Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сынып: 9

Тақырыбы: Шымбұлақ

Мақсаты: Оқушылар Алматы қаласының әйгілі Шымбұлақ тау-шаңғылық курорты туралы білімдерін жаңғыртады, пікірталасқа шығу, ойларын жеткізеді.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта, оқулық, постер, маркер, слайд, үлестірме парақшалар, БББ кестесі, рефлексивті күнделік, бағалау парақшалары,

Әдіс - тәсілдері: диалогтік оқыту, сұрақ-жауап әдісі, шығармашылық жұмыс,грамматикалық көпір, класстер

Күтілетін нәтиже:
- Сыни ойлау дағдылары қалыптасады. - Өздігінен тақырыпты меңгереді. - Қызығушылықтары артады.

Табыс критерий

-тақырып бойынша жұмыс істей алады; -сыныптастарын тыңдай алады;

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім іс әрекеті

Оқушы іс әрекеті

Ұйымдас

тыру

түрі

Бағалау

Қолданылатын модуль

Ұйымдастыру кезеңі


Психологиялық ахуал

1 минут

3 мин

Амандасу. Оқушылар тау, қар, шаңғы қималарды таңдап алады.

Топ құрастыру.БББ кестесін тарату

«Алақан»

Критериалды бағалау беріледі. Әр әрекет бағаланады. Суммативті бағалау ілініп тұрады. Топ мүшелерінің рөлін бөлейік.

Оқушылар суреттер қималарымен 3 топқа бөлінеді

Оқушылар сол жақ алақандарына бір-біріне жақсы тілек жазады да бір-біріне ұсынады.

Таймкипер - уақытты қадағалайды

Спикер - бағалайды әр оқушыны, тапсырмадан соң ұпайларын санайды (мониторинг жүргізеді, кім алда, кім соңында екенін)айтып отырады.

Жеке

Бірі бәрі үшін, бәрі бірі үшін ұстанымын жасау.

Қол шапалақтау

Жас ерекшеліктеріне сай оқыту

Үй тапсырмасын тексеру

10 мин

Үй тапсырмасын сұрайды

Менің сүйікті жерім - эссені тексеру, әңгімелеу.

Эссе бағалау критерийі

1.Эссе 10сөйлем - 5 ұпай

8-9 сөйлем - 4 ұпай

6-7 сөйлем - 3 ұпай

2. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс

5 ұпай

3.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген - 4 ұпай

4.Сөйлем құрастыруда 3-4 қате - 3 ұпай

Қорытынды баға: мысалы 4-5-3/ 4 баға

Жеке

1топты-2 топ, 2 топты-3 топ, 3 топты-1 топ бағалайды

спикер қорытынды бағаны шығарады

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Тақырыпқа шығу

Сабақ мақсатын айқындау

4 мин

Өткен тақырыптарды еске түсіреміз, слайдпен жұмыс істейміз

1.Верный қаланың жаңа атын атаңдаршы? Алматыны картадан кім көрсетеді? Қай жерде орналасқан?

2.Мына слайдта нені көріп тұрмыз? Тау шатқалы деген не?

3.Тарихта Қазақстан астаналарының ішінде Алматы нешінші орында деп ойлайсыздар?

Бейне таспаға назарымызды аударайық. Жер бізге таныс па?

Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай?

1.Алматы. Ол Тянь-Шань тауларының солтүстігінде, Іле Алатауының баурайында, Қазақстан Республикасының оңтүстік-шығысында орналасқан.

2.Шатқалы- терең, түбі тар, құлама немесе тік, кейде ойыс беткейлі және көпшілік бөлігі жартасты болып келетін аңғар

3.Тарих бойынша 10 орын, ал қазіргі заманға байланысты - 3 орында

Тауларды

Шымбұлақ - тау-шаңғылық курорты.

Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

  • Дәптерімізді ашамыз, бүгінгі күнді жазамыз. Сабақтың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар?

Мақсаты: Оқушылар Алматы қаласының әйгілі Шымбұлақ тау-шаңғылық курорты туралы білімдерін жаңғыртады, пікірталасқа шығу, ойларын жеткізеді.

жеке

АКТ

Т және Д

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

Негізгі бөлім

Мәтінді оқып-танысу








8 мин






Оқушыларға мәтінді оқуға арналған тапсырмалар беру.

1.Мәтіннің әр бөлігін тыңдау. Қандай мақсат көздедік? - мәтінді жеткізу, мазмұндау







Уикипедия - ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет

Альпиниада - бір жерден басшылық жасалатын жаппай оқу-жаттығу шараларын өткізуге арналған бұқаралық сипаттағы альпинизм

Уикипедия - ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет

Шымбұлақ - Алматы қаласының орталығынан 25 шақырым жерде, Іле Алатауы шатқалында 2260 метр биіктігінде тау-шаңғылық курорты орналасқан. Жаз мезгіліндегі температура + 20 С, ал қыста - 7 С. болады. Бұл жер қараша айынан бастап мамырға дейін қар астында жатады.

сөздік

орталығы -в центре

шақырым - километр

шатқалы - ушелье

тау-шаңғылық - горно-лыжная

қар астында - под снегом

Қараша, мамыр айларда шаңғы жарыстары өткізіледі, шаңғы мекенге айналады. Жаз айларында қарды тамашалауға туристер көп келетін, қалалықтар дем алатын тамаша орынға айналады.Тау шаңғы трассаларына 2 орынды, 1 орынды және бугельді арқан жолдары және тегін буксир көтергіш арқылы көтеріле алады.

Сөздік

шаңғы жарыстары-лыжные соревнования

мекен - местность

тамашалау - смотреть

айналды-превратился

арқан жолдары - веревочный путь

тегін буксир - бесплатный буксир

көтергіш-подъем

2003 жылдан бері экстремалды сырғанаушылар үшін жаңа аймақ ашып берген 4 орынды жол пайдалануға берілді. Көтергіштер 2260 м биіктіктен Талғарға дейін жеткізеді. Аталған шыңның басына шығу үшін жыл сайын алпиниада өткізіледі.

Сөздік

аймақ - область

ашып берген - открыли

пайдалануға берілді - дали для использования

көтергіштер - подъемники

шың - высота

Коррекция - мәтінді мұқият тыңдау керек. Жоспар құрастырғанда сұрақ болмайды, нақты кезеңнің кілтті сөз тіркесін алуымыз керек.

Мәтін бойынша қандай қорытынды ой шығаруға болады?

Жеке


Топтық


1.спикер бағалайды

5-4-3 ұпай

2.

1топты-2 топ, 2 топты-3 топ, 3 топты-1 топ бағалайды

Формативті

Бірін- бірі бағалау 5-4-3


Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

«Грамматикалық көпір» әдісі

2мин



Морфологиялық талдау -тау-шаңғылық

Морфологиялық талдауға критерий 11 слайд

1.Сөз табын, құрамына қарай, тұлғасына қарай, мағыналық тобына қарай, синтаксистік қызмет, грамматикалық мағынасын дұрыс анықтай алуы - 5 ұпай

2.Талдаудың бір сатысынан қате жіберуі - 4 ұпай

3.Талдаудың екі-үш сатысынан қате жіберуі - 3 ұпай

4.Талдаудың 4-6 сатысынан қате жіберуі - 2 ұпай

Топтық

Бірін- бірі бағалау 5-4-3

Бағдаршамды көтеру

Оқытуды басқару және көшбасшылық

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Қорытынды

Постер

Сабақтың басты сәтін еске түсіру

3 мин+

7 мин

Тақырып бойынша постер салу

Мақсатымыз не?

Ойымызды ортаға салу. Сұрақ қою. Дәлелдеу.

«Шымбұлақ тау-шаңғылық курортына бару тиімді әлде тиімсіз» постер

(Нағыз түсінген оқушы көрініп тұр)

Коррекция: бір-бірімізді тыңдап, әрі қарай ойды жалғастырып отыру керек. Халықтың сүйікті орныны, барлық адам тиімді болатына сенімдіміз.

Кімге курорт тиімді? Қалаға келген қонақтарға, белгілі адамдарға, кімнің көлігі бар, ақшалы адамға, жергілікті тұрғындарға, сноубордшылар, демалыс сүйетін адамдар, олимпиада өткізуге

кімге тиімсіз? Қалтасы аз адамға,бағасы қымбат

Егер маған ұнайды, бірақ мен көтерілуге қорқамын. Маған қандай кеңес беруші едіңдер?

Бағаны арзандатуға жол бар ма?

Топтық, жеке

қорғау

«5,4,3» бағаны көтеру

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

Дарынды балалармен жұмыс

Үйге тапсырма

4 мин

Үй тапсырмасын түсіндіреді

Тау-шаңғылық курортардың қажеттілігі» 3 сабақ бойы алған білімдерінді осы тақырыпқа саласыңдар. Өз ойларынды дәлелдеп жазасыздар. Мысалы: Қазақстанның қай жерлерінде осындай база бар, қай кезде баруға болатынын, қандай пайдасы балаларға, үлкендерге, қонақтарға әкеледі, орналасатын жері туралы эссе жазып келесіңдер. Шағын эссе 10-12 сөйлемнен туру керек. Осы жұмысқа 20-25 минут уақыттарынды арнандар.

Жеке

Бағалау

3 мин

Спикерге сөз беріледі

Орташа ұпайдың бағасын айтып, дәлелдеп беру керек.

Рефлексия

Оқушылар «Бағалау ағашына» алманы іледі.

Оқушылар«Бағалау ағашына» алманы іледі.Сабақты толығымен түсінгенін басына, ортасына, астына іледі.



Сауалнама ________________________________________ __________________________________

Аты-жөні мектеп

1. Біздің бүгінгі кездесуіміз пайдалы болды ма? ____________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

2. Берілген материалдың ішінен сіз үшін не қызықты болды?_________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

3. Өз тәжірибеңізге өзгеріс енгізгіңіз келеді ме? ___________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

4. Сіздің ізгі ниеттеріңіз. _______________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________





Сауалнама ________________________________________ __________________________________

Аты-жөні мектеп

1. Біздің бүгінгі кездесуіміз пайдалы болды ма? ____________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

2. Берілген материалдың ішінен сіз үшін не қызықты болды?_________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

3. Өз тәжірибеңізге өзгеріс енгізгіңіз келеді ме? ___________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

4. Сіздің ізгі ниеттеріңіз. _______________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________


1.Амандасу, топқа бөлу - переменада

2.Псих.ахуал - «Алақан» Оқушылар, сол жақ алақандарын фломастермен салыңдар, бір-біріне жақсы тілек жазып, ұсынайық. - 3 мин 12,10-12,14

3. Топ рөлін бөліп алайық. Таймкипер - уақытты қадағалайды

Спикер - бағалайды әр оқушыны, тапсырмадан соң ұпайларын санайды (мониторинг жүргізеді, сабақтың соңында айтады.

4. Үй тапсырмасын тексерейік. 1 слайд «Менің сүйікті жерім» - эссені тексеру, әңгімелеу. Эссе бағалау критерийі тақтада шығып тұр. Спикер мұқият тыңдап бағала. - Тексеруге 10 минут беріледі. 12,15-12,251.Эссе 10сөйлем - 5 ұпай

8-9 сөйлем - 4 ұпай

6-7 сөйлем - 3 ұпай

2. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс

5 ұпай

3.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген - 4 ұпай

4.Сөйлем құрастыруда 3-4 қате - 3 ұпай

Қорытынды баға: мысалы 4-5-3/ 4 баға

5.

Өткен тақырыптарды еске түсіреміз, слайдпен жұмыс істейміз.

Сұраққа толық жауап береміз. 12,25-12,28

1.Верный қаланың жаңа атын атаңдаршы? Алматыны картадан кім көрсетеді? Қай жерде орналасқан? 2 слайд (Ол Тянь-Шань тауларының солтүстігінде, Іле Алатауының баурайында, Қазақстан Республикасының оңтүстік-шығысында орналасқан.)

2.Мына слайдта нені көріп тұрмыз? Тау шатқалы 3-4 слайд

3.Тарихта Қазақстан астаналарының ішінде Алматы нешінші орында деп ойлайсыздар? 5 слайд

Бейне таспаға назарымызды аударайық. Аудиотаспа Жер бізге таныс па? Қандай тақырыпқа шықтық?

------Дәптерімізді ашамыз, бүгінгі күнді жазамызБүгінгі сабақтың мақсаты қандай? (Мақсаты: : Оқушылар Алматы қаласының әйгілі Шымбұлақ тау-шаңғылық курорты туралы білімдерін жаңғыртады, пікірталасқа шығу, ойларын жеткізеді.)

6. Уикипедия - ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет. Бейне таспаның 1 бөлігін тыңдаймыз. Қандай мақсат көздедік? - мәтінді жеткізу, мазмұндау

--------------- ---------------------- ----------------------

----Ал тыңдадық, алған ақпаратты әңгімелейік. Барлығына 8 мин беріледі СПИКЕР 5-4-3 ұпаймен бағалайды 12,29-12,35

1 бөлік бойынша сөздік тақтада 6 слайд

орталығы -в центре

шақырым - километршатқалы - ушелье

тау-шаңғылық - горно-лыжная

қар астында - под снегом

2 бөліктің сөздігі 7 слайд

Сөздік

шаңғы жарыстары-лыжные соревнования

мекен - местность

тамашалау - смотреть

айналды-превратился

арқан жолдары - веревочный путь

тегін буксир - бесплатный буксир

көтергіш-подъем

3 бөліктің сөздігі және назарымызды тақтаға аударамыз . Уикипедия - ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет 8слайд

Альпиниада - бір жерден басшылық жасалатын жаппай оқу-жаттығу шараларын өткізуге арналған бұқаралық сипаттағы альпинизм

Сөздік 9 слайд

аймақ - область

ашып берген - открыли

пайдалануға берілді - дали для использования

көтергіштер - подъемники

шың - высота

7. Мәтін бойынша қорытынды ой шығарайық. 1 мин 12,35-12,37

8. Морфологиялық талдауды әр біреуіміз жеке жасаймыз - «тау-шаңғылық». - 1 минут дәптерге жазу 12,37-12,40.

Дайын болған бала бағдаршамды көтереді. 10 слайд

ұпаймен. Дәптерімізді ауыстырамыз. Тақтадағы дұрыс жауапқа қараймыз. Критерий бойынша бағалаймыз.

Морфологиялық талдауға критерий 11 слайд

1.Сөз табын, құрамына қарай, тұлғасына қарай, мағыналық тобына қарай, синтаксистік қызмет, грамматикалық мағынасын дұрыс анықтай алуы - 5 ұпай

2.Талдаудың бір сатысынан қате жіберуі - 4 ұпай

3.Талдаудың екі-үш сатысынан қате жіберуі - 3 ұпай

4.Талдаудың 4-6 сатысынан қате жіберуі - 2 ұпай

9. Шымбұлақ тау-шаңғылық курортына бару тиімді әлде тиімсіз» тақырыбы бойынша постер қорғау. 3 минут дайындыққа 12,40-12,46

+ 3 минут дәлелдеуге 12 слайд

Коррекция: бір-бірімізді тыңдап, әрі қарай ойды жалғастырып отыру керек. Халықтың сүйікті орныны, барлық адам тиімді болатына сенімдеміз.

Кімге курорт тиімді? Қалаға келген қонақтарға, белгілі адамдарға, кімнің көлігі бар, ақшалы адамға, жергілікті тұрғындарға, сноубордшылар, демалс сүйетін адамдар, олимпиада өткізуге

кімге тиімсіз? Қалтасы аз адамға,бағасы қымбат

Егер маған ұнайды, бірақ мен көтерілуге қорқамын. Маған қандай кеңес берушілерін?

Бағаны арзандатуға жол бар ма?

ТОПТАР БАҒАЛАЙДЫ 5-4-3 бағаны көтеру

10. Үй тапсырмасы. «Тау-шаңғылық курортардың қажеттілігі» алған білімдерінді осы тақырыпқа саласыңдар. Өз ойларынды дәлелдеп жазасыздар. 2 минут 12,46-12,48 13 слайд,

Критерий

1.Эссе 10-12 күрделі сөйлемнен тұрса - 5 ұпай

8-9 сөйлем - 4 ұпай

6-7 сөйлем - 3 ұпай

2.Эссенің мазмұнының тереңдігі - 5,4,3 ұпай

3.Ашық көзқарасы (Точка зрения) - 5,4,3 ұпай

4.Қорытындылауы - 5,4,3 ұпай

Мысалы: Қазақстанның қай жерлерінде осындай база бар, қай кезде баруға болатынын, қандай пайдасы балаларға, үлкендерге, қонақтарға әкеледі, орналасатын жері туралы эссе жазып келесіңдер. Шағын эссе 10-12 сөйлемнен тұру керек. Осы жұмысқа 20-25 минут уақыттарынды арнаңдар

11. Спикерге сөз. 12,48-12,49

12. «Бағалау ағашы». Сабақтың соңында өзіміздің білімізді бағалайық. Жоғарыда, ортасында әлде төменде ме. 12,49-12,50

Шымбұлақ - Алматы қаласының орталығынан 25 шақырым жерде, Іле Алатауы шатқалында 2260 метр биіктігінде тау-шаңғылық курорты орналасқан. Жаз мезгіліндегі температура + 20 С, ал қыста - 7 С. болады. Бұл жер қараша айынан бастап мамырға дейін қар астында жатады.

Қараша, мамыр айларда шаңғы жарыстары өткізіледі, шаңғы мекенге айналады. Жаз айларында қарды тамашалауға туристер көп келетін, қалалықтар дем алатын тамаша орынға айналады.Тау шаңғы трассаларына 2 орынды, 1 орынды және бугельді арқан жолдары және тегін буксир көтергіш арқылы көтеріле алады.

2003 жылдан бері экстремалды сырғанаушылар үшін жаңа аймақ ашып берген 4 орынды жол пайдалануға берілді. Көтергіштер 2260 м биіктіктен Талғарға дейін жеткізеді. Аталған шыңның басына шығу үшін жыл сайын алпиниада өткізіледі.

сөздік

орталығы -в центре

шақырым - километр

шатқалы - ушелье

тау-шаңғылық - горно-лыжная

қар астында - под снегом

шаңғы жарыстары-лыжные соревнования

мекен - местность

тамашалау - смотреть

айналды-превратился

арқан жолдары - веревочный путь

тегін буксир - бесплатный буксир

көтергіш-подъем

аймақ - область

ашып берген - открыли

пайдалануға берілді - дали для использования

көтергіштер - подъемники

шың - высота


Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ



Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ







Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ



Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ

Шымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақШымбұлақ қазақ тілінен ашық сабақ







1 топ

«Қар»





2 топ

«Тау»





3 топ

«Шаңғы»


Оқушының аты

Үй тапсырмасы

(по критериям)

5-4-3-2ұпай

Мәтінді мазмұндау

5-4-3-2 ұпай

(оценивает один спикер)

Жоспар құрастыру, қорытынды жазу

5-4-3 ұпай

(оценивают группы)

морфологиялық

талдау

5-4-3-2 ұпай

(взаимопроверка в группе)

Дискуссия

5-4-3-2 ұпай

(оценивают группы)

қорытынды баға

1








2








3








4








5








6








Үй тапсырмасы:

1.Эссе 10сөйлем - 5 ұпай

8-9 сөйлем - 4 ұпай

6-7 сөйлем - 3 ұпай

2. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс

5 ұпай

3.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген - 4 ұпай

4.Сөйлем құрастыруда 3-4 қате - 3 ұпай

Қорытынды баға: мысалы 4-5-3/ 4 баға

Оқушының аты

Үй тапсырмасы

(по критериям)

5-4-3-2ұпай

Мәтінді мазмұндау

5-4-3-2 ұпай

(оценивает один спикер)

морфологиялық

талдау

5-4-3ұпай

(взаимопроверка в группе)

Постер

5-4-3-2 ұпай

(поднимают оценку)

қорытынды баға

1


2


3


4


5


6


Үй тапсырмасы:

1.Эссе 10сөйлем - 5 ұпай

8-9 сөйлем - 4 ұпай

6-7 сөйлем - 3 ұпай

2. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі дұрыс

5 ұпай

3.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібінде 1-2 қателер жіберілген - 4 ұпай

4.Сөйлем құрастыруда 3-4 қате - 3 ұпай

Қорытынды баға: мысалы 4-5-3/ 4 баға










© 2010-2022