс Б.Е.Дүйсембаев, Г.З. Байжасарова,А.А.Медетбекова .В.И.Лукашик «Есептер жинағы»

Жалпы мақсаты:

а) отын энергиясының физикалық мағынасымен танысады. Отынның меншікті жану жылуына есептер шығару арқылы логикасы дамиды.

ә) оқушылардың дүниетанымдық, практикалық, есеп шығару дағдылары қалыптасады.

Оқу нәтижелері:

  1. Отын түрлерін біледі

  2. Отын энергиясын молекулалық тұрғыда талдай алады.

  3. Қазақстандағы энергия табыс көздері туралы біледі.

  4. Отынның меншікті жану жылуының физикалық мағнасын түсінеді.

Әдіс-тәсілдер:

Сұрақ- жауап әдісі.Постер қорғау

Кезеңдер:

мақсат

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

уақыты



Ұйымдастыру кезеңі


Сабаққа назарын

аудару




1) Психологиялық ахуал қалыптастыру

2) жасырылған сөздер бойынша топқа бөлу

Жағымсыз көңіл күйлерін қағазға түсіріп, қатты умаждап қоқыс шелегіне тастау

арқылы бойларындағы жаман әдеттерден арылады.

1-топ тас көмір

2-топ ағаш

3-топкеросин

Ынталан-дыру





Мадақтау

Сурет қиындылар







стикер

2 мин









2 мин




Білу



Түсіну













Нақты мәліметтерді отын түрлері, энергия табыс көздері, молекулалық құрылымы туралы білімдерді еске түсіру

отын жанғанда бөлініп шығатын жылу мөлшерін есептеу жәнеотынның меншікті жану жылуын есептеу формулалары туралы білімді меңгеруіне жағдай жасау

«Отын түрлері» видеоролигін көрсету. Осы видеороликті көргеннен соң, мынадай проблемалық сұрақтар қоямын:
1. Видеороликтен не көрдіңіздер?
2. Осы видеороликтенкөргеніңіздіжалпыбіратаумен не депаталады?




«Мәтін құра» оқыта үйрету ойыны

Оқушылар жауап береді.



Ойын шарты бойынша жұмыс жасайды.

Жұлдызша-лар арқылы бағалау





Оқулық












6 мин



















10 мин












Қолдану


Теориялық материалды меңгеріп практикамен ұштастыра біледі. Ой пікірін жеткізіп ұсыныс жасай білу дағдыларын дамыту.

І топ Отын түрлерінің химиялық құрамы

ІІ Тиімді отындар қоры. «Биоотын қоры»

ІІІ топ

Энергия көздерінің тиімділіг мен зияны

Постер қорғайды.


талдау



Негізгі ұғымдарды және идеяларды анықтап қорытындылау

1. 2 - дана қаттықағаздыңбетінефольганыорналастыру.
2. Фольганыңбетінемақтаныорналастыру.
3. Екімақтаныңбетінетамызғышпенбіріне - спирт, ал біріне - бензин тамызу. Бірмезгілдесіріңкеменжағу.
4. спирт пен бензин толықжаныпболғаннанкейін, фольганы ұстап көру.
Қорытындыжасауүшінқойылатынсұрақтар (слайд):
1) Фольга қағазы қалай қызды?
2) Қайотынтүрітолықжанғандакөпэнергиянышығарды?

Эксперимент жасайды

термометр, есептер жинағы, бейнеролик, фольга қағазы, бензин және спирт тамшысы, мақта.




Жинақтау

Бағалау

Тақырып бойынша білімін кеңейту. Еліміздегі энергия табыс көздері, олардың тұтыну-шылар үшін маңыздылығы.

Химия,гоеграфия сабақтарымен

байланыстырады.

Есептер шығарады.

Бағалау

парақтары

В.И.Лука-шик

«Есептер

жинағы»

10 мин

Үйге тапсырма:

Меңгерілген материалды бекітеді, есте сақтайды.

§2 1-жаттығу

№1 үйде орындалатын

эксперименттік тапсырма

Тапсырмаларды жазып алады.

Бағаларды хабарлау

оқулық

2мин

Рефлексия:

Оқушылардың көңіл-күйін байқау, мақсаттың

орындалуын анықтау

Мақтау сьэндвичі

Оқушылар бүгінгі күннің

рефлексиясын жазады

стикер
































© 2010-2022