Презентация по казахскому языку на темуМ Ауезова

Раздел Другое
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мерзімі: 30.11.2015ж Сыныбы: 11 Пәні: қазақ әдебиеті Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: М. Әуезов «Еңлік - Кебек» пьесасы

Сабақтың мақсаты Пьеса туралы түсінігін молайту, тақырыбы мен идеясын ашу, ой жинақтау; . Ақпаратты саралауға, жүйелі жұмыс жүргізуге дағдыландыру.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, , ОүБ.

Стратегиялық іс әрекет: Ой қозғау». . «топтық бағалау».

Дерек көздер:Оқулық , түрлі түсті стикерлер

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс әрекеті

Оқушылардың іс әрекеті

І. Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушыларды психология

лық дайындау.

Өзін -өзі реттеу.

1-2 мин

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

Ыстық алақан тренингін ұйымдастыру.

Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.

Бір - бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.

- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.

- Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын.

Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.

Қима қағазға жасырылған сөздерге байланысты топқа бөлінеді

Повесть

Пьеса

Поэма

3 топқа бөлінеді

Үй тапсырмасы

10 мин

М Әуезов өмірі мен шығармашылығы

«Еңлік-Кебек» пьесасы бойынша көрініс дайындау

Оқушылардан сұрақ -жауап арқылы сұраймын

Мұғалімнің сөзі

1-2 мин



XIX ғасырдың аяғы мен ХХ ғасырдың басындағы қазақ әдебиетітарихындағы Абайдан кейінгі ірі ақын - Шәкәрім Құдайбердіұлы . Еңлік - Кебек " поэмасы 1912 жылы жазылған, Семейдегі "Жәрдем" баспасында жарық көрген.
Оқиғаның болған жері - Шыңғыстау өңірі
Бір күні: «Абайдың баласы Тұрағұл үлкен қызы Ақиланы Оразбайдың баласы Саниязға ұзатады. Шілде айында үлкен той жасамақ», - деген хабар қожаның ауылына келіп жетті. Мұхтардың осы кезде «Еңлік - Кебек» атты пьесасын жазып болған кезі еді. Бұл хабарды естігеннен кейін Мұхтар Ізкәйіл, Сірәйіл, Жебеш, Мүбәрак, Ақкенже, өз туысы Ахметпен басқаларын үйге шақырып алып: «Мына Тұраш ағамның ең үлкен қызын ұзатқалы отырған тойына біз, жастар, ең үлкен бір сый көрсетелік. Оразбайдың ауылынан келген құда-құдағилар бір таңғалып кетсін. Бұл сый не десеңдер, мен «Еңлік - Кебек» пьесасын жазып бітірдім, осыны тойға арнап қоялық», - деп еді, Ізкәйіл: «Мұхтар-ау, мұндай пьесалар орыстың сахналарында ғана қойылмаушы ме еді, біз ойнаушыларға киімді, гримді және басқаларын қайдан табамыз?» - деді. Бұған Мұхтар: «Ол жағынан сендер саспаңдар. Осы «Еңлік - Кебекті» ең алдымен елге қоямын деп бірнеше пьесадағы ойнаушыларға керек нәрсені қаладан өзім ала келдім. Ал киімдерді ауылдан-ақ тауып аламыз», - деп, ойнаушыларды белгілей бастады. Еңлік рөлін ойнайтын қыз табылмады, сондықтан оны Ахмет ойнайтын болды.

Спектакль біткеннен кейін келген адамдар Мұхтарға барып: «Қарағым, өркенің өссін. Қалай ойлап таптың? Біз «Еңлік - Кебектің» хиссасын естігеніміз болмаса, тап осындай көзіміздің алдына елестеп көрінеді деген жоқ едік. Арманда кеткен марқұмдарды бұлай көрсеткеніңе үлкен рақмет. Шынында, сол кезде біздің Тобықтыда сондай жан аямастық болғаны рас», - деп Мұхтарды орталарынан жібермей көп ұстады.

Оқушылар дәптерлкеріне түртіп алады.



Бейне жазба

3 мин

«Еңлік -Кебек» ғажайып туынды

Оқушылар «Еңлік -Кебек» пьесасының шығу тарихымен танысады

Шығарманың сюжеттік- композициялық құрылымын жасау, қысқаша әңігмелеу;

10-12 мин

Семантикалық картамен жұмыс

3-4 мин

Топтық тапсырма.


1-2 мин

  1. Т

Кебектің Нысан абызға бал ашқызуы

Кебектің аңға шығуы.Еңлікпен кездесуі.

Кебек пен Еңліктің байланысы

Кебектің Еңлікті алып қашуы,сәбилерінің дүниеге келуі

Екі жасты өлтіруге шешім қабылдауы

Екі жастың өлімі,сәбидің тауда жалғыз қалуы


Шығармадан үзінді

Еңлік

Кебек

Абыз

Есен




Топтық тапсырма.

Әртоп оқушыларына кейіпкерлерге мінездеме бергізу.

І-топ

Еңлік-сұлу, намысшыл, қайсар, өз теңін іздеуші, антына адал, ақылды.

ІІ-топ

Кебек-батыр, сөзге берік, ержүрек т.б.

ІІІ-топ

Кеңгірбай-мінезі қатты кісі, қатыгез, ескі салтты қорғаушы .



Оқиғаның басталауы

  1. Оқиғаның даму кезеңі

  2. Оқиғаның шиеленісуі

  3. Шарықтау шегі

  4. Оқиғаның шешімі

Шығармадан алынған үзінді кімнің айтқан сөзі екнін тауып, белгілеу


Кейіпкерге мінездеме жазу

Сергіту сәті.

1-2 мин

Ұшақ жасап ішіне тілек жазып ұшырады.

Салған суреттерін бір- біріне сыйға тартады

Менің пікірім

3мин

  1. Оқушылар тапсырманы орындап отырған кезінде баяу түрде Али Окаповтың орындауында «Еңлік- Кебек» атты әні шырқалады. (поэзия сәті).

І топ (Ру басылары кінәлі)

ІІтоп (Екі жастың өзі кінәлі)

ІІІ топ Егер мен автор болсам (шығарманы қалай аяқтар едің)

Бағалау.

1 мин

Жауабыңа тәнтімін

Жарайсың!

Әттеген -ай

(мадақтау сөздері арқылы бағалаймын)

Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді.

Үйге тапсырма

1 мин

«Ғашықтың тілі -тілсіз тіл» тақырыбында ой толғау жазу

Рефлексия.

Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады.

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

- Нені үйрендіңдер?

- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?

Оқушылар стикерлерге

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер жазады.

- Нені үйренгендерін

- Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.







Презентация по казахскому языку на темуМ Ауезова




Шығармадан үзінді

Еңлік

Кебек

Абыз

Есен

Еспенбет

Батыр десем ,белге шықпай ойнақшыр бейпіл ме ең?

Болды баба,тоқта баба ,толас бер, жеңілдім..

Ей, Азаматтар!Өлерде де үш тілек бар емес пе?

Кебек, батыр болсаң үрейің қашпасын, үрейленбе ...

Тоқта !мынау Есен ғой өлтіріп кеткен екен ғой?





Өзін-өзі бағалау критерийлері:

  • Шығармадағы ең негізгі мәселелер мен ең негізгі тартыстарды қарастыра отырып,ескі әдет-салт заңының құрбаны болған Еңлік пен Кебектің бейнесін ашуым

  • Поэманы бүгінгі күнмен байланыстыра алуым

  • «Еңлік-Кебек» поэмасын оқып-танысу, ізденушілік жұмыстарын жүргізуім

  • Поэмадағы кейіпкерлердің өмірге қызығушылығы мен адамгершілік қасиетіне баға беруім, ақынның негізгі идеясын түсінуім

  • Проблемалық сұраққа жауап бере алуым

  • 1-3 балдық жүйемен

1-

2-

3-

4-

5-



Өзін-өзі бағалау критерийлері:

  • Шығармадағы ең негізгі мәселелер мен ең негізгі тартыстарды қарастыра отырып,ескі әдет-салт заңының құрбаны болған Еңлік пен Кебектің бейнесін ашуым

  • Поэманы бүгінгі күнмен байланыстыра алуым

  • «Еңлік-Кебек» поэмасын оқып-танысу, ізденушілік жұмыстарын жүргізуім

  • Поэмадағы кейіпкерлердің өмірге қызығушылығы мен адамгершілік қасиетіне баға беруім, ақынның негізгі идеясын түсінуім

  • Проблемалық сұраққа жауап бере алуым

  • 1-3 балдық жүйемен

1-

2-

3-

4-

5-




Кебек

Еңлік

Кеңгірбай










Повесть

Поэма

Пьеса

Повесть

Поэма

Пьеса

Повесть

Поэма

Пьеса

Повесть

Поэма

Пьеса

Повесть

Поэма

Пьеса

Повесть

Поэма

Пьеса

Повесть

Поэма

Пьеса


© 2010-2022