Қазақ әдебиеті: Әбу Насыр Әл-Фараби. Өлеңдері 8 сынып

Раздел Другое
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Әдебиет

Сыныбы: 8- сынып

Мұғалім: Жанабаева С

Тақырыбы: Әбу Насыр Әл-Фараби. «Өлеңдері»

Мақсаты:Әбу Насырдың өмірі мен шығармашылығы жайлы жан-жақты талдап, өз ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру.

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны

пайдалану, оқытудағы басқарушылық және көшбасшылық, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, оқыту үшін

бағалау және оқытуды бағалау,

Стратегиялар: «Жүректер - жүрекке», «Ыстық орындық», «Миға шабуыл» «БББ кестесі» бірін-бірі бағалауы

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Кіріспе.

5мин.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Оқушылармен амандасу.

«Жүректен-жүрекке» әдісі.

Шаттық шеңберіне тұрып,сыныппен ынтымақтастық қарым-қатынас орнату үшін оқушылардың бүгінгі көңіл-күйлерін сұраймын.

Оқушыларды әр түрлі таяқшаларды таңдау арқылы

2 топқа бөлемін.

Оқушылар мұғаліммен көңіл- күйлерімен бөліседі.


Топқа қалай бөлініп жатқанын табады.

Өзін-өзі реттеу жұмыстарын жүргізеді.

Әртүрлі таяқшалар

«Алтын ереже» жазылған плакат

ІІ.Тұсаукесер

5 мин

Үй тапсырмасын тексеру.

«Ыстық орындық» стратегиясы.

Орындықтың үстінде бір зат тұрады.

Мұғалім: -Кім бірінші осы затты алып үлгереді.1,2,3-алға!

Оқушы үй тапсырмасына қатысты сұрақтарға жауап береді.


Бағдаршам

Автор орындығы

ІІІ.Негізгі бөлім

20 мин





Қызығушылығын ояту.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

Интер белсенді тақтадан Power Point бағдарламасында жасалған сұрақтар көрсетіледі.

1.Ежелгі дәуір әдебиеті неше кезеңнен тұрады?

2.Ислам дәуіріндегі әдебиетке кімдерді жатқыза аламыз?

Әбунасыр-Әл-Фарабидың суретін көрсетіп, өмірі мен шығармашылығына байланысты сұрақтар қоямын.

Сұрақтар топтамасы:Бұл қай ақынның суреті?

2.Әбунасыр Әл-Фараби кім? Ғылымның қандай салаларымен айналысқан?

3.Әл-Фараби қай жылдары өмір сүрген?

4. Оның қанша еңбегі бар?

5.Әл-Фарабиге екінші ұстаз деген атақты кім берген? Неге?

6.Трактат деген не?

Оқулықпен жұмыс. «Жұптас,ойлан,бөліс» әдісі. Әл-Фарабидің шығармашылығы мен өлеңдері жайлы оқып,талдайды.

Өмірі мен шығармашылығына байланысты

постерге түсіру.Кластер құру.

Оқушылар сұрақтарға тақырыптан ауытқымай, жүйелі түрде жауап береді.

Оқушылардың жауаптары:

1.Ежелгі дәуір әдебиет үш кезеңге бөлінеді.

2.Ислам дәуіріндегі әдебиетке Әл-Фараби,Ахмет Йассауи,Жүсіп Баласағұн,Махмұт Қашқари,Рабғузи.

1.Әл-Фараби

2.Әл-Фараби ақын,ғалым,

ойшыл.Музыка,математика,

логика,философия,астраномия,әдебиеттану ғылымдарымен айналысқан.

3.870-950жылдары.

4.150-ге тарта еңбегі бар.

5.Аристотель

6.Шағын ғылыми еңбек.


Жұптаса, топтаса отырып,

белсендіәрекет жасайды.

Сол бойынша пікірлерін айтады және дәлелдейді. Сұрақ қояды және сұрақтарға жауап береді.

Бас бармақ

«Өте жақсы, , «жарайсың! » деген мадақтау сөздер арқылы оқушылардың белсенділігін арттырамын.



Смайликтер

Акт





Құмсағат. Түрлі түсті таратпа қағаздары.

Маркерлер.

Сергіту кезеңі

2 мин

Интербелсенді тақтадан қара жорға биін билету.

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді

8мин

Екі топқа шығармашылық тапсырмалар беремін.

1.«Туған жер»тақырыбына ойтолғау.

Әр топтың көшбасшысы шығып жұмыстарын қорғайды.Оқушылар өздерінің орындаған тапсырмасы бойынша бір-бірін жалғайды, өзара пікір алмаса отырып, толықтырады

Басқа топпен салыстыра отырып өз-өздерін бағалату.

А4 парағы

Қорытынды

3мин

(«БІЛЕМІН - БІЛГІМ КЕЛЕДІ - БІЛДІМ») ӘДІСІ

Оқушылар өздерінің стикерге жазғандарын «БББ» кестесіне жазып толтырады.

Оқушылардың түсінулерін рефлексия әдісі арқылы бағалау

Плакат

стикерлер

1 мин

Қорытынды баға шығару

Смайликтермен бағалауы.

Бағала парақшалары

1 мин

Үйге тапсырма

«Бес нәрседен қашық бол» Эссе



© 2010-2022