- Преподавателю
- Другое
- Разработка открытого урока по казахскому языку в 5 классе
Разработка открытого урока по казахскому языку в 5 классе
Раздел | Другое |
Класс | 5 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Нурмуханбетова Э.Н. |
Дата | 06.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Қазақ тілі. 5 сынып / орыс тілінде білім беретін сыныптар үшін/
Сабақтың тақырыбы: Менің достарым
Мақсаты :
-
Оқушылардың достық туралы түсініктерін қайталай отырып нығайту. Жалғаудың түрлерін, қызметін ажырата білуге дағдыландыру. Тәуелдік жалғаудың көпше түрін қайталау. Түбір сөзге керекті жалғауды байланыстыра отырып сөйлеуге дағдыландыру.
-
Оқушылардың сөздік қорын, ой - өрісін, салыстыру, есте сақтау қабілетін дамыту.
-
Ұжымдық сезімді, жолдастарын қолдау, жақсы жақтарын айту, бағалай білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Білім беру формасы : топтық
Сабақтың әдіс - тәсілдері: кластер құру, СТО технологиясының кейбір элементтері, практикалық жаттығулар, рефлексия
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, суреттер, грамматикалық кесте, бейнекөрініс, постерге арналған плакат, стикер, маркерлер
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану пәні
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ жоспарымен танысу
Сабақ жоспары:
1.Үй жұмысын тексеру.
/адамдар, заттар туралы
көпше түрде айтамыз/
2.Жақын достарымыз туралы айтуды үйренеміз.
3.Диалогқа қатысамыз.
4.Ашық сабақты қызықты өткізуге тырысамыз.
ІІ.Психологиялық дайындық
«Достық шеңбері» шеңбер құрып, бір - біріне тілек айту
ІІІ.Өткен сабаққа шолу
1.Сөз неше бөліктен тұрады
2.Қосымшаның қандай түрі бар?
3.Жалғаудың қызметі қандай
4.Жалғаудың неше түрі бар?
5. Сөздер канша жақта, канша түрде айтылады
6. І -жақ/ кімнің?
7. ІІ - жақ/ кімнің?
8. ІІІ - жақ / кімнің?
9. І -жаққа мысал келтіріңдер
10.ІІ - жаққа мысал келтіріңдер
11. ІІІ - жаққа мысал келтіріңдер
IV. «Ой қозғау» «Достық - өмір тірегі, достық- әр адамның тілегі»
Дос қандай болу керек?
Достарың туралы не айта аласың?
Қандай мақал - мәтел білесіңдер?
Дос сөзіне синонимдер білесіңдер ме?
V. Топтық жұмыс
1- тапсырма: топ болып сұрақтарды талқылап, кластер құру, әр топ қорытынды жасайды.
2- тапсырма: дос, жолдас, құрбы сөздерін көпше түрде тәуелдеу / дәптерге жазамыз/
3- тапсырма: шығармашылық тапсырма «Досым саған арнаймын» шағын эссе жазу, жатқа өлең оқу/дарынды оқушылардың шығармаларын, өлеңдерін тыңдау/
4- тапсырма: достық туралы мақал - мәтел жазу
VI. Сергіту сәті
«Ренжістік - достастық» мимика, түрлі қимылдар арқылы көңіл-күйді білдіру
VII.Жаңа сабақ «Айдананың хаты»
1.Мәтінмен жұмыс: а/мұғалім оқиды ә/ оқушылар оқиды
2.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
3. Жұптық жұмыс: жұп болып бір- біріне сұрақтар дайындап, жауап береді
VII.Сабақты бекіту
«Сиқырлы орындық»
Топ мүшесіне мінездеме беру:
/ жақсы қыз, мейірімді бала, ұстамды, тәртәпті, сабақты жақсы оқиды, адал дос, би билейді, ән айтады, спортпен айналысады, сыныпта көшбасшы деген сөздерді пайдаланыңа отырып/
IV.Сабақты қорытындылау
«Жақсы дос пен жаман дос қандай болады?» айырмашылықтыры мен ұқсастықтарын табу Венн диаграммасы арқылы
Жақсы дос- ақылды, адал, мейірімді, көмек береді, қолындағымен бөліседі
Жаман дос - жеңілтек, сатып кетеді, өзімшіл, көмек бермейді, колындағысын бермейді
«Өсиет сөздер» бейнекөрініс көрсету
Досыңа адал бол !
Досыңмен әрқашанда тату бол!
Досыңа кек сақтамағын!
Досыңа кешірімді бол!
Досыңды ешқашанда алдама!
Достарыңа қиын кезде көмек көрсет
IX.Үйге тапсырма
«Менің достарым» тақырыбында шағын әңгіме жазу
Х. Бағалау
формативті: топтар бір - біріне сыйлық ретінде үйден жасап келген бұйымдарын тапсырады
суммативті: мұғалім оқушылардың белсенділігі, білім дәрежесіне қарай бағалайды
Рефлексия: оқушылар сабақтан әсерлерімен бөліседі