Қанағат, рақым ойлап қой

Раздел Другое
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қанағат, рақым ойлап қой.Қанағат, рақым ойлап қой.Қанағат, рақым ойлап қой.Қанағат, рақым ойлап қой.Қанағат, рақым ойлап қой.Қанағат, рақым ойлап қой.«Өзін-өзі тану» пәнінен сабақ жоспары.

Мектебі:М. Қашғари атындағы жаратылыстану бағытындағы мектеп-лицейі.

Мерзімі:11.03.2016.

№14сабақ.

Тақырыбы: Қанағат, рақым ойлап қой.

Құндылығы: Ішкі тыныштық.

Қасиеттері: Өзін-өзі құрметтеу, қарапайымдылық, жағымды ойлау.

Мақсаты: Оқушылардың ішкі жан дүниесінде өзін-өзі құрметтеу, қарапайымдылық, жағымды ойлардың мәнін түсіндіре отырып, ішкі тыныштық құндылығының мәнін ашу.

Сабақтың міндеттері:

а) Білімділік: Оқушыларға адамдардың ішкі жан дүниесінде ең бірінші өзін-өзі құрметтеу, барына қанағат ету түралы түсінік беру.

б)Дамытушылық:Оқушылардың бойындағы қарапайыдылық қасиеттерін дамыту.

в) Тәрбиелік:Оқушыларды ішкі жан дүниесінде тек қана жаұсылыұ ойлауға және өмірде жақсылық жасауға тәрбиелеу.

Қажетті ресурстар; құралдар, мәліметтер:магнитафон

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды жағымды күйге келтіру;

Тыныштық сәті: «Нұрға бөлену».

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ - қолдарыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп,кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сізді әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек- қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.

Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндепкүшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолмен тек жақсы , ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналады. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға , тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы , ізгі сөздер ғана айтады.Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға сөз бен әсем әуенді ғана көреді. Нұр бірте-бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттыңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын.

Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын..... Ғаламның барлық түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен нұрмын»

Осындай Нұр, Махаббат және тыныштық күйінде отыра тұрыңыз....

Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.

Жаймен көзіңізді ашуға болады. РАХМЕТ.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:С.Ақатайдың әңгімесін оқып келу. (52-бет.14-сабақ).

Мәтін бойыша сұрақтар:

  1. Адамдар қандай жағдайда жақсы өмір сүреді?

  2. Үш ананы бір ошақ басына біріктірген нәрсе не деп ойлайсыз?

  3. «Қанағатты болу » , «Қанағат ету» сөздерінің мағынасын қандай түсінесіз?

  4. Сіз қандай адамсыз?

  5. Адамдар қандай жағдайда жақсы өмір сүреді?

Музыка;хрустальный звук

ІІІ. Жағымды ой -пікір тұғызу.Дәйексөзбен жұмыс: «Бәріне қанағатты болда -адал еңбек ет».

  1. «Қанағат» сөзін қандай түсінесіз?

  2. «Рақымшыл» адам деп кімді білесіз?

  3. Қанағатсыздық адамды қандай жағдайға жолықтырады?

  4. Қанағатты болу адамдың туа біткн қасиетпе?

  5. «Қанағат», «рақым» адамдың қандай қасиеттері болып табылады?

Дәйексөз сөз жазылған плакат.

ІV.Әңгіме:мұғалім сыйы: «Әке мен бала» әңгімесін айтып беру.

Әкесі он жасар боласын егінен жаяу келе жатса, жолда қалған аттың ескі тағасын көріп баласына:

-Балам анау тағаны ала жүр!-дейді. Бала әкесіне:

-Снынп қалған ескі тағаны алып неғылайын,-дейді.

Қаланың шетінде темірші ұсталар бар екен, соған жеткен соң әкесі қайырылып, баяға тғаны соларға үш тиынға сатады. Одан біраз жер өткен соң шие сатып отырғандардан ол үш тиынға бірталай шие сатып алады. Сонымен шиені орамалына түйіп, шетінен өз бір-бірден алып жеп, баласына қарамай , кете береді. Біраз жүрген соң әкесінің қолынан бір шие жерге түседі.Баласы болса сол жерге түскен шиені алып жаузына салады.осылайша ол жерге он рет иіліп шиені алады. Ең соңында әкесі тоқтап:

-Көрдің бе , мына тағаны жамансынып жерден бір ғана иіліп көтеріп алуға ерінген едің, енді сол тағаға алған шиенің жерге түскенін аламын деп бір еңкеюдің орнына, он енкейдің. Бұдан былай есіңде болсын: аз жұмысты қиынсынсаң- көп жұмысқа тап боласың, азға қанағат ете бермесең-көптенде құр қаласың,- дейді әкесі.

1.Бұл жерде нені қанағат деп айтуға болады?

2.Сіз сол баланың орныда болғанда не істер едіңіз?

3.Өмірде сондай жағдай болғанба?

4.Қанағатты болу дегенді қалай түсінесіз?

5.Бала дұрыс істеді ме?

Музыка;хрустальный звук

V.Шығармашылық жұмыс:Топпен жұмыс:Оқушыларды үш түрлі гүлдер арқылы топтарға бөлу:

Қанағат, рақым ойлап қой.Қанағат, рақым ойлап қой.Қанағат, рақым ойлап қой.

І-топ: «Байлықтың бірінші көзі-еңбекпен қанағат»дәйек сөздін мәнін ашу.

ІІ-топ:Қанағатшыл адамдар тұралы өмірден мысалдар келтіріп жазу.

ІІІ-топ: «Қанағат», «Рақым » туралы өлің жазу.

Гүл сүреттері.

Нақыл сөздер жазылған плакаттар, дәптер.

VІ.Топпен ән айту:Дәрібаевтардың өлеңін айту.

«Өміріңе немқұрайлы қарама»

Тыңда досым мен айтайын оттілек

Дүниеден кетті байда отті бек

Өміріңе немқұрайлы қарама

Дәулетіңмен тұрсаңдағы көк тіреп

Әр күн сайын тек сен үшін атып таң

Зерлі шапаң киінсеңде жақұттан

Өміріңе немқұрайлы қарама

Шақ шабасың айналсада бақыттан

Бақ құсыңды қонған кезде бағала

Олда мәнгі тұрмайтынын шағала

Кемелсеңде досым қанша шаттыққа

Өміріңе немқұрайлы қарама

Бақ құсыңды қонған кезде бағала

Олда мәңгі тұрмайтынын шағала

Қанша азап көрсеңдағы бауырым

Өміріңе немқұрайлы қарама

Тұсау салып бас тартқызбай құштарың

Етседағы дүшпан күлкі түзтабаң..............

Өміріңе немқұрайлы қарама

Тағдыр желі қарсы алдыңдан соқсады

Сын сағаттар сақтау үшін өз басын

Сатып кетіп сеніп жүрген жолдасың

Өміріңе немқұрайлы қарама

Айдын көлге айналсада көз жасың

Бақ құсыңды қонған кезде бағала

Олда мәнгі тұрмайтынын шағала

Кемелсеңде досым қанша шаттыққа

Өміріңе немқұрайлы қарама

Бақ құсыңды қонған кезде бағала

Олда мәңгі тұрмайтынын шағала

Қанша азап көрсеңдағы бауырым

Өміріңе немқұрайлы қарама

Караоке музыка

VІІ.Үй тапсырмасы:М.Кемеловтың әңгімесін оқып келу. 61-бет.15-сабақ.

Ш.Құдайбердіұлының «Талап пен ақл » өлеңін жаттап келу.

VІІІ.Сабақты қорытындылау: Топтастыру стратегиясы арқылы:

Терең ойлы

Қанағатты адам

Шыдамды Сабырлы

Қанағатты адам

Еңбекқор Ақлды

Талаты

ІХ.Соңғы тыныштық сәті:

Тыныштық, тыныштық, тыныштық, тыныштық бар жерде.

Тыныштық, тыныштық, тыныштық, тыныштық бүкүл әлемде.









© 2010-2022