Махамбет Өтемісұлы. сабақ жоспары дайын

Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Статьи
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мерзімі: Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 6.

Сабақтың тақырыбы: Мекен үстеуі

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Тақырып бойынша мәлімет беру.Оқушылардың оқу техникасын күшейту, аударма жұмыстарына көңіл бөлу. Жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету, төселдіру.

ә) дамытушылық: Тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушылардың тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту.Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын, тіл байлықтарын байыту.

б) тәрбиелік; Тазалыққа, ұқыптылыққа баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, қызығушылығын ояту, мағынаны тану, ой-толғаныс.

Сабақтың көрнекілігі: кестелер, плакаттар, үлестірмелі тапсырмалар

Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

3.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

218 -жаттығу

ІІІ.Түсінік беру:

Мекен үстеуі - қимылдың болу орны мен бағытын білдіреді. Сұрағы: Қайда? Қалай қарай? Қайдан?

Мысалы: ілгері, осында, төмен, бері

Сабақты бекіту:

219 -жаттығу

.Мәтінді оқы. Мекен үстеулерін тауып, сұрақ қою арқылы қандай сөзбен тіркесіп тұрғанын көрсет.

 Тест

1.Іс-әрекеттің мезгілін, мекенін, сын-қимылын білдіретін сөз табын ... дейміз.

а. сын есім

ә. есімдік

б. үстеу

2. Үстеу қандай сұрақтарға жауап береді?

а. қандай? қалай? қашан?

ә. қалай? қашан? қайда?

б. қашан? қай? нелер?

3. Артық сөзді табыңдар:

а. ертегі

ә. ертең

б. ерте

4. Көп нүктенің орнына тиісті үстеуді жазыңдар:

Аңшылар ... түлкі әкелді.

а. кенет

ә. төмен

б. бүгін

5. Дұрыс жауабын табыңдар:

Әсел қашан келді?

а. дереу

ә. кеше

б. тез

6. Артық сөзді табыңдар:

а. асықпай

ә. бірден

б. таулы

7. Үстеуді көрсетіңдер:

а. туралы, сол

ә. жас, кәрі

б. зорға, әрең

8. Жауабын көрсетіндер:

Сабақты қалай оқиды?

а. асықпай

ә. ертең

б. кешқұрым

9. Үстеуді көрсетіңдер:

а. сыбырла

ә. қараңғы

б. күндіз

10. Артық сөзді табыңдар:

а. тез оқиды

ә. ерте оянады

б. кешке келеді

«Дау-дамай» стратегиясы (бойынша «иә, жоқ» деп жауап беру)

1. Үстеу құрамына қарай екіге бөлінеді? (Иә)

2. Бүгін, ертең сөздері мекен үстеуі? (Жоқ)

3. Үстеу заттың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөз табы? (Жоқ)

4. Мекен үстеуі қимылдың, іс - әрекеттің болу орнын білдіреді? (Иә)

5. Үстеулер мағынасына қарай жеті түрге бөлінеді? (Иә)

6. Күшейткіш үстеуі қалай, не мақсатпен деген сұрақтарға жауап береді? (Жоқ)

Дәстүрлі сұрақ-жауап:

- Екі көз не үшін керек?

- Жақсыларды көру үшін.

- Екі қолың не үшін керек?

- Елге көмек беру үшін керек.

- Құлақ деген не үшін керек?

- Ақыл - кеңес тыңдау үшін

- Тіл мен жағың не үшін керек?

- Ақиқатты айту үшін.

- Ал аяғың ше?

- Шетте жүрсем, туған жерге қайту үшін.

- Ал үстеу не үшін қажет?

- Иә, туған жерге жету үшін екі аяғың қандай қажет болса, қазақ тілінің дәрежесі жоғары болуына үстеу сынды сөз табының қосар үлесі зор.

Үлестірмелі қағазбен жұмыс

Керекті сөздер: Ерте, артта, көктемде, жоғары -төмен

------------ тұрған жігіттің бір ырысы артық

----------- отырған Данияр мұғалімнің кіргенін аңғармай қалды.

Құстар -------------------- өздері өскен жерлеріне қайтып келеді.

Қанат қолдарын ------------------ сермеп, жаттығу жұмысын жасады.

Жұмбақ шешу (Үстеуді табу)

Мен арамын, арамын,

Қара орманға барамын.

Қимастан бір бұтағын,

Қара орманды тарадым

(Тарақ пен шаш)

Таңертең тұрдым,

Екі сайды қудым

(шалбар)

м е к е н

е т і с т і к

к ө м е к т е с

ү с т е у

с ы н

Сұрақтары:

1.Қашан? сұрағына жауап беретін үстеу түрі

2. Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы.

3. Кіммен? Немен? Сұрағына жауап беретін септік.

4. іс-әрекеттің мезгілін, мекенін , сын-қимылын білдіретін сөз табы

5. Заттың түрін, түсін, дәмін, көлемін білдіретін сөз табы

Үйге тапсырма беру: 1-тапсырма

Оқушыларды бағалау:




© 2010-2022