Жарық. Жарық құбылыстары. Күннің және Айдың тұтылуы

Бұл сабақ орта буын оқушыларына, яғни 8 сыныпқа арналған. Қысқа мерзімді жоспарым «Жарық құбылыстары» тарауының «Жарық. Жарық құбылыстары. Күннің және Айдың тұтылуы» тақырыбына арналған. Қысқа мерзімді жоспары сындарлы оқыту теориясына сүйене отырып, жасалған. Сын тұрғысынан ойлаудың түрлі әдіс - тәсілдерін пайдаландым. Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сергіту сәттерін ұйымдастырдым. Мысалға жұмбақтар шешу, бір сөзден басқа көп сө...
Раздел Физика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Өтілетін мерзімі: 7.04.2014ж

Сабақ: № 56

Сабақтың тақырыбы: Жарық. Жарық көздері. Күн-жұлдыз. Жарықтың түзу сызықта таралу заңы. Көлеңке және жартылай көлеңке. Күннің және Айдың жартылай тұтылуы.

Мақсаты: оқушыларға жалпы жарық құбылыстары, жарықтың қасиеттері туралы түсінікті оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып, меңгерту.

Міндеттері:

  1. Білімділік: оқушыларға оптика ғылымы, жарық көзі, жарық табиғаты туралы көзқарастар, жарықтың вакуумда таралу жылдамдығы, жарықтың адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру.

  2. Дамытушылық: оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.

  3. Тәрбиелік: оқушыларды сауаттылыққа, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: Семантикалық кесте, «ЖИГСО», «Синквейн»

Сабаққа қажетті құралдар: АКТ, презентация, постер, стикер, мозайкалар.

Күтілетін нәтиже:

Оқушы:

1. жарық құбылыстары туралы біледі.

2. жарық жылдамдығынпрактикада қолданады.

3. көлеңке мен алакөлеңкенің пайда болуын түсіндіре алады.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Кіріспе бөлімі Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)

«Ақ тілек» арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру

Шеңберде қол ұстасып бір - біріне тілек айту

Үй тапсырмасын сұрау ( 5 мин )

Алдыңғы тарауды қорытындылау мақсатында семантикалық кесте тарату

Үй тапсырмасына дайындық дәрежесін қағаз бетіне түсіру және талдау

ІІ. Жаңа тақырыптың тұсаукесері (3 мин)

Күннің, шамның, балауыздың кескіндері бейнеленген сурет қиындыларын тарату

Суреттерді құрастыра отырып, топқа бөліну, сабақтың тақырыбын ашу

ІІІ. Негізгі бөлім

(12 мин)

ЖИГСО әдісі

Оқулықпен жұмыс Презентация көрсету,

Жаңа тақырыпты пысықтау

Тақырыпты өздері оқып, жұппен, топпен талқылап, келесі топқа түсіндіру Мұқият тыңдау

Постермен жұмыс (10 мин)

Қосымша ресурстар тарату

Постер толтыру, қорғау, талдау

Сергіту сәті (4 мин)

Жұмбақтар жасыру, сөз құрау

Жұмбақтарды шешу

IV.Қорытындылау (8 мин)

Бес жолды өлең

Екі жұлдыз, бір тілек

Бес жолды өлең құрастыру

Екі әсерін, бір ұсынысын жазу

Үй тапсырмасын беру (1 мин)

§ 61-62 оқу. Рефлексия жазу

Үй тапсырмасын білу, түртіп алу

Өтілетін мерзімі: 7.04.2014ж

Сабақ: № 56

Сабақтың тақырыбы: Жарық. Жарық көздері. Күн-жұлдыз. Жарықтың түзу сызықта таралу заңы. Көлеңке және жартылай көлеңке. Күннің және Айдың жартылай тұтылуы.

Мақсаты: оқушыларға жалпы жарық құбылыстары, жарықтың қасиеттері туралы түсінікті оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып, меңгерту.

Міндеттері:

  1. Білімділік: оқушыларға оптика ғылымы, жарық көзі, жарық табиғаты туралы көзқарастар, жарықтың вакуумда таралу жылдамдығы, жарықтың адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру.

  2. Дамытушылық: оқушыларды ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.

  3. Тәрбиелік: оқушыларды сауаттылыққа, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: Семантикалық кесте, «ЖИГСО», «Синквейн»

Сабаққа қажетті құралдар: АКТ, презентация, постер, стикер, мозайкалар.

Күтілетін нәтиже:

Оқушы:

1. жарық құбылыстары туралы біледі.

2. жарық жылдамдығынпрактикада қолданады.

3. көлеңке мен алакөлеңкенің пайда болуын түсіндіре алады.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Кіріспе бөлімі Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)

«Ақ тілек» арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыру

Шеңберде қол ұстасып бір - біріне тілек айту

Үй тапсырмасын сұрау ( 5 мин )

Алдыңғы тарауды қорытындылау мақсатында семантикалық кесте тарату

Үй тапсырмасына дайындық дәрежесін қағаз бетіне түсіру және талдау

ІІ. Жаңа тақырыптың тұсаукесері (3 мин)

Күннің, шамның, балауыздың кескіндері бейнеленген сурет қиындыларын тарату

Суреттерді құрастыра отырып, топқа бөліну, сабақтың тақырыбын ашу

ІІІ. Негізгі бөлім

(12 мин)

ЖИГСО әдісі

Оқулықпен жұмыс Презентация көрсету,

Жаңа тақырыпты пысықтау

Тақырыпты өздері оқып, жұппен, топпен талқылап, келесі топқа түсіндіру Мұқият тыңдау

Постермен жұмыс (10 мин)

Қосымша ресурстар тарату

Постер толтыру, қорғау, талдау

Сергіту сәті (4 мин)

Жұмбақтар жасыру, сөз құрау

Жұмбақтарды шешу

IV.Қорытындылау (8 мин)

Бес жолды өлең

Екі жұлдыз, бір тілек

Бес жолды өлең құрастыру

Екі әсерін, бір ұсынысын жазу

Үй тапсырмасын беру (1 мин)

§ 61-62 оқу. Рефлексия жазу

Үй тапсырмасын білу, түртіп алу



© 2010-2022