Тақырыбы: Сөз және оның құрамы

Раздел Другое
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мерзімі: 15.01.15 қазақ тілі Бекітемін ----------

№68. Тақырыбы: Сөз және оның құрамы

Мақсаты: 1. Білімділік: Жаттығуларды орындау барысында сөздерді сөз құрамына талдауды, сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету; 2. Дамытушылық:сөздік қорын, қисынды ойлауын, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту; 3. Тәрбиелік: еңбек, адамгершілік тәрбиесіне баулу.

Сабақтың типі: аралас сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, жинақтау, көрнекілік. Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 7-жаттығуды тексеру. ІІІ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. ІҮ. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс 1. Түбір дегеніміз не? Қосымшаларды ата? 2. Сөз құрамына талдау дегеніміз не? 3. «Кім жылдам» ойынын ойнату. Ойынның шарты: мұғалім сөздерді айтады оқушылар сигналды қызыл және көк карточкалар арқылы дауысты, дауыссыз екендігін көрсетеді. Мысалы: аула, сула, ау, Сәуле, жу, бу т.б. ә) дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу: Г г Г г Гүлжан. 8-жаттығуды оқу, мазмұнын ашу, жұрнақтарды жалғау. 9-жаттығу мәтінді оқу, түбір мен қосымшаны анықтау, дәлелдеу. 10-жаттығудағы жаңылтпашты мәнерлеп оқыту, жатқа жазу, 4-5 балаға жатқа айтқызып, жаздырту. Интерьактивті тақтадағы ребусты шешу. Сөз құрамына талдау, сөйлем құрап жазу. 11-жаттығу сөйлемдегі сөздердің түбірін бөліп алу, басқа қосымшамен толықтыру. Ү.Бекіту: «Сиқырлы тізбек» ойынын ойнату . Шуақ-қуырдақ-қиын-наурыз-заула-айран в) Сергіту жаттығуы ҮІ. Қорытындылау. а) Балалар, бүгін біз не үйрендік? ә) Сөздер неден құралады? Түбір деп нені айтамыз? Қосымша дегеніміз не? Әріп деп нені айтамыз? Дыбыс дегеніміз не? ҮІІ. Үйге тапсырма: «Жазда» тақырыбына шағын әңгіме жазу. ҮІІІ. Оқушыларды бағалау

Мерзімі: 19.01.15 қазақ тілі Бекітемін -----------

№ 69. Тақырыбы: Сөз және оның құрамы

Мақсаты: 1. Білімділік:Оқушыларды сөздің түбірі, жұрнағы, жалғауы туралы білімдерін тиянақтауға, ажырата білуге, сауатты жазуға үйрету; 2. Дамытушылық: ауызша сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту; 3. Тәрбиелік: адамгершілік, еңбек, ақыл-ой тәрбиесіне баулу. Сабақтың типі:аралас сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, дедукция, көрнекілік Сабақтың көрнекіліктері: тірек сызбалар. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: 10-жаттығуды тексеру. Мағынасы қарама-қарсы қандай сөздерді білесіңдер? ІІІ. Мақсат қою кезеңі: 1) сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. 2) Сөздің құрамына не жатады? 3) көрнекілікке сүйене отырып түсіндіріп, еске түсіру. ІҮ. Жаңа материалмен жұмыс: а) өткенді еске түсіру. Сөздер қандай мағыналары бар? Жазылуы бірдей мағыналары әртүрлі қандай сөздерді білесіңдер? Мағыналары қарама-қарсы сөздер ше? Мағыналары жуық сөздерді білесің бе? ә) дәптермен жұмыс. Күн ретін, көркем жазуға В в В в вагон жаздырту. 11-жаттығудағы Сөздердің түбірін бөліп алып, оларға басқа қосымша қосып жаңа сөз жазу. 12-жаттығу өзіндік жұмыс. Мақалдағы қалып қойған қосымшаларды толықтырып жазу. Мақалдың мағынасын ашу. Еңбекке қатысты тағы қандай мақал білесің? 13-жаттығу. Көшең, қрпақта, заман жаңа, ел жаңа, Астанам, Ордаң өарамен жазылған сөздердің мағынасын ашу,түбірі мен қосымшасын ажырату. 14-жаттығу. /интерьактивті тақтада орындау/ Тапсырманы сурет арқылы орындап, бір-біріңді тексер. 15-жаттығу. Шығармашылық жұмыс. Сөзжұмбақ құрастыру. Ү. Бекіту: Сәйкестендіру тесті: сөздерді жұрнақ, жалғауларға сәйкестендір.17 жаттығу ҮІ. Қорытындылау а) Балалар, бүгін біз не үйрендік? ә) Сөздің құрамы деп нені айтамыз? Сөздің түбіріндегі соңғы әріп өзгеретін мысал келтір? ҮІІ. Үйге тапсырма: 16- жаттығу. 119-бет, «Көл» тақырыбына шағын әңгіме құрау. ҮІІІ. Оқушыларды бағалау

Мерзімі: 15.01.15 қазақ тілі Бекітемін ----------

№68. Тақырыбы: Сөз және оның құрамы

Мақсаты: 1. Білімділік: Жаттығуларды орындау барысында сөздерді сөз құрамына талдауды, сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету; 2. Дамытушылық:сөздік қорын, қисынды ойлауын, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту; 3. Тәрбиелік: еңбек, адамгершілік тәрбиесіне баулу.

Сабақтың типі: аралас сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, жинақтау, көрнекілік. Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 7-жаттығуды тексеру. ІІІ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. ІҮ. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс 1. Түбір дегеніміз не? Қосымшаларды ата? 2. Сөз құрамына талдау дегеніміз не? 3. «Кім жылдам» ойынын ойнату. Ойынның шарты: мұғалім сөздерді айтады оқушылар сигналды қызыл және көк карточкалар арқылы дауысты, дауыссыз екендігін көрсетеді. Мысалы: аула, сула, ау, Сәуле, жу, бу т.б. ә) дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу: Г г Г г Гүлжан. 8-жаттығуды оқу, мазмұнын ашу, жұрнақтарды жалғау. 9-жаттығу мәтінді оқу, түбір мен қосымшаны анықтау, дәлелдеу. 10-жаттығудағы жаңылтпашты мәнерлеп оқыту, жатқа жазу, 4-5 балаға жатқа айтқызып, жаздырту. Интерьактивті тақтадағы ребусты шешу. Сөз құрамына талдау, сөйлем құрап жазу. 11-жаттығу сөйлемдегі сөздердің түбірін бөліп алу, басқа қосымшамен толықтыру. Ү.Бекіту: «Сиқырлы тізбек» ойынын ойнату . Шуақ-қуырдақ-қиын-наурыз-заула-айран в) Сергіту жаттығуы ҮІ. Қорытындылау. а) Балалар, бүгін біз не үйрендік? ә) Сөздер неден құралады? Түбір деп нені айтамыз? Қосымша дегеніміз не? Әріп деп нені айтамыз? Дыбыс дегеніміз не? ҮІІ. Үйге тапсырма: «Жазда» тақырыбына шағын әңгіме жазу. ҮІІІ. Оқушыларды бағалау

Мерзімі: 19.01.15 қазақ тілі Бекітемін -----------

№ 69. Тақырыбы: Сөз және оның құрамы

Мақсаты: 1. Білімділік:Оқушыларды сөздің түбірі, жұрнағы, жалғауы туралы білімдерін тиянақтауға, ажырата білуге, сауатты жазуға үйрету; 2. Дамытушылық: ауызша сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту; 3. Тәрбиелік: адамгершілік, еңбек, ақыл-ой тәрбиесіне баулу. Сабақтың типі:аралас сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, дедукция, көрнекілік Сабақтың көрнекіліктері: тірек сызбалар. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: 10-жаттығуды тексеру. Мағынасы қарама-қарсы қандай сөздерді білесіңдер? ІІІ. Мақсат қою кезеңі: 1) сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. 2) Сөздің құрамына не жатады? 3) көрнекілікке сүйене отырып түсіндіріп, еске түсіру. ІҮ. Жаңа материалмен жұмыс: а) өткенді еске түсіру. Сөздер қандай мағыналары бар? Жазылуы бірдей мағыналары әртүрлі қандай сөздерді білесіңдер? Мағыналары қарама-қарсы сөздер ше? Мағыналары жуық сөздерді білесің бе? ә) дәптермен жұмыс. Күн ретін, көркем жазуға В в В в вагон жаздырту. 11-жаттығудағы Сөздердің түбірін бөліп алып, оларға басқа қосымша қосып жаңа сөз жазу. 12-жаттығу өзіндік жұмыс. Мақалдағы қалып қойған қосымшаларды толықтырып жазу. Мақалдың мағынасын ашу. Еңбекке қатысты тағы қандай мақал білесің? 13-жаттығу. Көшең, қрпақта, заман жаңа, ел жаңа, Астанам, Ордаң өарамен жазылған сөздердің мағынасын ашу,түбірі мен қосымшасын ажырату. 14-жаттығу. /интерьактивті тақтада орындау/ Тапсырманы сурет арқылы орындап, бір-біріңді тексер. 15-жаттығу. Шығармашылық жұмыс. Сөзжұмбақ құрастыру. Ү. Бекіту: Сәйкестендіру тесті: сөздерді жұрнақ, жалғауларға сәйкестендір.17 жаттығу ҮІ. Қорытындылау а) Балалар, бүгін біз не үйрендік? ә) Сөздің құрамы деп нені айтамыз? Сөздің түбіріндегі соңғы әріп өзгеретін мысал келтір? ҮІІ. Үйге тапсырма: 16- жаттығу. 119-бет, «Көл» тақырыбына шағын әңгіме құрау. ҮІІІ. Оқушыларды бағалау



© 2010-2022