- Преподавателю
- Другое
- Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары. Тақырыбы: Тұмыс – салт жырлары
Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары. Тақырыбы: Тұмыс – салт жырлары
Раздел | Другое |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Илданова Б.Н. |
Дата | 03.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Мерзімі: №2 Сыныбы: 5 Пәні: қазақ әдебиеті Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Тұмыс - салт жырлары
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға тұрмыс - салт жырлары туралы әдеби білім беру.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, , ОүБ.
Стратегиялық іс әрекет: Ой қозғау».. «топтық бағалау».
Дерек көздер:Оқулық , түрлі түсті стикерлер
Жоспар мазмұны
Мұғалім іс әрекеті
Оқушылардың іс әрекеті
І. Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушыларды психология
лық дайындау.
Өзін -өзі реттеу.
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
Ыстық алақан тренингін ұйымдастыру.
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Бір - бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.
- Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын.
Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.
Топ ұстанымын құру.
ұлттық құндылыққа байланысты асықты пайдаланып 4 топқа бөлемін
Оқушылар қоржыннан асықтарды алып шағын топтарға бөлінеді, Әр шағын топ бірлесе отырып, өз топ ережелерін құрып, таныстырып, тұстарына іледі
Негізгі бөлім
Қазақ әдебиетінің үлкен бір саласы - тұрмыс - салт жырлары. Күнделікті тұрмыста өлең айту қазақтың ең қасиетті салты болған. Ондай өлеңдерді, жырларды сондықтан да тұрмыс- салт жырлары деп атаған.
Тұмыс - салт жырларында халықтың өзіне тән тұрмысы, тіршілігі салт - дәстүрі сөз болады, төрт түлік мал және басқа жануарлар туралы, наурыздағы, көктемдегі ел қуанышы туралы жырлар айтылады. тұрмыс - салт жырларының түрлері:
-
Бесік жыры.
-
Тұсау кесер жыры.
-
Жар - жар
-
Той бастар.
-
Беташар.
-
Бата-тілек.
-
Жоқтау.
Тұрмыс- салт жырларының төрт түлік малға, басқа жануарларға арналған түрлері көп.
Оқушылыр тұрмыстық салт жырлармен танысып,күнделікті тұрмыста кездесетіндерін дәлелдейді
1-тапсырма
-
«Малдың баласын сүюі» атты өлеңді мәнерлеп оқу
-
«Төрт түлік мал туралы» атты өлеңді тізбектеп оқу
Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады.
Сергіту сәті.
3 топқа бір -бірінің артына тұрып арқаларына сурет салады, сол суреттің бейнесін табу керек
Салған суреттерін бір- біріне сыйға тартады
Қорытынды
1.Тұрмыс - салт жырлары дегеніміз не?
2.Оларды неген тұрмыс - салт жырлары деп атаған?
3.Тұмыс - салт жырларының қандай түрлері бар?
4.тұмыс - салт жырларының ең көп тараған түрі қандай?
5.Наурыз жыры дегеніміз не?
Оқушылар топта бірлесе отырып ортақ шешімге келіп , жауап береді
Бағалау.
(мадақтау сөздері арқылы бағалаймын)
Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді.
Үйге тапсырма
1.Тұрмыс - салт жырлары туралы түсінік.
2.«Малдың баласын сүюі» атты өлеңді жаттау
3.Төрт түлік мал, жан - жануарлар, табиғат құбылыстары туралы жырларды оқу.
Рефлексия.
Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады.
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
- Нені үйрендіңдер?
- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?
Оқушылар стикерлерге
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер жазады.
- Нені үйренгендерін
- Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.