- Преподавателю
- Физика
- Ақ жарықтың спектрлік жіктелуі. Дисперсия құбылысы
Ақ жарықтың спектрлік жіктелуі. Дисперсия құбылысы
Раздел | Физика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Есеркенова Ж.К. |
Дата | 25.04.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
«Бекітемін» «Келісемін» Директордың оқу - ісі Әдістемелік бірлестік жетекшісі жөніндегі орынбасары ______________ C.Ж.Сапанов ______________ М.Т. Султанов | ||||||
Тақырыбы: Ақ жарықтың спектрлік жіктелуі. Дене түстері | Мектеп : NIS Атырау | |||||
Мерзімі: Уақыты: 40 мин | Мұғалімі: Есеркенова Ж | |||||
Сынып : 8
| Оқушылар саны:10-11 | |||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларда ақ жарықтың спектрге жіктелуі және денелердің түстері жөнінде үғымды қалыптастыру. Аталған құбылыстың ашылу тарихы мен жүргізілген тәжірибе туралы түсінік беру. | |||||
Сабақ міндеттері: | Оқушылар орындай алады:
| |||||
Тілдік мақсат
| Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсінулері және қолдана алулары керек: спектр, дисперсия, кемпірқосақтың пайда болуы, сыну көрсеткіші Арнайы пәндік лексика және терминология: Спектр - спектр - spectrum Дисперсия - variance Призма - prism сыну көрсеткіші - показатель преломления- refractive index ақ түстің жіктелуі - разложение белого цвета - decomposition of white color Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Ақ жарық призмадан өтуі, жарықтың түрлі түске жіктелуі, кемпірқосақтың пайда болуы | |||||
Өткен сабақ материалдар | Жарықтың шағылу және сыну заңдары | |||||
Қолданылатын әдістері | Диалогтік әдіс Ойын Миға шабуыл (болжау) Топтық жұмыс АКТ (ноутбук, видео) Физикалық диктант Психологиялық ойын Тәжірибелік жұмыс | |||||
Күтілетін нәтиже | Оқушылар біледі:
| |||||
Физика - сабақ жоспары | ||||||
Уақытты жоспарлау | Жүру барысы
| Ресурстар
| ||||
Ой қозғау Сабаққа кіріспе 5 мин
| Ұйымдастыру Оқушыларды түгендеу Активити «Джунглидағы жаңбыр» ойынын ойнату. Бір - біріңіздің соңынан шеңбер жасап тұрыңыздар. Джунгида жүрміз деп елестетіңіздер. Ауа райы өте тамаша, күн жарқырап, ыстық және қапырық болып тұр. Бір уақытта самал жел соқты. Жел көтеріліп желкіді (арқаны қаттырақ басамыз) Қатты дауыл соқты (қимылдарыңыз күшейеді) Ұсақ жаңбыр сіркіреді (серіктесіңіздің арқасын қаттырақ соғамыз) Кенет нөсер жауын құйды. (алақандарыңызбен жоғарыдан төмен қимылдаңыздар) Бұршақ жауды (арқаны қаттырақ соғамыз) Тағы да нөсер жауды. Ұсақ жаңбар сіркіреді. Жел соқты Жел басылды Оқушыларға сұрақ: Жаңбырдан кейін нені күтеміз? Қандай әдемі көрініс пайда болады? Жауабы: кемпірқосақ Экранда кемпірқосақтың суретін ашып қою | Оқушылармен ойын жүргізу арқылы бойларын сергіту
| ||||
Мағынаны тану Жаңа тақырыпты өткен тақырыппен байланыс- тыру 25 мин
|
Исаак Ньютон Оқушы назарын кемпірқосақтың суретіне аудару. Видео көру
Кемпірқосақтың түстеріне байланысты оқушыларды 3 топқа бөлемін. Оқушылар қызыл, сары, жасыл стикерлерді таңдайды. Таңдаған түстері бойынша топтарға бөлінеді (оқушыларды топқа бөлудегі ) Әр топқа тапсырма: 1-топ: Жасыл түс - кемпірқосаққа байланысты ашық сұрақтар құрастырады 2-топ: Сары түс - кемпірқосаққа сипаттама жасайды 3-топ: қызыл түс- кемпірқосаққа байланысты 1 шумақ өлең жолдарын шығарады Әр топ өз тапсырмаларын орындап болған соң, тапсырмаларын қорғайды. Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, жұпқа ноутбук беріледі. Ноутбуктерге Ньютон тәжірибесіне байланысты 2 видео жүктелген. Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында қысқаша өткенге үңілу. Ғасырлар тоғысында Нью-Йорк университетінің философия факультетінің қызметкері Роберт Криз бен Брукхевен Ұлттық зертханасының тарихшысы Стони Брук «Нью-Йорк Таймс» газетінде өз статьяларын жариялады. Олар физика тарихындағы ең тамаша, әрі қызықты 10 тәжірибені анықтау мақсатында америкалық физиктер ішінде сауалнама жүргізген. Осы сауалнама барысында ең қызықты тәжірибелерге Ньютонның ақ түстің спектрге жіктелу тәжірибесі кіреді. Тапсырма: дыбыссыз режимде видеоны 2 рет қарау. Әр топ видеоны қарап болған соң өзара талдайды. Видео мен кемпірқосақтың арасында қандай байланыс болуы мүмкін? Кемпірқосақтың пайда болуын Ньютон тәжірибесімен байланыстыру. (оқушылардың сыни түрде ойлауы, өзара ойларын бөлісуі, бір қорытындыға келуі) Оқушылардың ойы тыңдалған соң, мұғалім айтылған ойды түйіндейді. Осы жоғарыда айтылған, көрстетілген құбылыстардың барлығына негіз болатын жарықтың қасиеті - дисперсия деп аталады. «Дисперсия» латын тілінен аударғанда «шашырау» деген мағынаны береді. Спектр - ақ жарықтың құрамындағы 7 түсті көрініс. Латынның spectrum - елес, көрініс деген сөзінен шыққан Видеодан көрген тәжірибені ең алғаш рет жасаған ғалым - Ньютон. Ньютон тәжірибесінде ақ жарықты призма арқылы өткізіп, экранда түрлі - түсті көріністі алды.
Топтарға тапсырма: Осы суретке қарай отырып жарық құрамындағы спектрдің сыну көрсеткіштері, таралу жылдамдықтары туралы не айтуға болады? (оқушылардың сыни түрде ойлауы, өзара ойларын бөлісуі, бір қорытындыға келуі) Тапсырма жауабы: Күннің жарық шоғының түрлі түстерге жіктелуі әртүрлі түстегі шоқтардың призмда әртүрлі сынатынымен түсіндіріледі. Бұл призмадағы жарықтың таралу жылдамдығы, оның түсіне тәуелді екенін білдіреді. Призма арқылы өткенде, күлгінге қарағанда қызыл жарық аз сынады. Сәйкесінше күлгін спектрдің таралу жылдамдығы қызыл спектрдің таралу жылдамдығына қарағанда аз болады. (Бұл қорытындыға оқушылар өздері келуі тиіс. Сондықтан арасында бағыт-бағдар беріп отыру керек. Мысалы жылдамдық арқылы өрнектелетін сыну көрсеткішінің формуласын еске түсіру ) Бекіту тапсырмалары: Тақырып бойынша әр топ қорытынды жасайды (физикалық диктант)
|
youtube.com/watch?v=Ku-G8eR3e9s Ноутбуктер Интерактив тақта Маркер Ақ қағаз Түрлі - түсті стикерлер
Видео 1 Видео 2 Топтардың ойын тыңдау Презентация
Интерактив тақтаны қолдану арқылы сурет көрсету.
Таратпа қағаз | ||||
Соңы 8 мин | Тәжірибе жасау арқылы айтылған тақырыпты бекіту
Призма арқылы терезе жалюзіне қарау (түрлі - түсті жолақтың пайда болуын анық бақылау)
Психологиялық тест өткізу: Спектр құрамындағы түстердің ішінен әр оқушы ұнататын түсін сабақ басында таратылған стикерге жазады. Сол бойынша сипаттама беру.
| Призма Экран Түрлі түсті қарындаштар Картон қағаз Желім Презентация | ||||
Үйге тапсырма 1 мин Рефлексия 1 мин | Оқулық бойынша тақырыпты бекіту Оқушы стикерлерге өз ойын жазады |
| ||||
Қосымша мәліметтер | ||||||
Дифференциация - қосымша көмекті қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз? | Бағалау -оқушылардың білімін қалай тексересіз
| Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында сақтау Құндылықтар | ||||
Барлық оқушылар: Сабақты ашуға арналған ойынға қатысып, бойларын жазады.Әр топ оқушылары берілген тапсырма бойынша дайындалып, сұрақтарға жауап береді. Қажетті мәліметтерді дәптерге түсіреді. Оқушылардың көпшілігі: Пікірлерін ортаға салады Физикалық диктанты орындайды Кейбір оқушылар Сұрақтар қояды
| Әр берілген тапсырманы бағалау мақсатында әр топқа жұлдызша тарату. Жұлдызшаның түстері қызыл, сары, жасыл Тапсырманы толық түсінген топ мүшелері: қызыл Жартылай түсінгендері сары Мүлдем түсінбеген топ мүшелері: жасыл Қойылған сұрақтарға жауап беруіне байланысты қолпаштау, мадақтау Физикалық диктантты тексеруде топтар бір-бірімен алмасады. |
| ||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты / оқу мақсаты дұрыс па? Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай?
| Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |