Сөздердің байланысу түрлері. Жанасу

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әлшері Айнұр Әкімханқызы

Оңтүстік Қазақстан облысы,

Отырар ауданы,

М. Әуезов атындағы жалпы орта мектебі

Қысқа мерзімдік жоспар

Сыныбы: 7 «А»

Пәні : Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Сөздердің байланысу түрлері. Жанасу. Сабақтың мақсаты: Жанасудың ерекшелігін, жасалу жолдарын меңгерту; Сабақтың нәтижесі: Жанасудың ерекшелігін, жасалу жолдарын меңгереді, жанаса байланысқан сөз тіркесін сөйлем ішінен таба біледі. Оқушылар бір-бірімен топтасып жұмыс істей отырып өздерін реттей алады. Топта қажетті іс-қимылға шешім қабылдап, өз пікірлерін білдіре алады. Сабақтың түйінді идеялары: Сыни ойлау арқылы білімін қалыптастырады. Қабыса және жанаса байланысқан сөз тіркесінің айырмашылығын біледі. Ой белсенділігі дамиды,шығармашылық ізденіске бағытталады. Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Тарту» әдісі, «Миға шабуыл», «ТВ шоу» әдісі, «Білімнің шыңы» ойыны, Рефлексия «Ойлаудың бес гүлі» Бағалау: Өзара бағалау. Жиынтық бағалау. Қолданылатын ресурстар: Қазақ тілі 7-сынып оқулығы, көркем әдебиеттер, дидактикалық материалдар, маркер, стикер, плакат

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе

8 мин

Ұйымдастыру. Жағымды ахуал қалыптастыру

«Тарту» әдісі бойынша топтастыру.

Үй тапсырмасын тексеру

260-жаттығу «Ел ордасы - жас Астана» тақырыбында шағын шығарма жазу

Ұлдар өздерінің тартуларын қыздарға сыйлайды. Жасалған тарту арқылы үш топқа бөлінеді.

«Ел ордасы - жас Астана» тақырыбында жазған шығармасын топтан бір оқушы оқиды.

Таныс

тыры

лым

5 мин

«Жанасу» сөзін қалай түсінетіні жөнінді «Топтастыру» әдісі бойынша өз ойларын жазу

«Жанасу» сөзін қалай түсінетіні жөнінді «Топтастыру» әдісі бойынша өз ойларын жазады, айтады.

Негізгі бөлім

25 мин

Сөздердің байланысу түрлері туралы теориялық білімдерін «ТВ шоу» әдісі арқылы түсіндіреді

1-топ: Жанасу

2-топ: Жанасудың өзіндік белгілері

3-топ: Қабысу мен жанасудың айырмашылығы

Дәптермен жұмыс

261-жаттығу

Кестані пайдаланып, берілген мәтіннен сөз тіркестерін байланысу түріне қарай бөліп көшіріп жазыңдар

262-жаттығу

Берілген мәтіннен жанасуға мысал келтіріп, қалай жасалып тұрғанын талдап көрсетіңдер

Lesson Study-ді жоспарлау. Кейс-стади жүргізу үшін оқу үлгірім деңгейі әр түрлі анықталған 3 оқушыға арнайы тапсырма беру.

Оқушылар берілген тапсырмаларды топта талдап, топ болып қорғайды, тыңдайды. Әр топ басқа топтың жұмысын бағалау критерийі бойынша бағалайды. Бағалау көрсеткіші түсіндіріліп, бағаланады. Сіздерге түсіндірген көшбасшылардан не білгендеріңізді стикерге жазып бағалайды.

Дұрыс жауап смайлингтер арқылы бағаланады.

Қоры

тынды

5 мин

«Семантикалық карта»

Рефлексия «Бүгінгі күннің сөйлемі»

Қабысуға мысал келтіреді.

Жуан, жіңішке сұрақтар жауап береді.

Бүгінгі күннің тақырыбына байланысты бір сөйлем жазады

Үйге

264-жаттығу

Кесте сұрақтарына жауап бере отырып, мысалдарын география, әдебиет оқулықтарын пайдалана отырып, өздерің жалғастырыңдар

Ережелерді қайталау, тест құрастыру

Күнделікке жазып алады.





© 2010-2022