Открытый урок на тему Ёё ҳарфининг имлоси 132-133-машқлар

Раздел Другое
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Открытый урок на тему Ёё ҳарфининг имлоси 132-133-машқларДарс мавзу: Ёё ҳарфининг имлоси 132-133-машқлар

Дарснинг мақсади:

  • Ўқувчиларга ё ҳарфининг ёзилиши ҳоллари машқлар ёрдамида тушунтириш;

  • Ўқувчиларнинг оғзаки ва ёзма нутқини ўстириш;

  • Тозаликка, шахсий гигиенага риоя қилдириш.

Дарснинг тури: аралаш

Дарснинг жиҳози: плокатлар, тест саволлари, алфавит, компьютер

Дарснинг бориши

  1. Ташкилий қисм

Психологик тайёргарлик

Көктем келді шуақты

Балаларды қуантты

Құстар сайрап

Бақтар жайнап

Гүл атты.

  1. Ўтган мавзуни мустахкамлаш

Уйга берилган 130-машқни текшириш;

Савол-жавоб ўтказиш.

  • Я товушига оид сўз айтинг

  • Алфавитни ёддан айтинг;

  • Унли товушларни айтинг;

  • Ундош товушларни айтинг.

  1. Янги мавзунинг баёни:

Ё ҳарфининг имлоси 132-133-машқ

Ё харфи икки товушдан (й-о) иборат бўлиб, ё тарзида ёзилади.

Масалан: дарё, ёстиқ

Компьютерда расмлар кўрсатилади.

Ёнғоқ, пиёз, қуёш, қуён, ёғоч

Дафтар билан ишлаш

Ё Ё ё ё

Жисмоний дақиқа

Ёнғоқ эккан бобомиз

Биз ёнғоқни чаққанмиз

Ёнғоқ экиб барчага

Ёғдай бўлиб ёққанмиз.

132-машқни ёздириш

Ёнғоқ, ёстиқ, пиёла, пиёз, сайёра, қуёш, ёмон, ёлғон, ёғоч.

133-машқ. Матинни ўқинг

Саранжам бўлинг

Айрим болалар шалоқ-шалтоқ бўлади. Уларнинг кийимлари ёки ўзларига керакли бўлган буюмлари ҳар ерда сочилиб ётади. Зарур бўлганида бола уни тополмай овора бўлади. Саранжом ўқувчи ўз буюмларини жой-жойига қўйиб юради. Уст кийимлари, оёқ кийимларини артиб тозалаб қўяди. Шунда керакли буюмлар тез топилади.

  1. Дарсни мустахкамлаш

Тест саволлари

  • Қайси ҳарфни қўйиш мумкин

А….л

А) ё Б) о В) г

- Ёруғ сўзида ё товуши қайси бўғинда келган?

А) 1 Б) 2 В) 3

- Тўғри ёзилган сўзни топинг.

А) пийола Б) ёмон В) йостиқ

  1. Тўплаштириш стратегияси



ёмғир қуён қуёш

пиёла

ёрдам дарё

ёнғоқ пиёз

ёлғон

  1. Дарсни якунлаш

  2. Уйга вазифа

  3. Билимларни баҳолаш

Дарсда яхши иштирок эткан ўқувчиларни рағбатлантириш, баҳолаш.

© 2010-2022