Өткізгішті тізбектей паралель қосу

Раздел Физика
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні Физика___ Сынып ______8 ___ күні 02 .02.2016

Тақырып: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.

Сабақ мақсаты:

  1. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауды түсіндіру. Өткізгіштердің тізбектей және параллель жалғауын күнделікті өмірмен байланыстыра отырып оқушыларға жеткізу

  2. Оқушылардың ойлау, есте сақтау, есеп шығару қабілетін қабілеттерін дамыту,

  1. Оқушының ғылымға деген қызығушылығын арттыру; еңбекке, өз отанын сүюге, өз жетістіктерін бағалай білуге үйрету ұжымшылдыққа тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:

Диагностикалық карталар, семантикалық карталар, карточкалар, слайд , физикалық құралдар

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, талдау, баяндау, практикалық жұмыс

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру Сәлеметсіздер ме балалар. Топтардың аты - Формулалар шығады.Қазір сіздер түрлі-түсті жапсырма бірін таңдап, астында жасырылған физикалық шаманың қай формулаға келетінін тауып, топтасыңызадр . Сабақ бөлімдеріндегі тапсырманы орындаған оқушы диагностикалық картаға өзіне тиісті ұпайын қойып отырады.

ІІ .Үй тапсырмасын сұрау

  1. Техникалық білім беру Сұрақтар қою

1.Кернеуліктің формуласы?

2.Тоқ күшінің өлшем бірлігі?

3.Сыйымдылықтың өлшем бірлігі?

4. Тоқтың қасиеттері қандай?

5. Ом заңының формуласы?

6. Кернеуді өлшейтін құрал?

7.Кернеудің формуласы?

8.Вольтметр тізбекке қалай жалғанады?

9. Меншікті кедергі формуласы?

10. Меншікті кедергісінің өлшем бірлігі?

11. Кулон заңының формуласы?

12. Сыйымдылық формуласы

13. Алғаш рет электр тоғы түсінігін енгізген ғалым?

14. Электр тоғы дегеніміз не?

15. Амперметр тізбекке қалай жалғанады?

  1. Кернеудің өлшем бірлігі не?

17. Электр тұрақтысының мәні неге тең?

  1. «Зияткерлік мектеп-сапалы білім деңгейі» Семантикалық картаны толтыру

Сұрақ пен дұрыс жауаптың қилысына «+» таңбасын қойыңыз. (екі сұрақтың жауабы біреу болуы мүмкін). Топтар ішінде таңбадан қандай сөз шықса, сол сөзді айтпай қолмен көрсетеміз

Сұрақ

Кернеулік

Амперметр

Ом заңы

Вольт

Андре Мари Ампер

Тоқ күші

1

Кернеудің өлшем бірлігі

с

т

к

қ

п

н

2

Тоқ ұғымын физикаға енгізген ғалым

д

ж

е

т

а

О

3

мен өлшенетін шама

Г

у

в

а

д

л

4

Бұл формула нені білдіреді.

А

л

а

Р

з

ц

5

Тоқ күшін өлшейтін құрал

в

д

А

л

6

Зарядталған бөлшектердің реттелген қозғалысы

о

ы

а

д

а

ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау «Үш тілділік» Есеп шығару

Техникада және тұрмыста әр түрлі тұтынушылар: қыздыру шамдары, үтіктер, электр пештері, электрқозғалтқыштары және т.б электр құралдарын пайдаланады. Бұлар әр түрлі жалғанады.

Өткізгіштерді жалғаудың тәсілдерін қарастрайық:

1-жағдай. Егер бірінші өткізгіштің соңы екінші өткізгіштің басымен, екіншінің соңы үшіншінің басымен жалғанса, онда мұндай қосуды тізбектей жалғау деп атайды (1-сурет).

Өткізгішті тізбектей паралель қосу

Өткізгішті тізбектей паралель қосу

  1. сурет (2-сурет).

2-жағдай. Егер өткізгіштердің басын бір ғана А нүктесінде, ал ұштарын екінші бір В нүктесінде жалғасақ, онда мұндай жалғауды өткізгіштерді параллель жалғау деп атайды

Сонымен өткізгіштерді тізбектей қосқанда:

1)барлық өткізгіштердегі тоқ күші бірдей;

2) тізбектің жалпы кернеуі жеке өткізгіштердің кернеулерінің қосындысына тең;

3) тізбектің жалпы кедергісі жеке өткізгіштердің кедергілерінің қосындысына тең:

4) өткізгіштердегі кернеу түсуі өткізгіш кедергісінің шамасына тура пропорционал.

Қорыта айтсақ өткізгіштерді паралель қосқанда:

1)әр өткізгіштегі кернеу түсуі бірдей және тізбектің берілген бөлігіндегі жалпы кернеуге тең;

2) тізбектің тармақталмаған бөлігіндегі тоқ күші өткізгіштердегі тоқтардың қосындысына тең;

3) жалпы кедергіге кері шама өткізгіштердің кедергілерінің кері шамаларының қосындысына тең;

4) өткізгіштердегі тоқ күштерінің қатынасы осы өткізгіштердің кедергілерінң кері шамаларының қатынасына тең.

1-тапсырма. «Тізбекті құрастыру» ойыны. Әр топқа құрастырылған электр тізбегі бар сурет берілген. Плакатта қай топ бұрын тізбегін сызып көрсетеді.

2-тапсырма. «көсемдікке ұмтылу».

1-топ: алдарыңызда бес лампа берілген. Екі лампаны тізбектей жалғап, одан шыққанын қалған лампамен параллель жалғанған сызбасын сызып көрсет

2-топ. Алдарыңызда төрт лампа берілген. Екі лампадан алып, оларды бір-біріне тізбектей жалғап, одан шыққанын бір-біріне параллель жалғанған сызбасын сызып көрсет.

3-топ. Алдарыңызда төрт лампа берілген. Оның үш лампасын алып, бір-біріне тізбектей жалғап, одан шыққан тізбекті төртінші лампаға параллель жалғанған тізбектің сызбасын көрсет.

4-топ. Алдарыңызда бес лампа берілген. Үш лампаны алып, бір-біріне тізбектей жалғап, екінші тізбек ретінде қалған екі лампаны тізбектей жалғап, шыққан екі тізбекті бір-біріне параллель жалғанған тізбектің сызбасын көрсет.

ІV. Бекіту. Есеп шығару (оқулықпен жұмыс)
№ 20(1). Суретте тізбектей жалғанған үш өткізгіштің сұлбасы берілген.
Кедергісі R1=36 Ом өткізгіштегі кернеудің төмендеуі U1=9 В. Кедергісі
R2=64 Ом болатын өткізгіштің кернеуін және ұштарындағы кернеу 120В
болғандағы өткізгіштің R3 кедергісін анықтаңдар.

№ 20(2). Суретте параллель жалғанған екі өткізгіштің сұлбасы берілген.
Кедергісі R1=44 Ом өткізгіш арқылы I1=5 А ток өтеді. I2=0,8 А ток
өткендегі өткізгіштің R кедергісін анықтаңдар.
VІ. Қорытындылау.
1. (557) Кедергісі 50 Ом электр шамына кедергісі 12 Ом реостат тізбектей жалғанған. Осы тізбектің сызбасын сызып, олардың қорытқы кедергісін анықтаңдар.
2. (571) Тізбек кедергілері 1,5 Ом және 10 Ом болатын параллель жалғанған өткізгіштерден тұрады. Оның жалпы кедергісін табыңдар.
3. Экспериментальды тапсырма: Электр тізбегін құрыңдар.
Қажетті құралдар: тұрақты ток көзі, реостат, электр шамы, амперметр, вольметр, кілт, жалғағыш сымдар.

V. Үй тапсырмасы.
§ 41. №20(3-8)

Бағалау.

____________________ Т.М. Сапарбекова


© 2010-2022