- Преподавателю
- Другое
- Жамбыл-ақындар айтысының алыбы қазақ тілінен ашық сабақ (8 сынып)
Жамбыл-ақындар айтысының алыбы қазақ тілінен ашық сабақ (8 сынып)
Раздел | Другое |
Класс | 8 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Катпенова М.С. |
Дата | 28.03.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Жамбыл- ақындар айтысының алыбы.
Сабақтың мақсаты: білімділік- а) айтыскер ақын Жамбылдың айтыс ақын ретінде танылуы, айтыстарындағы сол кездегі әлеуметтік мәселенің көтерілуі,
ә) Жамбылдың айтыстағы ақындық шеберлі туралы мағлұмат беру:
дамытушылық- оқушылардың әдеби дүниетанымын кеңейту,
тәрбиелік- ақын бойындағы ізгі қасиеттерден үлгі алуға, адамның жан дүниесін тани білуге, көркем әдебиетті сүйіп оқуға, өлеңді талдату арқылы елін , жерін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ, танымдық сабақ.
Сабақ әдісі: баяндау, мәнерлеп оқу, сұрақ- жауап, салыстыру, әңгімелеу, талдау.
Сабақтың көрнекілігі: фотослайдтар, тірек сызбалар, көркем әдебиеттер.
Техникалық құралдар: интерактивтік тақта.
Барысы :
Сабақтың кезеңдері
Қолданылатын стратегия
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Уақыты
Қызығушылығын арттыру
Тірек сызба арқылы үй тапсырмасын тексеру.
Сабақтың мақсатымен таныстыру, жұмыс түрлері, шарттары жайында айтып өту.
-
өз ойларын еркін жеткізу
-
бір-бірінің пікірлерін тыңдай білу, көмек көрсету
-
тапсырманы сауатты орындау.
-
Мұғалімнің айтқандарын тыңдайды.
-
Берілген тірек сызба арқылы үй тапсырмасына дайындалып, жауап беруге өз ойларын жинақтап отырады.
15 мин
Мағынаны ажырату.
Сұрақ қою
Сатылай кешенді талдау
-
Сергіту сәті. «Жамбыл Жабаев » туралы слайд көру.
-
Мәтінмен жұмыс жасау шартымен таныстырады:
-
мәтінді дауыстап оқып шығу
-
мазмұнын айту
-
Айтыс туралы жалпы түсінік беру:
-
айтыс түрлеріне тоқталу
-
Құлмамбет пен Жамбыл айтысының ерекшеліктері туралы тірек сызбаға
көңіл аударту
4. Өлең құрылысын талдату
-
Тыңдау:
-
берілген шарттарды орындау
-
мәтінді дауыстап оқып шығу
-
мәтінді түсініп оқу
-
мазмұнын айту
-
Айтыстың түрлеріне және ерекшеліктері туралы айту.
- Құлмамбет пен Жамбыл айтысының ерекшеліктерін оқу.
3. Жамбылдың Құлмамбетке айтқан өлеңіне талдау жасау..
20 мин
Ой толғаныс
Сабақты бекіту барысында сұрақ қою
-
Венн диаграммасын толтыру
шартымен таныстыру
2. Қазіргі кездегі және бұрыңғы кездегі айтыс ерекшеліктеріне тоқталу
1.Венн диаграммасын толтырады
2. .Қазіргі және бұрыңғы кездегі айтыс ерекшеліктері туралы ойларын ортаға салады.
6 мин
Үй тапсырмасы
Бағалау
1.«Жамбыл- ақындар айтысының алыбы» оқып келіп, мазмұнын айту
2.Кәзіргі айтыс пен бұрыңғы айтыс туралы эссе жазып келу.
Күнделіктеріне жазып алу.
4 мин
Жүректен- жүрекке
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларға баға қою.
Оқушыларды орындарынан тұрғызып, бір-біріне жақсы тілектер айтқызу
Ж.Жабаев «Отаным» әнін хормен айтқызу
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Бәрі хормен Ж.Жабаевтың «Отаным» әнін айтады
«Первомайск негізгі мектебі» ММ
Қазақ тілінен ашық сабақ
9-сынып
Өткізген мұғалім: М.С.Катпенова
Павлодар қаласы
2015 жыл