І. ЖансүгіровКүй поэмасы сабақ жоспары

Раздел Другое
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы: 5

Пәні: Қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі: Тұрымбетова Аружан Тілеубекқызы

Сабақтың тақырыбы: І.Жансүгіров «Күй» поэмасы

Сабақтың мақсат-міндеттері

а) білімділік:

Ілияс ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру.

ә)дамытушылық:

Сауатты жазуға, мәдениетті сөйлеуге, сөздік қорын молайтып, өз ойын еркін әрі жүйелі жеткізе білуге дағдыландыру.

б) тәрбиелік:

Сабақ барысында ізгі қасиеттерге, еңбекқорлыққа, тапқырлыққа, шапшаңдыққа, өнерді құрметтеуге баулу.

Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:

Сатылай кешенді талдау

Сабақтың типі:

Аралас

Сабақтың түрі:

Дәстүрлі

Сабақтың әдістері:

Түсіндіру, сұрақ- жауап, топтық

Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:

Интербелсенді тақта, үлестірмелі қағаздар

Сабақтың пәнаралық байланысы:

Қазақ тілі

Сабақ барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

І. Ұйымдастыру бөлімі:

-амандасу;

-түгелдеу;

-оқушының

назарын сабаққа

аудару;

-оқу

құралдарының

дайындығын

тексеру

-амандасу;

-кезекшілік

міндеттерін

атқару;

-сабаққа

дайындалу;

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Ереже сұралады.

Үш топқа бөлінген оқушылар мынадай тақырыптар бойынша өткен сабақты қорғайды.

1-тақырып// Сәкен өмірі

2-тақырып// С.Сейфуллиннің «Ақсақ киік» өлеңін мәнерлеп оқиды

3-тақырып// «Ақсақ киік» өлеңінен үзінді айтып береді

4-тақырып// Сөздік сұралады.

ІІІ. Жаңа материалды қабылдауға дайындық:

Өткен сабақты пысықтау арқылы жаңа сабақпен байланыстырамын

Күннің ретін, жаңа сабақтың тақырыбын жазып, сабақ тыңдауға кірістіру.

ІV. Жаңа материалды түсіндіру:

а) жаңа ұғымға байланысты жұмыс

І.Жансүгіров 1894жылы Алматы облысы, Ақсу ауданында дүниеге келген. Анасынан тым ерте айырылған Ілиясты өзі әңгімеші, домбырашы, ұста әкесі Жансүгір жетімсіретпей, мінезді, ұстамды етіп тәрбиелейді.Хат танытып, ауылдағы татар үлгісіндегі Қарағаш мектебіне оқуға береді. 1917ж. Оқуға жағдайы келмей, әкесіне көмектесіп, шаруашылықпен айналысады. Мектепте тарих, әдебиет пәндерінен дәріс алған келешек ақын өз бетімен орыс, қазақ тілінде көптеген кітап оқып, іштей түлейді.

І.Жансүгіров таңғажайып құнарлы да тқұнды мұра қалдырды. Оның әдеби асыл мұрасын іштей астасып, бірін-бірі толықтырып тұрған негізгі үш салаға бөлуге болады: өнер, өнер адамы жайлы, поэма.Поэмалары: «Күй», «Күйші», «Құлагер». Дастаны-«Дала». Пьесасы-«Исатай-Махамбет»

1915ж. тұңғыш «Әншіге» өлеңі өнерге арналған еді. Содан бастап, өзге де өнерге арналған поэмаларын жазды.

Ары қарай «Күй» поэмасы мәнерлеп оқылады.

ә) Танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жұмыс түрлері мен тапсырма

«Күй» поэмасына талдау жасау. Тармақ, буын, бунақ, шумақ, ұйқас жағынан талдаймыз.

V.Жаңа білімді бекіту:

Оқушыларға ауызша сұрақтар қою арқылы бекітемін.

VІ. Үйге тапсырма:

І.Жансүгіров турадлы мәлемтті оқып келу

«Күй» поэмасын мәнерлеп оқу және үзінді жаттау

VІІ.Бағалау:


Сабақ барысында белсенділік танытқан оқушы білім дәрежесіне орай бағаланады.

Қойылған баға күнделікке түседі



© 2010-2022