Электр тогы. Ток көздері. Ток күші. Амперметр

Раздел Физика
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Электр тогы. Ток көздері. Ток күші. Амперметр

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Электр тогы, ток күші туралы мағлұмат беру. Амперметрдің құрылысымен таныстыру. Ә) Дамытушылық: Логикалық ойлау жүйесін дамыту, ізденуге бағыттау, білімге құштарлығын арттыру.

Б) Тәрбиелік: Еңбектенуге, іздене білуге баулу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Электрометрлер , амперметр

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Атом құрылысына қандай зарядталған бөлшектер кіреді?

2. Кулон заңы қалай тұжырымдалады? Формуласы. Өлшем бірлігі

3. Потенциалдар айырымы деген не? Кернеулік деген не?

4. Конденсатордың электрсыйымдылығын қалай анықтайды?

Сұраққа жауап беру.

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

1. Электр тогы. Электр тогы тұрақты болу шарттары

2. Өткізгіштегі электр тогының өндіретін әрекеттерінен байқау.

3. Бөгде күштер. Электр қозғаушы күші

4. Ток күшінің тұжырымдамасы және математикалық сипаттамасы, өлшем бірлігі

5. Ток күшін өлшейтін құрал - амперметр

Электр тогынын анықтамасын және белгіленуін жазып алу, формулаларды жазу

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

Есептер шығару

VІ.Қорытындылау

1. Электр тогы деген не? ЭҚК-і деп нені айтады?

2. Ток күші деп нені айтады? Ол нені сипаттайды?

3. Ток күшін өлшейтін құрал. Ол тізбекке қалай жалғанады?

Сұраққа жауап беру.

VІІ.Үйге тапсырма

§35,36 оқу. Конспектілеу

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Электр кернеуі. Вольтметр. Электр тізбегі

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Электр кернеуі туралы мағлұмат беру. Электр тізбегінің жалғануын қарастыру. Электр кернеуінің өлшем бірлігін анықтау. Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Амперметр, вольтметр, сым

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Электр тогы деген не? ЭҚК-і деп нені айтады?

2. Ток күші деп нені айтады? Ол нені сипаттайды?

3. Ток күшін өлшейтін құрал. Ол тізбекке қалай жалғанады?

4. Өткізгіштегі электр тогының өндіретін әрекеттері қандай?

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

1. Электр кернеуі туралы түсінік беру.

2. Электр кернеуінің математикалық сипаттамасы: U = A /q.

Өлшем бірлігі:1В =1Дж / 1Кл

3. Электр кернеуін өлшейтін құрал - вольтметр.

Практикада электр тізбегінің сызбанұсқасында қолданылатын шартты белгілерін сызып алу

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту


VІ.Қорытындылау

1.Электр кернеуі деп нені айтады? Ол қандай бірлікпен беріледі?

2. Кернеуді қалай өлшейді?

3. Ток күші деп нені айтады? Ол нені сипаттайды?

4. Вольтметр тізбекке қалай жалғанады?

Сұраққа жауап беру.

VІІ.Үйге тапсырма

§37 оқу. Есептер шығару

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Тізбек бөлігіне арналған Ом заңын саралау. Электр кедергісі туралы мағлұмат беру. Ә) Дамытушылық: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдана білуге дағдыландыру. Танымдық және зеректілік қабілетін дамыту

Б) Тәрбиелік: Еңбектенуге, іздене білуге баулу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Амперметр, вольтметр, сым

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1.Электр кернеуі деп нені айтады? Ол қандай бірлікпен беріледі?

2. Кернеуді қалай өлшейді?

3. Ток күші деп нені айтады? Ол нені сипаттайды?

4. Вольтметр тізбекке қалай жалғанады?

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

1.Кедергіге сипаттама беру. Ток күшінің кернеу мен кедергіге тәуелділік заңын 1827 жылы Г. Ом ашты.

2. Ом заңының тұжырымдамасын беру.

Ом заңының математикалық сипаттамасы

3Электр тогы. Ток көздері. Ток күші. АмперметрЭлектр тогы. Ток көздері. Ток күші. Амперметр. Тізбектегі кедергіні өлшеуге реостаттар қолданылады. Олар: реттегіш және іске қосқыш болып бөлінеді. Реостаттың шартты белгісі:

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

18-жаттығу (1,3,5) орындау

VІ.Қорытындылау

1.Тізбектің бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдаңдар.

2. Ом заңы қалай тағайындалады?

3. Кедергі деп нені айтады? Оның өлшем бірлігі қандай?

Сұраққа жауап беру.

VІІ.Үйге тапсырма

§38 оқу. 18-жаттығу (2,4,6)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Меншікті кедергі. Электр кедергісінің температураға тәуелділігі. Асқын өткізгіштік

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Меншікті кедергі туралы мағлұмат беру. Электр кедергісінің температураға тәуелділігі анықтау Асқын өткізгіштік Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке үйрету, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Амперметр, вольтметр, сым

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1.Тізбектің бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдаңдар.

2. Кедергі деп нені айтады? Оның өлшем бірлігі қандай?

3. Ток күші деп нені айтады? Ол нені сипаттайды?

4. Электр кернеуі деп нені айтады? Ол қандай бірлікпен беріледі?

Сұраққа жауап беру.

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

1. Кедергіге сипаттама беру: оның заттың материалына, ұзындығына және ток өтетін беттің ауданына тәуелділігін көрсету. R=ρl /S

2. Өткізгіштің материалын сипаттайтын шаманы меншікті кедергі деп атайды: ρ=RS/l

3. Асқын өткізгіштік деп таза материалдың және бірқатар қоспалардың кедергісінің абсолют нөлге жақын температураларда кенет нөлге дейін төмендеу құбылысын айтады.

Формулаларды жазып алу.

Кестемен жұмыс

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

19-жаттығу (1, 3, 5) орындау

VІ.Қорытындылау

Тест тапсырмасын беру (10 сұрақ)

Тест сұрақтарына жауап беру

VІІ.Үйге тапсырма

§39, 40 оқу. 19-жаттығу (2,4,7)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау туралы мағлұмат беру. Ә) Дамытушылық: Жаңа технологияларды қолдана отырып оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Амперметр, вольтметр, сым

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Өткізгіштің кедергісі неге және қалай тәуелді?

2. Өткізгіштің меншікті кедергісі деген не? Оның өлшем бірлігі.

3. Металл өткізгіштер кедергісінің темпер-ға тәуелділігі қандай?

4.Асқын өткізгіштік деген не?

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

1. Өткізгіштерді тізбектей жалғау туралы түсінік беру: I=I1=I2=...=In ; U=U1+U2+...+Un ; R= R1+R2+...+Rn

2. Өткізгіштерді параллель жалғау туралы түсінік беру:

I=I1+I2+...+In ; U=U1=U2=...=Un ; 1/R= 1/R1+1/R2+...+1/Rn

Тізбектей және параллель жалғанған тізбек схемасын салу

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

20-жаттығу (1,4,5) орындау

VІ.Қорытындылау

1. Тізбектей жалғанған тізбектегі ток күші өзгере ме? Тізбектің параллель жалғанған бөлігінде ше?

2. Тізбектей жалғанғанда тізбектің жалпы кедергісі неге тең болады? Параллель жалғанғанда ше?

3. Кернеу туралы не айтуға болады?

VІІ.Үйге тапсырма

§41 оқу. 20-жаттығу (2,6)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Токтың жұмысы мен қуаты. Джоуль- Ленц заңы

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Токтың жұмысы мен қуаты туралы мағлұмат беру. Джоуль- Ленц заңын саралау Ә) Дамытушылық: Танымдық және зеректілік қабілетін дамыту

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Кесте, интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Тізбектей жалғанған тізбектегі ток күші өзгере ме? Тізбектің параллель жалғанған бөлігінде ше?

2. Тізбектей жалғанғанда тізбектің жалпы кедергісі неге тең болады? Параллель жалғанғанда ше?

3. Кернеу туралы не айтуға болады?

4. Ом заңының тұжырымдап беріңдер.

Сұраққа жауап беру.

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

1.Электр тогының жұмысы - ток күші, кернеу және жұмысты істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең: A = Iut; 1Дж =1А*1В*1с

2. Токтың қуатын табу үшін өткізгіштегі ток күшін және кернеуді өлшеп, олардың көбейтіндісін табу керек: P = A/t = IU

3. Джоуль-Ленц заңы: Q = I2Rt

Керекті анықтамаларды жазып отыру.

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

21-жаттығу (2,4,6)

VІ.Қорытындылау

1.Тұрақты токтың жұмысы неге тәуелді?

2.Тәжірибеде қандай қуат бірліктері қолданылады?

3. Джоуль-Ленц заңы қалай жазылады?

VІІ.Үйге тапсырма

§42 оқу. 21-жаттығу (1,3,5)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Электрқыздырғыш құралдар. Қыздыру шамдары. Қысқа тұйықталу. Балқымалы сақтандырғыштар

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары туралы мағлұмат беру. Қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандыр-ды бағалау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1.Тұрақты токтың жұмысы неге тәуелді?

2.Тәжірибеде қандай қуат бірліктері қолданылады?

3. Джоуль-Ленц заңы қалай жазылады?

4. Токтың қуатын есептеуге арналған формуланы қорытып бер

Сұраққа жауап беру. Формулаларды жазып көрсету

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

1. Ең алғашқықыздыру шамын 1872 ж. Санкт-Петербургте орыстың электр технигі А.Н.Лодыгин ойлап тапты. Қазір қыздыру шамдарының қылдарына балқу темп.-сы 33700 С болатын вольфрам сымдарын қолданады.

2. Ток көзінің кедергісі өте аз өткізгішпен тұйықталуын қысқа тұйықталу деп атайды. Қысқа тұйықталу - зиянды құбылыс. Қысқа тұйықталу кезінде өртті және ток көзінің бүлінуін болдырмау үшін электр тізбегіне балқымалы сақтандырғыштарды қосу керек.

Керекті анықтамаларды жазып отыру.

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

22-жаттығу ( 2,3) орындау

VІ.Қорытындылау

10 сұрақтан тұратын тестік тапсырма беру

Тестік тапсырма орындау

VІІ.Үйге тапсырма

§43,44 оқу. 22-жаттығу (1,4,5)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Металдардағы электр тогы.

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Металдардағы электр тогы туралы мағлұмат беру. Ә) Дамытушылық: Жаңа технологияларды қолдана отырып оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Электр тогы деген не? Ток көздері деген не?

2. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңын тұжырымдап бер.

3.Меншікті кедергі деп қандай кедергіні айтамыз?

Тібекті тізбектей және параллель жалғау деген не?

4. Асқын өткізгіш деген не?

Сұраққа жауап беру.

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

- Металдардағы еркін электр зарядын тасымалдаушылар электрондар болып табылады.

- Металдардағы электр тогы - еркін электрон-дың реттелген қозғ.

- Электр өрісінің әрекетінен металдардағы электрондардың қозғалыс жылдамдығы онша үлкен емес. Ал өткізгіш ішіндегі электр өрісінің таралу жылдамдығы өте үлкен, ол шамамен жарық жылдамдығына тең болады: 300 000 км/с

Сұраққа жауап беру. Керекті анықтамаларды жазып отыру.

V.Жаңа білімді бекіту

Металдар өткізгіштігінің экспериментті дәлелдемесі Мендельштам мен Папалекси және Стюарт пен Толмен орындаған тәжірибесінің сұлбасын сызып алу

VІ.Қорытындылау

Металдардағы электр тогы дегеніміз не? Электрондар қозғалысынан туатынын көрсететін тәжір. сипаттап бер.

VІІ.Үйге тапсырма

§45 оқу.

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Электролит ерітінділеріндегі электр тогы. Электролиздің қолданылуы. Электролиз заңы

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Электролит ерітінділеріндегі электр тогы туралы түсінік беру. Электролиздің қолданылуын қарастыру Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке үйрету, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

2. Металдардағы электр тогы электрондардың қозғалысынан туатынын көрсететін тәжірибені сипаттап бер.

3. Өткізгіш ішіндегі электр өрісінің таралу жылдамдығы қандай?

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

- Тұздардың, қышқалдардың және сілтілердің ерітінділері, тұздар мен металдардың қорытпалары электролиттер деп атайды. - Электролиттер электр тогын жақсы өткізетіндерге жатады.

- Электролиттердегі электр тогы - оң және теріс иондардың қарама-қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы.

- Электролиз кезінде электродта бөлінген заттың массасы электролит арқылы өткен электр (заряд) мөлшеріне пропорционал. Бұл Фарадей заңы: m=kq; m=kIt

Керекті анықтамаларды жазып отыру.

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

23-жаттығу (1,4,5) орындау

VІ.Қорытындылау

Электролиттерге қандай заттарды жатқызады? Электролиттік диссоциация, рекомбинация деген не? Қандай құбылыс электролиз деп аталады? Фарадей заңын тұжырымдап бер.

Сұраққа жауап беру.

VІІ.Үйге тапсырма

§46, 47 оқу. 23-жаттығу (3,6)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Газдардағы электр тогы. Вакуумдегі электр тогы. Электронды-сәулелі түтікше

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Газдардағы және вакуумдегі электр тогы туралы мағлұмат беру. Электронды-сәулелі түтікшенің құрылысымен танысу Ә) Дамытушылық: Жаңа технологияларды қолдана отырып оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1 Электролиттерге қандай заттарды жатқызады? 2.Электролиттік диссоциация, рекомбинация деген не? 3. Қандай құбылыс электролиз деп аталады? 4. Фарадей заңын тұжырымдап бер.

5. Металдардағы электр тогы деп нені айтамыз?

Сұраққа жауап беру.

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

- Егер иондалған газда электр өрісін тудырса, иондар мен электрон-дар реттелген қозғалысқа келіп, тізбекте электр тогы пайда болады.

- Газдардағы электр тогы - электрондар мен оң және теріс зарядталған иондардың бағытталған қозғалысы болады.

- Жеткілікті жоғары температурада электрондардың металдан ұшып шығу құбылысы термоэлектрондық эмиссия деп аталады.

- Вакуумдегі электр тогы - термоэлектрондық эмиссия нәтижесінде алынған электрондардың бағытталған қозғалысы

Керекті анықтамаларды жазып отыру.

V.Жаңа білімді бекіту

Диод және триодтың схемасын сызу.

VІ.Қорытындылау

1. Газдардағы электр тогы деген не? Плазма деген не?

2.Қандай құбылыс термоэлектрондық эмиссия д.а?

3. Вакуумдегі э.т. металдар мен газдардағы э.т. айырмашылығы не?

Сұраққа жауап беру.

VІІ.Үйге тапсырма

§48, 49 оқу. Реферат жазу

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Шалаөткізгіштер және олардың электрлік қасиеттері. Шалаөткізгіштердегі электр тогы. Шалаөткізгішті-диод және оның қолданылуы

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Шалаөткізгіштер туралы мағлұмат беру. Шалаөткізгіштердегі электр тогы, Шалаөткізгішті-диодтың қолданылуы Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Газдардағы электр тогы деген не? Плазма деген не?

2.Қандай құбылыс термоэлектрондық эмиссия д.а?

3. Вакуумдегі э.т. металдар мен газдардағы э.т. айырмашылығы не?

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

- Шалаөткізгіштер - металдар мен диэлектриктердің қасиеттерінен өзгеше,біршама электрлік қасиеттері баржәне аралық орынға ие заттар.

- Шалаөткізгіштердегі электр тогы - электр өрісі әрекетінен электрондар мен кемтіктердің қарама-қарсы бағытталған реттелген қозғалысы.

- Кемтікті-қоспалық өткізгіштігі бар шалаөткізгіштер p-типті шалаөткізгіштер д.а.

- Электронды- қоспалық өткізгіштігі бар шалаөткізгіштер n -типті шалаөткізгіштер д.а.

Керекті анықтамаларды жазып отыру. Шалаөткізгішті диод екі бөліктен тұрады: кемтіктік өткізгіштік, электрондық өткізгіштік. Оның схемасын сызу,

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

24-жаттығу (1,2,4,5) орындау

VІ.Қорытындылау

10 сұрақтан тұратын тестік тапсырма беру

Тест сұрақтарына жауап беру

VІІ.Үйге тапсырма

§50, 51 оқу. 24-жаттығу (3, 6,7)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Тұрақты магниттер. Тұрақты магниттердің магнит өрісі.

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Жаңа технологияларды қолдана отырып оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Б) Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке үйрету, ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Металдардағы электр тогы дегеніміз не?

2. Электролиттерге қандай заттарды жатқызады?

3. Қандай құбылыс электролиз деп аталады? 4. Фарадей заңын тұжырымдап бер.

5. Газдардағы электр тогы деген не? Плазма деген не?

6. Қандай құбылыс термоэлектрондық эмиссия д.а?

Сұраққа жауап беру.

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

- Тұрақты магниттер немесе қарапайым магниттер деп магниттелуін ұзақ сақтайтын денелерді айтады. Мұндай денелерге табиғи магниттік теміртас (магнетит) жатады.

- Магниттің қасиетітері бойынша бір-біріне ұқсамайтын солтүстік ( N) және оңтүстік ( S) деп аталатын екі полюсі бар. Бір ғана полюсі бар магнитті алуға болмайды.

Керекті анықтамаларды жазып отыру.

V.Жаңа білімді бекіту

Мысалдар келтіре отырып бекіту

106-суретті дәптерге салу

VІ.Қорытындылау

1. Тұрақты магниттер деген не?

2. Болаттан жасалған шарды магниттеуге бола ма?

3. Магниттердің полюстері өзара қалай әрекеттеседі?

Сұраққа жауап беру.

VІІ.Үйге тапсырма

§52 оқу.

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Жердің магнит өрісі. Аспан денелерінің магнит өрісі

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Тұрақты магниттер деген не?

2. Болаттан жасалған шарды магниттеуге бола ма?

3. Магниттердің полюстері өзара қалай әрекеттеседі?

4. Магнитті қыздырғанда,ол магнитсізденеді. Неліктен?

Сұраққа жауап беру.

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

- Жердің солтүстік географиялық полюсіне жақындай келе, маг-нит сызықтары көкжиектен ауытқиды және Жерге кірер сәтте 750 солтүстік ендікте және 990 батыс бойлық шамасында вертикаль болады, бұл нүкте Жердің оңтүстік магнит полюсі д.а.

- Оңтүстік географиялық полюсі маңайында 66,50 оңтүстік ендікте және 1400 шығыс бойлықта магнит сызықтары Жерден шығады, бұл Жердің солтүтік магнит полюсі д.а.

Керекті анықтамаларды жазып отыру.

Бұрғы сабының айналуын көрсететін 112-суретті дәптерлеріне салу

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

25-жаттығу (1,3,5)

VІ.Қорытындылау

Жерде магнит өрісінің бар екендігі немен дәлелденеді?

Аспан денелерінде магнит өрісі бола ма? Түзу өткізгіштің магнит өрісін тәжірибе жүзінде қалай зерттеуге болады?

Сұраққа жауап беру.

VІІ.Үйге тапсырма

§53,54 оқу. 25-жаттығу (2,4,6)

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрісі.Тогы бар шарғының магнит өрісі. Электромагниттер

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрісі,электромагниттер туралы мағлұмат беру. Тогы бар шарғының магнит өрісін бағалау Ә) Дамытушылық: Жаңа технологияларды қолдана отырып оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1. Жерде магнит өрісінің бар екендігі немен дәлелденеді?

2. Аспан денелерінде магнит өрісі бола ма?

3. Тұрақты магниттер деген не?

4. Болаттан жасалған шарды магниттеуге бола ма?

5. Магниттердің полюстері өзара қалай әрекеттеседі?

6. Магнитті қыздырғанда,ол магнитсізденеді. Неліктен?

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Жаңа материалдарды түсіндіру

Соленоид ішіндегі магнит өрісінің күш сызықтары параллель және оны сырт жағынан орап жатады. Күш сызықтары шарғының солтүстік полюсі жағынан шығып, оңтүстік полюсі жағына кіреді. Ішінде темір өзекше орналастырылған шарғы электрмагнит деп, ал шарғыға оралған сымдар электрмагниттің орамасы деп аталады. Шарғының ішіне орналастырылған темір өзекше шарғыдағы токты күшейткендегідей немесе ондағы орамдар санын көбейткендей магниттік әрекет тудырады.

Керекті анықтамаларды жазып отыру.

V.Жаңа білімді бекіту

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту

26-жаттығу (1,3,5) орындау

VІ.Қорытындылау

10 сұрақтан тұратын тестік тапсырма беру

Тест сұрақтарына жауап беру

VІІ.Үйге тапсырма

§55 оқу. 26-жаттығу (2,4,6)













Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

№3 зертханалық жұмыс. Электр тізбегін жинау және оның әртүрлі бөліктеріндегі ток күші мен кернеуді өлшеу

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Есептер шығару

1.



Сұраққа жауап беру.

V.Сабақты қорытындылау

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту


VІ.Үйге тапсырма

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

№4 зертханалық жұмыс. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңын тексеру

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Есептер шығару

1.



Сұраққа жауап беру.

V.Сабақты қорытындылау

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту


VІ.Үйге тапсырма

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

№5 зертханалық жұмыс. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауды зерделеу

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Есептер шығару

1.



Сұраққа жауап беру.

V.Сабақты қорытындылау

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту


VІ.Үйге тапсырма

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

№6 зертханалық жұмыс. Электр тогының жұмысы мен қуатын өлшеу

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Есептер шығару

1.



Сұраққа жауап беру.

V.Сабақты қорытындылау

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту


VІ.Үйге тапсырма

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

№7 зертханалық жұмыс. Тұрақты магниттің қасиеттерін зерттеу және магнит өрістерінің кескінін алу

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Есептер шығару

1.



Сұраққа жауап беру.

V.Сабақты қорытындылау

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту


VІ.Үйге тапсырма

Пәні:

Физика және астрономия 8 сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Бақылау жұмысы №3

Сабақтың мақсаты:

А )Білімділік: Термодинамиканың бірінші заңы туралы мағлұмат беру. Газ бен будың ұлғайғандағы жұмысын анықтау Ә) Дамытушылық: Ақыл-ой қабілетін дамытып, пәнге қызығушылығын арттыру

Б) Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі:

аралас

Пәнаралық байланыс:

Химия, биология

Пайдаланылатын көрнекіліктер:

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Өткен материалдарды қайталау арқылы жаңа материалдарды қабылдауға дайындық

1

Сұраққа жауап беру. Тестік тапсырма орындау

ІV.Есептер шығару

1.



Сұраққа жауап беру.

V.Сабақты қорытындылау

Есептер шығаруға мысалдар келтіре отырып бекіту


VІ.Үйге тапсырма




© 2010-2022