Кинематика негіздері тарауын қайталау 8 сынып

Раздел Физика
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Кинематика негіздері тарауын қайталау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: кинематика негіздері туралы бастапқы мағұлматтарды тереңдету , формулаларды дұрыс қолдана білуге уйрену.

Дамыту: Есте қалдыру шапшаң ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Алған білімді өмірде пайдалана білу, өз бетімен ізденуге дағдыландыру, еңбекке баулу , ғылымға қызығушылығын арттыру.

Сабақтың типі: Пысықтау-жинақтау сабағы.

Сабақтың түрі: Жарыс сабақ.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап , есеп шығару, ойын ,эксперимент , т.б

Сабақтың көрнекілігі: Кодоскоп , плакаттар, сағат, машиналар, сызғыш.

Болжамдап отырған нәтиже:

  1. Жылдам есептеп шығара алатын.

  2. Дұрыс шешім табаалатын.

  3. Формулаларды дұрыс қолданатын тұлға қалыптастыру.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1 мин

1. Шапшаңдық гимнастикасы.

ІІ. Өткен тарауды қайталау.

  1. Ситуациялық есептер шешу мин

Қортындылау .

  1. "Кім жылдам " ойыны. мин

Қорытындылау.

  1. "Бәйге жарысыКинематика негіздері тарауын қайталау 8 сынып

Қортындылау.

  1. Ойын "Сенсең де, сенбесең де өзің біл"

Қорытындылау.

  1. Өзіндік жұмыс.

Қорытындылау.

ІІІ. Үйге тапсырма.

ІV. Қорытындылау.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушыларды түгелдеп, назарларын сабаққа аудару, әр оқушының белгіленген орнын қадағалау.

2. Шапшаңдық гимнастикасы.

3. Амалға ауызша есептеуге есептер беріледі, дәл болмаса да екі санға қателескен жауап та дұрыс саналады.

ІІ. Өткен тарауды қайталау.

Үйге берілген тапсырма ситуациялық есептер шығару арқылытексеріледі.

Ситуациялықесептер

  1. Ата-бабамыздың ерте пайдаланған ұзындық өлшем бірлігі, ал біз осы өлшем бірлікті қазір қандай атаумен қолданып жүрміз. (Киллометр)

  2. Ертедегі қазақ қыздары таққан орамалдың өлшемі "Шаршы". "Шаршы" қазақ қыздары тағатын орамалдың өлшемі, осы өлшемнің қазіргі біз қолданып жүрген атауын атаңдар. (Квадрат метр)

  3. Егер де ата-бабамыздың қолданған массасының өлшем бірлігін ата. "Пұт". "Пұт" ертедегі ата-бабамыздың қолданған масса бірлігі, осы өлшемнің қазіргі біз қолданып жүрген атауын атаңдар. (Киллограм)

  4. Бір пұтта қанша киллограм бар? (Он алты киллограм бар).

Үй тапсырмасы бойынша әр топ бағаланады.



" Ғасыр лидері" желісімен алынған бөлім"Кім жылдам?" ойыны

І Ұжым

  1. Орын ауыстырудың уақыт бойынша өзгерту шапшаңдығы.

  2. 1 минутта қанша секунд бар?

  3. Үдеудің өлшем бірлігі.

  4. Жылдамдықты анықтайтын прибор.

  5. 72 км/сағ - та қанша м/с бар?

ІІ Ұжым

  1. Жылдамдықтың өлшем бірлігі.

  2. 1 сағатта қанша секунд бар?

  3. Үдеуді анықтайтын прибор.

  4. 36 км/сағ - та қанша м/с бар?

ІІІ Ұжым

  1. Бізді қоршаған орта. Бастапқы және соңғы нүктені қосатын бағытталған кесінді.

  2. 1 сағатта қанша минут бар?

  3. Жолдың өлшем бірлігі.

  4. 54 км/сағ - та қанша м/с бар?

  5. Орын ауыстыруды анықтайтын прибор.

Бәйге жарысында әр топқа эстафеталық білім картасы үлестіріліп беріледі, қай ұжым сөреге бірінші болып жететіні бақыланады. Сонымен бірге жауаптарды да тексереді.


Эстафеталық білім картасы.

Козғалыстың түрі

Бір қалыпты козғалыс

Бір қалыпсыз қозалыс

Бір қалыпты үдемелі қозғалыс

Бір қалыпты кемімелі қозғалыс

Тік жоғары лақтырылған дененің қозғалысы

Шеңбер бойымен қозғалыс

Жалдамдық бірлігі, формуласы


Орын ауыстыру бірлігі,формуласы


Уақыт бірлігі формуласы


Үдемелі бірлігі формуласы



Сенсең де, сенбесең де өзің біл


І Ұжым

  1. Жылдамдық пенүдеудің арасындағы бұрыш 0°-қа тең болса дене шеңбер бойымен қозғалады.

  2. Бұрыштық жылдамдық V=2ПR- ға тең

  3. Бірқалыпты үдемелі қозғалыстың жылдамдығы V=V˳tat - ға тең.

  4. Бір айналым жасауға кеткен уақыт айналу жиілігі деп аталады.

  5. Орын ауыстырудың өлшеКинематика негіздері тарауын қайталау 8 сыныпм бірлігі ( м/с ).

  6. Үдемелі анықтамасы а= Кинематика негіздері тарауын қайталау 8 сынып/R

  7. Кемімелі қозғалыс үдеу кемиді.

ІІ Ұжым

  1. Жылдамдық пен үдеудің арасындағы бұрыш 180° - қа тең болса, дене үдемелі қозғалыс жасайды.

  2. Бұрыштық жылдамдық

  3. Жылдамдықтың анықтамасы

  4. Уақыт өтуіне қарай жылдамдық өзгеріс, бірқалыпты қозғалыс леп аталады.

  5. Жылдамдықтың өлшем бірлігі (км/сағ).

  6. Бір қалыпты қозғалыстың негізгі шарты а = const, V=0.

  7. Шеңбер бойымен қозғалғанда V= const.

Эксперименттік есеп

Сіздерге ойыншық машина , бор , сызғыш, сағат берілген. Осы құралдарды пайдалана отырып машинаның жылдамдығын анықтаңдар. Оның қозғалысын анықта.

Өзіндік жұмыс .

І деңгей

  1. Велосипедшінің жылдамдығы 36 км/сағ, қарсы соққан желдің жылдамдығы 6 м/с . велосипедшімен байланысқан санақ жүйесімен салыстырғандағы желдің жылдамдығын анықтаңыз.

  2. Трамвай вагоны қисықтық радиусы 50м жолда 5 м/с тұрақты жылдамдықпен қозғалады. Центрге тартқыш үдеуду тап.

  3. Суретте жылдамдық модулінің уақытқа тәуелді графигі көрсетілген. Түзу сызықта қозғалатын дененің 2 с уақыт кезеңінде үдеуін табыңыз.

ІІ деңгей

Жолдың төрттен үш бөлігін автомобиль Кинематика негіздері тарауын қайталау 8 сынып= 60 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Ал , жолды Кинематика негіздері тарауын қайталау 8 сынып=80 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Жол бойындағы автомобильдің орташа жылдамдығын анықтаңыз.

ІІІ деңгей

Егер соңғы 2 с ішінде 60 м биіктіктен еркін түссе, оған қанша уақыт кеткен?

Білім рейтингісі

  1. Сипуациялық есептер шешу 3х1 ұпай = 3 ұпай

  2. Кім жылдам 5х1 ұпай = 5 ұпай

  3. Бәйге жарысы 6х1 ұпай = 6 ұпай

  4. Сенсең де сенбесең де өзің біл 7х1 ұпай = 7 ұпай

  5. Эксперименттік есеп 1х8 ұпай = 8 ұпай

  6. Өзіндік жұмыс

1.І-деңгей 3х3 ұпай = 9 ұпай

2.ІІ-деңгей 2х5 ұпай = 10 ұпай

3.ІІІ-деңгей 1х12 ұпай = 12 ұпай

Бағалау кестесі

Ситуациялық есептер шешу

Кім жылдам

бәйге

Сенсең де сенбесең де өзің біл

Эксперимент тік есеп

І деңгей

ІІ деңгей

ІІІ деңгей

Қорытынды

Бағалау


1

2

3

1

2

1

І




ІІ




ІІІ




Баға маниторингі

22-41 ұпай - "3"

42-51 ұпай - "4"

52-65 ұпай - "5"







Осы тұжырым негізінде жасақталған жаңа педагогикалық технологияның арнаулы талаптары бойынша мектепте өткізілетін сабаққа қатысты деңгейлік тапсырмаларға арналған арнайы кітапша шығарылады. Онда төрт деңгей бойынша тапсырмалар дайындалған. Кітапшаның алғашқы бетінде Ом заңына байланысты негізгі тұжырымдар мен анықтамалар беріліп, формулалармен сызба нұсқа көрсетілген. Яғни деңгейлік тапсырмалардың өзі дамымалы түрде болады. Барлық оқушы өз қызметінің ең төменгі деңгейдегі тапсырмаларды орындаудан бастайды да , оларды міндетті түрде толық орындап болғаннан кейін ғана келесі деңгейге көшіп отырады. Бұл оқушылар арасында жарысу жағдайын туғызады және әр оқушының мемлекеттік стандарт деңгейінде білім алуына кепілдік береді, сонымен қатар, әр оқушының өз қабілетіне , қызметіне сәйкес жоғары деңгейге көтерілуіне толық жағдай жасайды. тақырып бойынша жасалған деңгейлік тапсырмалар жүйесін дамыта оқыту идеясын жүзеге асыруға мүмкіндік берді.

Қорыта келгенде, жаңа педогикалық технологияларды физика сабағында өтілген тақырыптарға сәйкестендіре , сабақтастыра отырып, жақсы нәтижелерге жеттім.

© 2010-2022