Скорость

Скорость. Единицы измерения скорости. Определение скорости. Формулы. Векторная физическая величина. Направления скорости. Решение физических задач. Мозговая атака. Проверка домашнего задания. Групповая разноуровневая работа учащихся. Игра «Кто быстрее». Рефлексия. Самооценка. Обратная связь.1. Поезд 24 вагоннан тұрады. Ол Орал темір жол вокзалынан Желаев станциясына дейін қозғалды. Сосын Желаев станциясынан Алматы қаласына дейін қозғалды. Қай жағдайда бұл поезд материялық нүкте  болады. 2.Спортш...
Раздел Физика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Физика. Күні: 20.11. 2013 ж. Сынып: 7б

Физика және информатика пәндерінің жоғары санатты мұғалімі Габдыгалиев Берик Сабыргалиевич

Сабақ тақырыбы

Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері.

Мақсаты

1. Оқушылардың жылдамдық ұғымы түсініктерін кеңейту, дамыту, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.

2. Оқушыларды ойлану нәтижесінде өз ойларын тиянақтауға, оны жеткізе білуге, белгілі бір көзқарасты ұстанып, қорғай білуге баулу.

3. Топпен жұмыс істей білуге, өз пікірін айтып, өзгенің пікірімен санаса білуге үйрету.

Негізгі идея

Жылдамдық және жылдамдық бірліктері туралы білімді меңгеру.

Күтілетін нәтиже

Жылдамдық және жылдамдық бірліктері туралы білу.

Оқыту формасы

Топпен жұмыс, диалог әдісі, АКТ.

Ресурс

Тапсырма парақтар, суреттер, бағалау парақтары, интерактивті тақта, слайдтар.

Сілтеме:

7 класқа арналған электронды оқулық, оқулық.


М Ұ Ғ А Л І М Ж А З Б А С Ы

Мұғалім әрекеті

Уақыт

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру

(сәлемдесу, топтастыру, сабақ тақырыбына көшу). Оқушылармен амандасу, түгендеу. "Жолға шығамыз, із қалдырып траектория сызамыз, орын ауыстырамыз, уақыт үнемдейміз!» (слайдпен көрсетіледі) Оқушыларды машиналардың суреттерін жинау арқылы топқа бөлу. ( 6 топ 4, 5 оқушыдан). Оқушыларға бағалау парағын беру.

5 мин

Мұғаліммен амандасады, «Жолға шығамыз, із қалдырып траектория сызамыз, орын ауыстырамыз, уақыт үнемдейміз!» тұжырымдамасы қалыптасады, сабаққа зейінін бөледі, топқа бөлінеді, оқушылар қызығушылықтарын көрсетеді. Бағалау парақтарына бірін-бір бағалайды (топтық бағалау).

Тапсырмалар

(Жаңа сабақты игеруге бағытталған, үй тапсырмасын тексеру):

6 топқа бір сұрақтан, ол сұраққа түсіндіріп жауап беру керек: 1. Поезд 24 вагоннан тұрады. Ол Орал темір жол вокзалынан Желаев станциясына дейін қозғалды. Сосын Желаев станциясынан Алматы қаласына дейін қозғалды. Қай жағдайда бұл поезд материялық нүкте болады. 2.Спортшы жаттығу кезінде стадионды 3 рет айналып 12 км жүгірді. Осы қашықтық орын ауыстыру ұзындығы ма, әлде жүрілген жол ма? Спортшының қозғалыс траекториясын сызып түсіндіріңдер. 3.Оқушы таксиге мініп мектепке келді. Ол таксиге 250 теңге төледі. Таксиге не үшін төледі? Жол үшін бе, әлде орын ауыстыру үшін бе? 4. Автомобиль Оралдан Жымпитыға дейінгі аралықты 2,5 сағатта жүріп өтті. Оның қозғалысы қандай, бір қалыпты ма, бір қалыпты емес пе? Берілген шаманы секундпен өрнектеңдер (9000 с). 5. Жүргізуші автомобиль есептеуішінің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді. Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыру ма? 6. Мектеп пен үйдің арасы 200 м. Оқушы мектепке барып, үйге қайта келгенде барлығы қанша жол жүреді? Орын ауыстыру қанша? (жол 400 м., орын ауыстыру 0)

«Жылдамдық» туралы өз ойларын айтып, интерактивтік тақтаға ассоциация жазу. Тақтадағы слайдтар арқылы тақырыптың мазмұны қамтылады. Негізгі ережелерді дәптерге жазады.

20 мин

Топқа бөлінеді де, әр топқа бір сұрақтан беріледі. Топпен жұмыс жасап, негізгі білімдерін тиянақтап, жұмыстарын қорғайды.

Жылдамдық туралы түсініктерін (ассоциацияларын) интерактивті тақтаға түсіреді.

Тақтадағы слайдтар арқылы тақырыпты меңгереді. Негізгі ережелерді, формулаларды іріктеп дәптерге жазады.

«Кім жүйрік?» бекіту есептерін шығару

10 мин

Берілген тапсырмаларды ынтамен жылдам орындап шығады.

"Білімдіге дүние жарық, Білімсіздің күні кәріп!" 1.Жылдамдық дегеніміз не?

2.Жылдамдықтың бағытын қандай жағдайда оң, ал қандай жағдайда теріс деп алады?

3.Формула сыры

5 мин

Оқушылар топқа қосылып жинақталады, қорытындыларын айтады. Әр топ не түйгендері туралы ақылдаса отырып қорытындылайды.

Бағалау.

Өзара топпен бағалау

5 мин

Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады.

Үйге тапсырма:

§18. 5-жаттығудың 4-іншісі.

«Жылдамдық» туралы қызықты мағлұматтарды жинақтап келу.

2 мин

Күнделіктеріне жазып алады.


Кім жүйрік? (Бекіту есептерін шығару)


  1. Ұшақ 750 км/сағ жылдамдықпен ұшып барады, 6 сағ ішінде ол қандай қашықтықты өтеді?

БСкоростьерілгені: СкоростьСкорость= 750 км/сағ Шешуі:

Скоростьt =6 сағ Скорость

т / к: S=? S=750 км/сағСкорость6 сағ = 4500 км

Жауабы: S= 4500 км



  1. Велосипедші бірқалыпты қозғалып, 30 мин ішінде 9 км жол жүреді. Велосипедшінің жылдамдығын есепте?

БСкоростьерілгені: t = 30 мин=1800 с Шешуі: Скорость

СкоростьS= 9 км = 9000 м Скорость=Скорость= 5 м/с

т / к: Скорость=? Жауабы: Скорость= 5 м/с



  1. Автомобиль 60 км/сағ жылдамдықпен 120 км жол жүреді, осы қашықтықты ол қанша уақытта жүріп өтті?

СкоростьБерілгені: СкоростьСкорость= 60 км/сағ Шешуі: Скорость

СкоростьS=120 км t = Скорость= 2 сағ

т / к: t = ? Жауабы: t = 2 сағ



IV. "Формула сыры"

Бұл бөлімде оқушыларға физикалық шамалар көрсетіледі. Олар формуласын, өлшем бірлігін дұрыс тауып кесте толтыру керек.

ҮСкоростьСкоростьСкоростьСкоростьСкоростьй СкоростьСкоростьМектеп

СкоростьСкоростьСкоростьСкоростьСкоростьСкоростьСкоростьСкоростьСкоростьСкорость s t

Скорость

Скорость

СкоростьСкоростьСкорость

Скорость

Скорость




Не сәтті болды?

Не сәтсіз болды?

  • сабақтың сәтті өткенін және оқушылардың сабаққа белсенді араласқанын қалай байқадыңыз?

  • оқушылар сабақ соңында нені меңгерді деп ойлайсыз?


  • .


  • .


  • оқыту барысында кездескен қиындықтар қандай болды?

  • сыныптағы ынтасы төмен және белсенді оқушылардың іс-әрекеті?


  • .


  • .


Не сәтті болды?

Не сәтсіз болды?

  • сабақтың сәтті өткенін және оқушылардың сабаққа белсенді араласқанын қалай байқадыңыз?

  • оқушылар сабақ соңында нені меңгерді деп ойлайсыз?


  • .


  • .


  • оқыту барысында кездескен қиындықтар қандай болды?

  • сыныптағы ынтасы төмен және белсенді оқушылардың іс-әрекеті?


  • .


  • .


Не сәтті болды?

Не сәтсіз болды?

  • сабақтың сәтті өткенін және оқушылардың сабаққа белсенді араласқанын қалай байқадыңыз?

  • оқушылар сабақ соңында нені меңгерді деп ойлайсыз?


  • .


  • .


  • оқыту барысында кездескен қиындықтар қандай болды?

  • сыныптағы ынтасы төмен және белсенді оқушылардың іс-әрекеті?


  • .


  • .







Топтық бағалау (2-5 балл аралығында) №1

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тақырыпты түсінуі

Есепті нақты шешуі

Белсенділігі

Сабақта алған бағасы

1







2







3







4







5









Топтық бағалау (2-5 балл аралығында) №2

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тақырыпты түсінуі

Есепті нақты шешуі

Белсенділігі

Сабақта алған бағасы

1







2







3







4







5









Топтық бағалау (2-5 балл аралығында) №3

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тақырыпты түсінуі

Есепті нақты шешуі

Белсенділігі

Сабақта алған бағасы

1







2







3







4







5









Топтық бағалау (2-5 балл аралығында) №4

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тақырыпты түсінуі

Есепті нақты шешуі

Белсенділігі

Сабақта алған бағасы

1







2







3







4







5









Топтық бағалау (2-5 балл аралығында) №5

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тақырыпты түсінуі

Есепті нақты шешуі

Белсенділігі

Сабақта алған бағасы

1







2







3







4







5









Топтық бағалау (2-5 балл аралығында) №6

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тақырыпты түсінуі

Есепті нақты шешуі

Белсенділігі

Сабақта алған бағасы

1







2







3







4







5








© 2010-2022