- Преподавателю
- Физика
- Урок на тему физикалык шама
Урок на тему физикалык шама
Раздел | Физика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Габдол Л.А. |
Дата | 18.10.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақ тақырыбы:§9.§10 Физикалық теорияның қалыптасуы. Физикалық шама. Шамаларды өлшеу.
Сабақ мақсаты:
1. Физикалық теорияның негізгі қызметі, құрамдас бөліктері, физиканың іргелі теориялары, теорияның ең басты ерекшеліктері, физикалық шамалар және оларды өлшеу туралы түсінік алуға жағдай жасау.
2. Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, ой-өрісін кеңейту.
3. Жауапкершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Оқушылардың өткен материалды қалай меңгергенін тексеру.
Берілетін сұрақтар:
-
Табиғатты зерттеу әдістері қандай?
-
Болжам дегеніміз не?
-
Эксперименттің басқа әдістерден айырмашылығы қандай?
-
Экспериментті жүргізуге қандай талаптар қойылады?
-
Гук заңы қалай тұжырымдалады?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Физикалық теорияның негізгі қызметі - құбылысты түсіндіру. Физикалық құбылыстарды бір-бірімен өзара байланыстыра отырып, жан-жақты түсіндіретін жүйелі білім физикалық теория деп аталады.
Физиканың 4 іргелі теориялары:
-
Классикалық механика теориясы;
-
Термодинамика және молекулалық физика теориясы;
-
Электродинамика теориясы;
-
Кванттық механика теориясы.
Физикалық шамалар деп физикалық нысандардың немесе құбылыстардың қасиеттерінің сандық сипаттамаларын айтады.
Физикалық шаманың мәні дегеніміз - оның сандық мәнімен қоса өлшем бірлігі.
Физикалық шаманы өлшеу дегеніміз - оны өлшем бірлік ретінде алынған біртекті басқа бір шамамен салыстыру.
Құралдың бетіне түсірілген бөліктер мен сандар аспап шкаласы деп аталады.
ІV. Есептер шығару.
1-жаттығу.
№1, №2, №3.
V.Пысықтау.
VІ. Қорытындылау.
VІІ. Бағалау. Үйге тапсырма: §§9,10. 1-ж. №4, №5, 4-тапсырма.