Шылау сөздер туралы түсінік

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Шылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікШылау сөздер туралы түсінікМерзімі: Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 6.

Сабақтың тақырыбы: Шылау сөздер туралы түсінік

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: оқушыларға шылау сөздер туралы түсінік беру

ә) дамытушылық: озық технологиялардың әдістерін, жабдықтарын қолдана отырып, оқушының ой-өрісін,дүниетанымын, көру, шығармашылық қабілеттерін, сөздік қорын, тілін дамыту.

б) тәрбиелік; оқушы дүниетанымын дамыта отырып, табиғатты сүюге, жан-жануарды қорғауға тәрбиелеу, өзара достыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікке баулу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың типі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, қызығушылығын ояту, мағынаны тану, ой-толғаныс.

Сабақтың көрнекілігі: кестелер, плакаттар, үлестірмелі тапсырмалар

Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

3.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

өткен тақырыптар бойынша ереже жаттау

ІІІ.Жаңа сабақ:

Сөзжұмбақ.

1

к

Ө

С

е

М

ш

е



2

с

ы

н

Е

с

І

м


3

е

л

і

К

т

е

у

4

о

д

а

ғ

А

й

5

ү

с

т

е

у



1.-ып,-іп,-п жұрнақтары бар етістіктің ерекше түрі;

2.қандай?қай деген сұрақтарға жауап беретін сөз табын ата.

3.Табиғаттағы дыбысқа, қимылға еліктеуден туған сөздер.

4.Адамның түрлі көңіл күйін, сезімін, білдіретін, не жануарларға қаратып айтылатын сөздер.

5.Іс-әрекеттің мезгілін, мекенін, амалын, мақсатын, т.б. білдіретін сөздер

сұраққа жауап бермейді

Ш

Ы

Л

А

У

Да, де, та, те шылаулары өзіне тірк. Сөзге үстеме мағына береді

өз алдына толық мағынасы жоқ

Жеке тұрып сөйлем мүшесі болмайды,

шылаулар түрленбейді.

Сөзден бөлек жазылады.

Бірыңғай сөздермен қайталанып келсе үтір қойылады.

Бірыңға қолданыста екі сын есім арасында келгенде тыныс белгі қойылмайды.

Мен/бен, пен/және шылаулары сөз бен сөзді байланыстырады.



Шылау сөздер білдіретін мәні мен сөйлемде атқаратын қызметіне қарай:

Септеулік, жалғаулық, демеулік болып үшке бөлінеді.

септеулік

жалғаулық

демеулік

Атау с., Барыс с., Шығыс с., Көмектес септіктерде тұрған сөзбен ғана тіркесіп қолданады.

Үшін, сайын, дейін, туралы, сияқты, кейін, соң, бері, бірге, қабат, қатар

Сөздер мен сөйлемдерді байланыстырады.

Және, да, бірақ, дегенмен, алайда, өйткені, себебі, сондықтан, сол үшін, не, немесе, я, яки, болмаса кейде, бірде, біресе, егер.

Сөздерді байланыстырмайды., қосымша мағына береді.

Ма, ме, ба, бе, -ақ, ау, -мыс, түгіл, ғана, тек, -ды, ді, ты, ті

ЕСКЕРТУ:

  1. ма, ме, ба, бе, па, пе, да, де шылаулары бөлек жазылады.

Көктемде ауыл /да/, дала /да/, қала /да/ жайнап құлпырады.

Ауыл /да/ (қай жерде?) бірге оқығанбыз.

Қала/да/ зәулім үйлер салынып жатыр.

Телехабарда ән /де/, жыр/да/, кино/да/ кезектесіп жүрып жатады.

2.ма, ме, ба, бе, па, пе -етістіктің болымсыз түрінде жұрнақ ретінде бірге жазылады.

3.Барма, айтпа, жазба, төкпе, сөкпе, сындырма.

-ау,-ай,-ақ,-ды,-ді шылаулары дефис арқылы жазылады.

Ол көргенін айтқан-ды /сондай-ақ, көрген-ау,берген-ақ/

Сабақты бекіту:

Оқулықпен жұмыс:

238-жаттығу

Шылауларды тауып, олардың сипатын анықтаңдар: қандай мәнде қолданылып, қандай қызмет атқарып тұрғанын көрсетіңдер.

Тапсырма

Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды қойып жазыңдар.

-Сабақта көне және ірі қалалар .............әңгіме болды.

-Мұрат сабақтан .......... спорт кешеніне барады.

-Кешке ............мен анаммен бірге дүкенге барамын.

-Кітапханаға ...........жүз метр.

-Ол маусым айынан ..............Астана қаласына барады.

-Алматы қаласында болдың ........?

-Адасқан сен..., мен ....?

-Шіркін-..., керемет деген осындай болады екен?

Сөйлемдерді талдау. Шылаулар туралы түсініктерін меңгерту.

Мектепке /неге?/ дейін бірге бардық.

Мен әкеммен /кіммен?/ бірге кешке /неге?/ шейін жұмыс істедім.

Көпір /не?/ арқылы өттік.

Мен оқушымын ғой!

Ол мектепке барды ма?

Дәмін таттық-ау.

Биыл мектеп бітіремін және оқуға түсемін.

Оқуға түспеймін, өйткені жұмыс істеуім керек.

Ребус шешу


1 ,

Шылау сөздер туралы түсінік


3) 3 Шылау сөздер туралы түсінік


,

2) Шылау сөздер туралы түсінік Шылау сөздер туралы түсінік

Лы

4) Шылау сөздер туралы түсінік

Үйге тапсырма беру: 239-жаттығу

Оқушыларды бағалау:




© 2010-2022