Разработка урока на тему Спорт түрлері

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка урока на тему Спорт түрлеріАқмола облысы Степногорск қаласы

Абай Құнанбаев атындағы №6 гимназия мектебі

қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі

Касенова Гүлжамал Кеңесовна


Қазақ тілі, 7-сынып 04.03.2015 жыл

Сабақтың тақырыбы: Спорт түрлері.

Мақсаты: Оқушылардың спортқа деген қызығушылығын арттыру.

Білімділік: Оқушыларға спорт тақырыбындағы сөздерді таныстыра отырып, өз ойын еркін айта білуге меңгерту.

Дамытушылық: Оқушылардың теориялық білімдерін жүйелеу, дұрыс сөйлеу нормаларын меңгерту және жаттықтыру, сөздік қорының орынды қолданылуы;

Тәрбиелілік: Спортқа деген сүйіспеншілігін арттыра отырып, дені сау азамат болуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: тіл дамыту, пысықтау сабағы

Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, түсіндіру, ізденіс

Көрнекілігі: слайд, үлестірмелі қағаздар, бағалау критерийі.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі (Слайд 1)

Сәлем достым - қол беру.

Сенің халың қалай - иықтан қағу.

Қайда жүрсің - құлақтарынан тартады.

Сағындым сені - жүректерін береді.

Бәрі жақсы - құшақтасады.(құшақтасып, амандығын сұрастырып, орындарына жайғасады).

Разработка урока на тему Спорт түрлеріРазработка урока на тему Спорт түрлері

ІІ. Қызығушылықты ояту. Балалар, «Спорт» дегенде сендерге қандай ой келеді?

ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау, бекіту. 6-тапсырмада. Суреттердегі спорттың ұнаған түрлерінің біреуіне сөйлемдер құрастырып келуді тексеру. (слайд № 2)

Разработка урока на тему Спорт түрлеріРазработка урока на тему Спорт түрлері

ІV. Жаңа сабақ

- Балалар, сапқа тұрыңдар! Сынып, түзел, тік тұр, бір-екіге санал! (Сапқа тұрғызып, бір-екіге саналу арқылы екі топқа бөлу). Топ болғаннан кейін топтың атын, топ басшысын белгілеңдер.

Разработка урока на тему Спорт түрлері

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Спорт түрлері және реттік сан есімнен өткенді пысықтау. Алған білімдерімізді толықтырып, өткен сабақта да қойылған критерийлер бойынша жұмыс атқарамыз. Сендердің білімдеріңді топ басшыларың бақылап, белгіленген критерийлер арқылы бағалайды.

Критерий А. (1-топқа)
1) Сұрақтарға жауап беріп, сөйлемдерді толықтырыңдар. Есептік сан есімдерді реттік сан есімге айналдырыңдар.
1) Қазақстанның жалауын 1984 жылы Красноярск қаласында 33 жастағы (кім?) алып шықты.

2) Серік Қонақбаев 1959 жылы 25 қазанда (қайда?) дүниеге келді.

3) Ермахан Ибраимов (қай жылы?) Будапешттен күміс медельмен оралды.

Керекті сөздер: Жақсылық Үшкемпіров, Павлодор қаласында, 1997 жылы.

2) Реттік сан есімдерге айналдырып айтыңдар.
254, 21, 54, 102, 1005 .

3) Оқулықтың 171-бетіндегі 3-тапсырма бойынша берілген анықтамаларды спорт түрлерімен сәйкестіріңдер.

Разработка урока на тему Спорт түрлеріРазработка урока на тему Спорт түрлері

Критерий А. (2-топқа)
1) Сұрақтарға жауап беріп, сөйлемдерді толықтырыңдар.

2) Есептік сан есімдерді реттік сан есімге айналдырыңдар.

1) Қазақстанның жалауын (қай жылы?) Красноярск қаласында 33 жастағы Жақсылық Үшкемпіров алды.

2)1986-1992 жылдарда (кім?) Қазақстан құрама командасының жаттықтырушысы болды.

3.(Қай жылы?) Ермахан Ибраимов Сиднейден алтын медальмен оралды.

Керекті сөздер: 1984 жылы, Серік Қонақбаев, 2000 жылы.

2) Реттік сан есімдерге айналдырып айтыңдар.
384, 51, 32, 205, 1093

3) Оқулықтың 171-бетіндегі 3-тапсырма бойынша берілген анықтамаларды спорт түрлерімен сәйкестіріңдер.

Разработка урока на тему Спорт түрлеріРазработка урока на тему Спорт түрлері

Критерий В.

Разработка урока на тему Спорт түрлері


  1. Сурет бойынша әңгіме құраңыздар. Спорттың бұл түрінен қандай олимпиада чемпиондарын білесіңдер?

  2. 4-тапсырма. 172-бет. Сөйлемдерді дұрыс құрастырып жазыңдар. Әр топ екі сөйлемнен жазады.

3) Сан есімдерді түрлеріне қарай топтастыр.

Есептік сан есім:

Реттік сан есім:

Жинақтық сан есім:

Топтық сан есім:

Болжалдық сан есім:

Бөлшектік сан есім:

Біреу, екінші, бес, бес-бестен, жетеу, жиырма төртінші, алтыдай, үштен екісі, он бестей, тоғыз, үш-үштен, бір бүтін екі.

V. Сергіту сәті. Шынықтырып денені «Қара жорға» билейік.

Критерий С.

  1. 1-тапсырма. 171-бет. Берілген мәтінді оқып, түсініксіз сөздерді сөздіктен қараңдар.

  2. Мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, екі топ бір-біріне сұрақтарыңды қойыңдар.

  3. «Спорт түрлері» тақырыбы бойынша (Спорт түрлері, Спорт - денсаулық кепілі) кластер құрастырыңдар.

VІ. Сабақты қорыту:

- Спорттың қай түрін ұнатасыңдар?

- Спорттың қай түрімен шұғылданасыңдар?

- Қазақ халқының қандай ұлттық спорт түрлерін білесіңдер?

VІІ. Бағалау.

Оқушылар білімін бағалау жүйесі
"5"- 13-15 балл (86%-100%)

"4"-11-12 балл (70%-85%)

"3"-8-10 балл (50%-69%)

"2"-0-7 балл (49% төмен)

Топ басшылары бағалау парағы арқылы тақтаға қорытындысын шығарады.

VІІІ. Үйге тапсырма беру: 172-беттегі 5-тапсырма. Дене шынықтыру сабағында

қандай спорт түрлерімен айналысасыңдар? Жапсырмадағы №9, №10, №11

суреттерге қарап, әңгіме құраңдар.

ІХ. Рефлексия


Критериалды бағалау

Критерий

Жетістік

Дескриптор

0

Тапсырма бойынша берілген критерийлерді орындай алмады





А

(мах 5)

Түсіну

1

сан есім туралы толық түсінбеген , қысқаша мәлімет бере алады.

2

Ережені түсінген, тапсырманы ережеге сай орындай біледі

3

Тапсырманы ережеге сай орындай алған кейбір қателер жіберілген.

4

Тақырыпты ережеге сай меңгерген, бірақ түсінігі толық емес.

5

Тапсырманы толық меңгерген, тақырып ашылған,ережені түсініп қолдана біледі

Критериалды бағалау

Критерий

Жетістік

Дескриптор

0

Тапсырма бойынша берілген критерийлерді орындай алмады





В

(мах 5)

/Мәтінмен жұмысы/

Қолдану

1

Реттік сан есім туралы түсінігі қалыптасқан, өзге сөз таптарынан ажырата алады.

2

Сан есім туралы түсінігі қалыптасқан, өзге сөз таптарынан ажырата алады, түрлеріне қарай талдайды, сан есім арқылы сөйлем құрай алады. Бірақ мәтіннің мазмұнын толық түсіндіре алмайды.

3

Ережеге сай сан есімді меңгерген, қолдана біледі. Мәтінді мазмұндай алады. Сұраққа жауап бере алмайды.

4

Ережеге сай сан есімді меңгерген, қолдана біледі, мәтінді мазмұндай алады. сұраққа жауап бере алады.

5

Ережеге сай сан есімді меңгерген,қолдана біледі,сөйлем құрай алады, түрлеріне қарай ажырата біледі. Мәтінді толық мазмұндай алады.



Критериалды бағалау

Критерий

Жетістік

Дескриптор

0

Тапсырма бойынша берілген критерийлерді орындай алмады





С

(мах 5)

Талдау

1

Сан есім туралы түсінігі қалыптасқан,өзге сөз таптарынан ажырата алады,талдай алмайды.

2

Сан есім туралы түсінігі қалыптасқан,өзге сөз таптарынан ажырата алады,түрлеріне қарай талдай алмайды мәтінге сұрақ қоя алады.

3

Сан есім туралы түсінігі қалыптасқан,өзге сөз таптарынан ажырата алады, түрлеріне қарай талдай алады, өз бетінше нақты қолданып, бірақ дәлелдей алмайды.

4

Сан есім туралы түсінігі қалыптасқан, өзге сөз таптарынан ажырата алады, түрлеріне қарай талдай алады, өз бетінше нақты қолданып, салыстыра алады, дәлелдері жеткіліксіз, мәтіннің негізгі ойын аша алады.

5

Ережені толық біледі. Түрлерін ажыратады, нақты мысалдармен түсіндіре алады. Сөйлемдегі қызметін анықтай алады. Талдау жасайды. Салыстырады, ойын ашық нақты дәлелдей алады.

Негізгі бағалаудың қорытындысы:

Аты-жөні

Негізгі бағалау


А

В

С

Балл

Баға


1.









2.









3.









4.









5.









6.










Жұмыстың орындалуы








© 2010-2022