- Преподавателю
- Другое
- 1 сынып Аңдар
1 сынып Аңдар
Раздел | Другое |
Класс | 1 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Кульжебаева А.Ш. |
Дата | 17.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Аңдар
Сабақтың мақсаты:
Аң атауларын қайталау, бас, көз, құлақ, тұмсық, құйрық, аяқ сөздерін аңдармен байланыстыра қолдануға үйрету, төл дыбыстарды (ң, һ) салыстырмалы түрде қайталау.
Күтілетін нәтиже:
Пәндік: аңдарды атай алу, тақырып бойынша белсенді сөздік қорды меңгеру, тол дыбыстарды дұрыс дыбыстау.
Тұлғалық: жан-жануарлар мен аңдарға деген мейірімділікке ұмтылу.
Жүйелік-әрекеттік: сабақ барысында меңгерген белсенді сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда орынды қолдана алу.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың көңілін сабаққа аударуды ұйымдастыру.
II. Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыру
III. Жаңа сабақ
1-тапсырмадағы сурет бойынша аң атаулары қайталанады. Оқушылар бірінші сыныпта өткен аң атауларын еске түсіреді.
Піл, аю, қоян, қасқыр, тиін, арыстан, керік.
2-тапсырмадағы пілдің суреті бойынша бас, көз, құлақ, тұмсық, құйрық, аяқ сөздерінің мағынасы түсіндіріледі.
3-тапсырмадағы сөз тіркестерін сәйкестендіріп оқу арқылы бас, көз, құлақ, тұмсық, құйрық, аяқ аң атаулары-мен байланыстырыла қолдануға дағдыланады. Мысалы: арыстанның басы, қоянның құлағы, тиіннің көзі, түлкінің құйрығы, аюдың тұмсығы, пілдің аяғы.
арыстанның - басы
қоянның -құлағы
тиіннің - аяғы
түлкіннің - көзі
аюдың - тұмсығы
пілдің - құйрығы
«Есте сақта!» айдарымен берілген кесте бойынша қ-ғ дыбыс алмасуына назар аударылады.
құлақ құйрық тұмсық аяқ
Оның құлағы Оның құйрығы Оның тұмсығы Оның аяғы
4-тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру үшін оқушылар жапырақтардың арасына жасырылған аңдарды табуы керек. Мысалы: «Бұл ненің басы?» деген сұраққа оқушылар «Арыстанның басы» деп жауап береді.
«Бұл ненің құлағы?» «Қоянның құлағы »
«Бұл ненің көзі?» «Тиіннің көзі»
«Бұл ненің тұмсығы?» «Пілдің тұмсығы»
«Бұл ненің аяғы?» «Аюдың аяғы»
«Бұл ненің құйрығы?» «Түлкінің құйрығы»
5-тапсырмадағы сөйлемдерді оқу арқылы аң атаулары қайталанады. Олардың үлкен, кішкентай және ұзын сөздері белсенді қолданысқа енгізіледі.
Мынау-тиін. Тиін- кішкентай аң. Тиіннің құйрығы ұзын.
Мынау-қоян. Қоян-кішкентай аң. Қоянның құлағы ұзын.
Мынау-піл. Піл-үлкен аң. Пілдің тұмсығы ұзын.
Жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықтағы лексика-грамматикалық тапсырмаларды бекіте түседі.
IV. Жаңа сабақты қорытындылау
Мұғалім оқушылар арасында жағымды психологиялық жағдай қалыптастыра отырып, сабақты аяқтайды.
Үй жұмысы: 6-тапсырмада оқушылар н, ң, һ дыбыстарын және осы дыбыстар кездесетін сөздерді қайталайды, есте сақтайды. Әріптердің айналасында орналасқан суреттерді атау арқылы осы дыбыстар кездесетін сөздермен сөздік қорларын арттыра түседі.