Межшкольный факультатив по физике для 11 класса

Раздел Физика
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

11 класс МШФ по фізике Учитель фізики Шкель Н.Л.

Білозерська ЗОШ І-ІІІ ст..№15

Тема Розв'язання різних типів задач


Мета:

освітня: продовжити формування вмінь та навичок розв'язувати різні типи задач

, аналізувати умову, робити необхідні пояснення, використовувати теорію на

практиці, приділити увагу розв'язанню задач ЗНО минулих років

розвиваюча: розвивати вміння розв'язувати різні типи задач, застосовувати знання

вивчених тем під час аналізу умови, поясненні рішення, оцінки відповіді.

виховна продовжити формування комунікативних вмінь учнів, прищеплювати інтерес до

предмета, використанні додаткової літератури.

ТСН, додаткова література

Поняття

  1. Проектор,

  2. Комп'ютер,

  3. Зразки завдань ЗНО 2010-2014рр

.

Учні повинні вміти: розв'язувати різні типи задач( графічні, якісні, кількісні, на встановлення відповідності тощо)

Учні повинні знати: основні фізичні поняття, об означення, одиниці вимірювань, формули, закони , явища тощо.

Учні повинні характеризувати: явища, закони, зв'язок між величинами тощо.

Міжпредметні зв'язки

Навчальна література

Математика, історія, природознавство

1. Засекина Т.Н., «Физика 11», Харьков, изд-во «Сиция», 2011

2. Программа «10-11 класи. Фізика. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень" Київ., 2010

3. Л.Э.Генденштейн «Фізика, 11 класс», Харьков, «Гимназия», 2010

Задания для самостоятельной работы


Дополнительная литература

  1. Л.А.Кирик Самостоятельные и контрольные работы по физике. 10-11 класс. Электричество и магнетизм. «Гимназия.Илекса»,Харьков - Москва, 1998

  2. Тульчинский, Качественные задачи физике, Москва, 1998

  3. Н.Струж, В.Мацюк, Фізика. ЗНО Комплексне видання 2013 р,Тернопіль, В: Підручники і посібники,2013р

  4. И.М.Гельфгат Энциклопедия тестових заданий, Издаьельство «Ранок»


Демонстрации


Оборудование


  1. Проектор

  2. Ноутбук

  3. картки


План заняття

час

Метод навчання

Зміст роботи

Наочні посібники, ТСН


2 хв


5 хв


5 хв


15 хв


13 хв


5 хв.





Беседа






Работа с тестом

тесты




груповий



фронтальний







пошуково-дослідницький



бесіда


1.Організаційний момент

- перевірка готовності

- пояснення мети та завдань


  1. Перевірка знань учнів

Учні відповідають на питання тесту


  1. Актуалізація опорних знань учнів


  1. Розв'язання кількісних задач


  1. Творча лабораторія


  1. Підведення підсумка, рефлексія




Індивідуальні картки,

Відповідь через мультимедіа на дошку

Слайди з завданнями

Картки з задачами на кожному столі


Необхідне обладнання для розв'язання проблеми




Домашнее задание

Примечания

ЗНО-2013р завдання №8,9,10

Використовувати додаткову літературу, зразки завдань ЗНО минулих років.


Время

Структурный элемент урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Критерии личностно-ориентированного подхода каждого этапа

1


Організаційний момент

1 Стимулювання діяльності учнів, забезпечення загальної готовності , своєчасного початку заняття

2. Учитель формулює мету і завдання заняття

1 Концентрація уваги на навчальній діяльності

2. Учні спільно з учителем формулюють завдання, які вони повинні будуть вирішити в ході заняття

Створення позитивного емоційного настрою на роботу учнів під час заняття

2


Перевірка знань учнів

Учитель пропонує учням для перевірки знань виконати тестові завдання, організовує учнів для само оцінювання своїх навчальних досягнень

Учні перевіряють свої знання, виконуючи тести, оцінюють рівень своїх навчальних досягнень

Розвиток умінь реально оцінювати рівень своїх навчальних досягнень, виявляти прогалини у своїх знаннях і намічати шляхи для їх усунення

3


Актуалізація опорних знань

Учитель пропонує учням відповісти на поставлені питання, коректуючи неправильні відповіді сприяє активізації опорних знань учнів.

Учні, відповідаючи на поставлені питання, згадують теоретичні знання, необхідні для вивчення нового матеріал

Розвиток умінь аналізу навчального матеріалу і застосування раніше вивченого для подальшого поглиблення

4


Закріплення набутих знань, вмінь, навичок

Учитель організовує роботу учнів за рішенням якісних, розрахункових завдань, за допомогою навідних запитань підводить учнів до вірного відповіді, показує яким чином потрібно аналізувати навчальну задачу і знаходити вірну відповідь

Учні вчаться аналізувати умову задачі і знаходити потрібну відповідь, використовуючи знання теорії.

Стимулювання учнів до висловлювань, відсутність у них страху помилитися чи дати неправильну відповідь, самооцінювання своїх знань

5


Організація роботи вдома

Учитель виділяє для вивчення та відпрацювання той матеріал, який розбирався на уроці, визначає відомі прийоми роботи учнів, якими вони користуватимуться, виділяє обсяг роботи, обов'язковий для кожного учня

Учні отримують інструктаж з виконання домашнього завдання, усвідомлюють мету виконаної домашньої роботи...

пояснюється як раціонально організувати свою навчальну діяльність під час виконання домашнього завдання.



ІІ. Перевірка знань учнів ( виконання тестових завдань)

ТЕСТИ:

  1. В якому із прикладів Луну вважають матеріальною точкою

А: розрахунок тривалості сонячного затемнення

Б: вибір місця посадки на Місяць космічного корабля

В: визначення гравітаційної сили, що діє між Місяцем і Сонцем

Г: вивчення рельєфу поверхні Місяця


  1. Визначити модуль рівнодіючих всіх сил, які діють на автомобіль масою 800 кг, рівняння руху якого х + 1 + 3t + 2t2

А: 6400Н

Б: 3200Н

В: 2100Н

Г: 800Н

3. При якому з газових процесів концентрація молекул газу не може змінитися?

А: повітря виходить з пробитою шини

Б: насичений водяний пар охолоджують

В: кисень в закритому балоні остигає, коли вимикають опалення

Г: людина набирає повітря в легені

4. Тепловим рівновагою називають стан системи, при якому:

А: робота, виконувана системою, дорівнює отриманому кількості теплоти

Б: всі параметри системи за відсутності зовнішнього впливу не міняються

В: система здійснює роботу, а зміна внутрішньої енергії дорівнює нулю

Г: система отримує певну кількість теплоти, але не виконує роботу


  1. В магнітне поле з постійною магнітною індукцією влітає електрон. Як називають силу, що діє на електрон?

А: сила Ампера

Б: сила Лоренца

В: сила Фарадея

Г: сила Кулона

  1. Прикладом вільних коливань є коливання…..

А: фіранка біля відкритого вікна під дією протягу

Б: гілочки, з якою щойно злетіла пташка

В: голка працюючої швейної машинки

Г: буйка під дією хвиль


  1. Вказати середовище, в якому підвищення температури викликає зменшення сили струму. Напруга джерела струму вважати незмінним

А: розчин електроліту

Б: напівпровідник

В: метал

Г: газ


  1. Під час незатухаючих електромагнітних коливань при розрядження конденсатора коливального контуру зменшується

А: модуль магнітної індукції поля котушки

Б: енергія електричного поля

В: енергія магнітного поля

Г: сила струму в контурі


  1. Відомо, що трансформатор гуде під навантаженням. Причиною виникнення звуку є

А: коливання повітря під дією змінного магнітного поля

Б: зміна довжини дроту при нагріванні

В: коливання пластинок осердя при перемагнічуванні

Г: розширення повітря при нагріванні


  1. Визначить, як змінюється електричний заряд ядра в рази ά- розпаду?

А: збільшується на 4е

Б: збільшується на 2е

В: зменшується на 4е

Г: зменшується на 2е

Після виконання - взаємоперевірка

ВІДПОВІДІ:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

В

Г

В

Б

Б

Б

В

Б

А

Г

ІІІ. Актуалізація знань

  1. Інтерактивний метод «Мозковий штурм»

Завдання : Дати характеристику поняттю - електричний струм

(учні працюють в парах , визначає як можна більш інформації, пов'язаний з даним поняттям)

ВІДПОВІДЬ: електричний струм - спрямований рух заряджених частинок, характеризується силою струму, яка позначається I, одиниця виміру - A ( ампер), формула для знаходження I= q/ t, прилад для вимірювання - амперметр, який включається в електричну цеп - послідовно. Наявність струму в колі визначається приладом - гальванометром.


  1. Інтерактивний метод «Логічний ланцюжок»

Завдання: Встановити відповідність між явищем і причиною, його зумовлює(

ЗНО-2012)

2.2.1.

  1. капілярні явища

А: деформація тіла


  1. виникнення сили пружності

Б: сили поверхневого натягу


  1. виникнення сили Архімеда

В: однакове прискорення всіх тіл при вільному падінні

  1. невагомість

Г: залежність тиску рідини від глибини

Д: залежність сили тяжіння від мас тіл


2.2.2. Встановіть відповідність між одиницею фізичної величини в СІ і фізичної ситуацією, яка визначає цю одиницю величини. (ЗНО- 2012)

1. одиниця електричного заряду

А: потенційна енергія точкового тіла із зарядом 1 Кл дорівнює 1 ДЖ


  1. одиниця потенціалу

Б: два точкових заряди по 1 Кл розміщені на відстані 1м один від одного


  1. одиниця напруженості електричного поля

В: при напрузі 1В на кінцях провідника сила струму в ньому дорівнює 1А


  1. одиниця електричного опору

Г: на електричний заряд в 1Кл діє електричне поле з силою 1Н

Д: заряд проходить через поперечний переріз провідника за 1с при силі струму в ньому 1А

2.2.3. Встановіть відповідність між відкриттям та дослідом або спостереженням, який зумовив його (ЗНО-2014)


  1. явище радіоактивності

А: бомбардування альфа-променями золотої фольги


  1. планетарна модель атому

Б: дію магнітного поля на випромінювання урану


  1. закони фотоефекту

В: опромінення металів світлом


  1. три типа радіоактивних промінів

Г: засвічування фотопластинки солями урану

Д: випромінювання нагрітого тіла

ІУ. Закріплення набутих знань, вмінь, навичок


  1. Розв'язання задач ( робота в групах)


  1. (ЗНО- 2014) Під час вільних незгасаючих електромагнітних коливань у коливальному контурі максимальна напруга струму дорівнює 5 мА, а максимальна напруга на конденсаторі - 10В. Визначте модуль напруги на конденсаторі в момент, коли силу струму в котушці дорівнює 3мА.

(Wpm=Wmm , CU 2m/2 = CU 2/2 + LI2 /2 ; CU 2 = CU 2 m + LI2 ; U2= U2m - LI2 /C;

u= U( 1- i2/I2 m)1/2: )

Відповідь: 8 В


  1. (ЗНО - 2014) Визначте масу ( у грамах) водяної пари в повітрі кімнати, якщо відносна вологість повітря становить 60%. Густина насиченої пари дорівнює 20г/м2 , об'єм кімнати 50 м3.

(m = V( pn - pa); φ = pa / pn; → pa = φ * pn ; m = V( pn - φ * pn); )


  1. Творча лабораторія ( групова робота)

Завдання: дослідити залежність коефіцієнта поверхневого натягу водного розчину спирту від його об'ємної концентрації

Обладнання:

спирт медичний, скотч, ножиці, два шприци по 2 мл із голками, прозорий тонкий шланг, склянка з чистою водою, лінійка, штатив лабораторний, міліметровий папір.

Теоретична довідка:

Якщо вийняти бульбашку повітря через капіляр, занурений у рідину на невелику глибину, то для цього необхідно додатковий тиск, який прямо пропорційно коефіцієнту поверхневого натягу рідини. n = N/ V; F= l* õ; p= q hρ;


  1. Підведення підсумків, рефлексія, завдання додому.



© 2010-2022