- Преподавателю
- Другое
- Сабақ жоспары Сан есім
Сабақ жоспары Сан есім
Раздел | Другое |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Сагимбаева А.Б. |
Дата | 17.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Сан есім. Дара және күрделі сан есім.
Сабақтың мақсаты: 1. Сан есім туралы түсінік беру, дара және күрделі сан есімді ажырата білуге үйрету
2 оқушылардың өзіндік ойлау белсенділігі мен танымдық қызығушылығын дамыту.
3 Орындалатын жұмыстар арқылы еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа материалды түсіндіру.
Сабақтың әдісі:Сұрақ-жауап, түсіндірмелі,деңгейлік тапсырмалар,жаттығу жұмыстар.
Сабақтың көрнекілігі: Сөзжұмбақ, плакатқа жазылған ереже, кесте.
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру кезеңі сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындау.
II Жаңа материалды түсіндіру.
-
Балалар , біз сендермен сөз таптарын өтіп жатырмыз.
-
Зат есім,сын есім.
-
Енді біз тағы бір сөз табымен танысамыз.
Ол үшін сендер мына сөзжұмбақты шешулерің керек.
-
Кәделі мүше
-
Ел ордасы
-
Ас атасы
-
«Кет» сөзінің антонимі
-
Нәрестенің төсегі
-
Киім қыстыратын орын
-
Сөздің көркі
-
Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы - «Сан есім. Дара және күрделі сан есімдер.»
Сабақтың мақсатымен таныстырамын.
Сан есімдер құрамына қарай дара сан есім және күрделі сан есім болып екіге бөлінеді.
Дара сан есім дегеніміз - бір түбірден құралған негізгі сан есім және туынды сан есім. Мысалы: он, бес, сегізінші, тоғыз т.б.
Күрделі сан есім дегеніміз - екі немесе одан да көп түбірдің тіркесінен немесе қосарлануынан жасалған сан есім. Мысалы: екі жүз, он екі, үш мың, үш - төрт т.б.
III Түсініктерін тексеру.
1.Кестемен жұмыс (ережені хормен қайталау)
.
-
Заттың санын,ретін, мөлшерін білдіреді.
құрамына қарай
дара (бес,он, сегізінші),
күрделі (он бес,үш-төрт)
Қанша? Неше?
Нешінші? Нешеу?
Сан есім
-
Мағынасына қарай
1.Есептік 3. Жинақтық 5.Бөлшектік
2. Реттік 4. Топтау 6. Болжалдық
2. Кітаппен жұмыс.
156 - жаттығу. Мәтін мазмұнынан сан есімдерді табыңдар да, оларды тіркескен сөзімен бірге цифрмен жазыңдар.
159 - жаттығу. Мәтіннің құрамынан дара сан есімдерді бір бөлек, күрделі сан есімдерді бір бөлек екі баған етіп жазыңдар.
3. Деңгейлік тапсырма.
I деңгей
Дара, күрделі сан есімдерді қатыстырып,екі сөйлем құрап жазыңдар.
II деңгей
Дара, күрделі сан есімдері бар 3 мақал - мәтел ойлап жазыңдар.
III деңгей
Дара, күрделі сан есімдерді қатыстырып, шағын мәтін құрастырып жазыңдар.
IY Бекіту.
-
Сөз құрамынан сан есімдерді тауып цифрмен жазыңдар.
Түбір 1 Күшік 3 Тоғызқұмалақ 9
Кекіл 2 Балтыр 6 Төртпақ 4
Сегізкөз 8 Дербес 5 Жетік 7
2 Біз бесінші сыныпта мақал - мәтелдерді өткенбіз.
Қане, ойымызға түсірейік,сан есімдер туралы қандай мақал -мәтелдер бар екен. Плакатқа жазылған мақал - мәтел.
Тапсырма. Мына мақал - мәтелдердегі сан есімдерді тауып жаз.
-
Білекті ............. жығар, білімді ............... жығар.
-
............. кісі бір жақ, қыңыр кісі бір жақ.
-
............ ала болса, ауыздағы кетеді.
............ түгел болса, төбедегі келеді.
-
............ сомың болғанша, ......... досың болсын.
-
............ жұрттың тілін біл.
............ түрлі білім біл.
-
Жаздың .......... күні
Қыстың .......... күнін асырар.
Y Қорытындылау.
- Балалар, ең бірінші қандай сөз табымен таныстық ?
- Зат есім.
- Иә, зат есімнің бірінші болуы - адам баласының дүниені танып білуі ең бірінші нақты бір заттарды танудан басталады.
- Екінші қандай сөз табымен таныстық ?
- Сын есім.
- Иә, кез - келген заттың сапалық,сындық қасиеттері болатыны сөзсіз, сондықтан зат есімнен кейінгі орында сын есім тұрады.
- Бүгінгі сабақта қандай сөз табымен таныстық ?
- Сан есім.
- Иә, заттың сынынан кейінгі мәселе оның сандық ұғымға қатысында, сондықтан да сан есім сөз табында үшінші болып тұрады.
YI Бағалау 15 оқушы бағаланды
YII Үйге тапсырма 160 - 161 - жаттығу ереже жаттау.
Қант зауыты орта мектебі
Сан есім.Дара және күрделі сан есім.
2009-2010 оқу жылы