Урок украинской литературы В. Винниченко Федько-халамидник

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок у 6 класі

Володимир Винниченко «Федько - халамидник».

Образ Федька.

Щедрість головного героя твору на добро

Учитель. Доброго дня усім! Сьогодні ви відвідаєте урок української літератури у 6 класі. Тема уроку: Володимир Винниченко «Федько - халамидник». Образ Федька. Щедрість головного героя твору на добро. Ім'я уроку: «Добрий чоловік - надійніше кам'яного мосту». В основу уроку покладені принципи особистісно зорієнтованого навчання. Звичайно, не всі уроки проводяться за озонівською структурою. Це може бути 1 - 2 уроки на семестр, але на кожному уроці намагаюся використовувати елементи озону. Як особистісно зорієнтований урок я визначила урок з розділу «Я і світ». Надзавданням свого уроку обрала прислів'я «Не одяг прикрашає людину, а добра справа». Хочу довести до учнів істину, що в людині головне її внутрішній світ. На даному уроці використовуватиму такі методи, форми та прийоми роботи: бесіда, слово вчителя, робота зі змістом тексту, складання схеми, робота в парах, прийом «незакінчене речення», літературний диктант, словникова робота.

Вибір зумовлений тим, що переважаючим каналом сприйняття є слуховий аналізатор і частина дітей є візуалами та аудіалами, а тому робота буде спрямована на роботу з текстом, ілюстраціями, проговорення усіх етапів уроку.

На своїх уроках намагаюся формувати учня - читача, розвивати такі рушійні сили читання як уяву, емпатію, почуття. Вчу бути читачем. Я ставлюся до твору як читач і вчу учнів думати про себе як про читача.

Спрогнозувати на перед, яким буде урок я не можу, але надіюсь, що все буде добре, що діти будуть впевнені в собі і досягнуть цілей, поставлених на початку уроку.

Із дзвінком особистісно зорієнтований урок не закінчується.

Тема: В. Винниченко «Федько - халамидник». Образ Федька. Щедрість головного героя твору на добро.

Ім'я уроку: «Добрий чоловік - надійніше кам'яного мосту»

Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст оповідання В. Винниченка «Федько - халамидник», вчити дітей характеризувати героїв; розвивати культуру зв'язного мовлення, висловлювати власні міркування щодо прочитаного.

Цілі.

Учні знатимуть: зміст прочитаного оповідання, основні риси характеру дійових осіб.

Учні вмітимуть: характеризувати життєві позиції героїв оповідання, визначати основні риси дійових осіб твору, висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогію з сучасним життям.

Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал

Методи, форми, прийоми роботи: бесіда, слово вчителя, робота зі змістом тексту, складання схеми, робота в парах, прийом «незакінчене речення», літературний диктант, словникова робота.

Методичне надзавдання уроку: допомогти учням усвідомити справедливість народного прислів'я

« Не одяг прикрашає людину, а добра справа».

Хід уроку

І. Мотиваційний етап уроку

1. Забезпечення емоційної готовості до уроку

Учитель. Доброго дня усім! Сьогодні у нас незвичайний урок, бо й день неповторний - теплий, осінній, з гостями у класі. Діти, а з яким настроєм ви прийшли на урок, що ви відчуваєте? (Добрий. Гарний. Зацікавлений. Тривожний.)

- Знаєте, а я теж хвилююся. Давайте подаруємо один одному усмішку. Вона додасть настрою та надії, що все буде добре.

2. Вступне слово вчителя

- Ваша усмішка не схожа на інші, вона індивідуальна, властива тільки вам, бо кожен з вас - окрема людина, неповторна. Ви неповторні? Що відрізняє вас від інших? Чим ви неповторні? ( Я неповторна,бо маю гарний голос, гарно співаю. Я неповторний, бо я такий один. Таких, як я більше немає!)

- А герой твору, який ми вивчаємо, також неповторний?)(Так.)

-А хто автор? (Володимир Винниченко)

3. Актуалізація суб'єктного досвіду й опорних знань

Учитель:

- На минулому уроці ми ознайомилися з біографією Володимира Винниченка, а вдома ви повинні були прочитати оповідання. Підніміть руку, хто прочитав? Молодці! А тим, хто не прочитав,є над чим працювати.

- А зараз перевіримо те, що ви засвоїли. Проведемо літературний диктант. Пишемо в зошитах:

Число

Класна робота

а)Літературний диктант

- Пропоную вам доповнити речення. Я читаю речення, а ви лише записуєте його продовження, нумеруючи послідовність речень.

  1. Батьківщиною для Винниченка є …. (Кіровоградщина).

  2. Письменник навчався в гімназії… (місцева класична)

  3. Потому вступив на юридичний факультет… (Київського університету )

  4. Емігрував за кордон у …(1921)

  5. За кордоном проживав у … (Франції)

  6. Винниченко був не лише письменником, а й … (громадським діячем)

  7. За радянських часів творчість митця була … (заборонена)

  8. Федько є героєм оповідання… («Федько - халамидник»)

  9. Батько карав Федька за провини, а потім - давав… (гроші за правду)

  10. Федько не любив … (товаришів видавати )

  • У вас є правильне продовження кожного речення, за три хвилини ви повинні обмінятися зошитами і перевірити літ. диктант.

(Обмін зошитами, взаємоперевірка)

Підніміть руку, хто дав 10 правильних відповідей; а хто - 9,8,7 ; а хто - 6.5,4; а хто - 3,2.1?

  • Молодці! (Декому ще є над чим працювати).

ІІ. Цілевизначення та планування

  1. Окреслення кола проблем, які розв'язуватимуться

  • Сьогодні на уроці ми продовжуємо роботу зі змістом оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник».

  • Ми маємо зрозуміти, який є Федько. Я хочу, щоб вийшовши з уроку, ви усвідомили, що красить людину.

а). Словникова робота

  • А хто нам нагадає, що ми називаємо оповіданням? (Невеликий за розміром розповідний художній твір про одну або кілька подій у житті людини або кількох людей).

  • Оповідання - це епічний твір. Хто нагадає визначення епічного твору?

(Твір, у якому послідовно про щось розповідається, описується побут, історія життя, пригоди, вчинки героїв. У такому творі використовуються портретні, пейзажні описи,діалоги,монологи).

Слово вчителя

  • Молодці! У цьому оповіданні описано побут, історія життя, пригоди і вчинки героя твору. Ви знаєте, коли я прочитала цей твір, то пригадала народне прислів'я «Добрий чоловік - надійніше кам'яного мосту», бо я вважаю, що Федько хоч і розбишака, проте добра людина. А як думаєте ви?(Федько - розбишака , але добра дитина). Я пропоную це прислів'я взяти за ім'я нашого уроку. Чи погоджуєтесь ви зі мною? (Добра людина - надійна. Така людина ніколи не підведе. Кам'яний міст може обвалитися, а добра людина має щире серце і вона завжди прийде на поміч). Тож пишемо у зошитах ім'я уроку.

2. Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку «В. Винниченко «Федько-халамидник». Щедрість головного героя твору на добро.

Вона є у вас на партах.

Чи зрозуміла вам тема уроку? Про що йтиме мова на уроці? Як ви думаєте? ( Мова йтиме про героя твору - Федька. Ми говоритимемо про хлопчика, навколо якого розгортаються події. Я думаю, що ми будемо говорити про чесних і брехунів).

Запишіть у зошити. Подумайте , що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? («Незакінчене речення»)

На дошці Я хочу дізнатися…

зрозуміти…

відчути…

(Узгодження індивідуальних і загальних цілей)

  • У мене є і загальні цілі. Вони у кожного на парті. Що б ви хотіли змінити, доповнити? Будь ласка, запишіть у зошитах.

(визначення учнями власних цілей у зошитах).

  • Я хочу,щоб ви знали зміст прочитаного оповідання, основні риси характеру дійових осіб; вміли характеризувати життєві позиції героїв оповідання, визначали основні риси дійових осіб твору та висловлювали особисте ставлення до зображуваного,проводили аналогію з сучасним життям

  • А які ваші цілі?

(зачитування окремими учнями)

(… дізнатися, який Федько в дійсності - розбишака чи добра людина.

… зрозуміти, чому Федько сказав неправду, перший раз у житті.

… відчути переживання, які переповнювали хлопчика, коли він рятував Толю, відчути емоції, коли Федько розмовляє з батьком Толі.)

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

  1. Бесіда.

  • А що означає прочитати твір? ( Прочитати, пережити, уявити).

  • Ви прочитали оповідання. Скажіть, чи всі слова зрозумілі у назві твору, що означає слово «халамидник») - (бешкетник, розбишака).

  • А чому автор назвав твір не просто Федько, а Федько-халамидник?

  • Як ви думаєте, чому? Невже він такий поганий - ми ж хочемо з'ясувати доброту хлопчика? (Твір названо так тому , що автор хотів розказати про справжнього хлопчика, який існує в дійсності. Він хоч і розбишака, але дитина що має велике серце. Він живе справжнім життям).

  • Скажіть, які враження викликав цей твір? (Обурився через те, що Толя виявився таким бездушним, черствим, егоїстичним хлопцем. Захоплююсь мужністю Федька,коли той рятував Толика).

  • Що ви думали, читаючи оповідання? ( Як черствість, безсердечність і бездушність можуть поєднуватися в одній людині).

  • Що відчули після прочитання твору? (Розгубленість Федька, який не чекав від Толі такого наклепу після порятунку його з криги).

  • Чи обурилися, що уявили? ( Обурилися поведінкою Толика. Також тим,що батьки Федька не розібралися, що трапилося насправді і покарали хлопця. Обурилися тим, що Толя не подав палиці Федькові на кризі. Уявили, як на обличчі Федька відобразилися здивування, обурення, нерозуміння поведінки Толика).

  1. Робота зі схемою

  • Хто головний герой? ( Федько).

  • А хто оточує Федька? (Батьки Федька, батьки Толі, Толик, його товариші: Стьопа, Спірка, Васько, Грицик).

(Робота на дошці та в зошитах, використовуючи матеріал тексту, складаємо схему).

Урок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидникбатько Федька Толя батько Толі

Урок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидникУрок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидник

Урок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидникУрок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидникмати Федька ФЕДЬКО мати Толі

Урок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидникУрок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидник

Урок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидникУрок украинской литературы В.Винниченко Федько-халамидник

Стьопа Грицик

Спірка Васько

Ми отримали схему головних та другорядних героїв оповідання. Федько знаходиться в центрі розповіді, його характер розвивається у стосунках із другорядними героями.

Отже, Федько є головним героєм твору.

  1. Еврістична бесіда.

-Хто є Федько? ( Син "типографщика" і домогосподарки).

-А хто - Толя? (Син хазяїна будинку, де жив Федько).

- Що їх різнить, а що об'єднує? (Приналежність до різних соціальних станів, але живуть в одному дворі, люблять пригоди).

-Знайдіть у творі портретну характеристику Федька. (« … розбишака - халамидник», «наче біс який сидів у хлопцеві», « сибіряка» і « люципер».

« … Чуб йому стирчаком виліз з-під картуза, очі хутко бігають», « руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає»).

- А як описано зовнішність Толика? («Це була дитина ніжна, делікатна, смирна. Ходив завжди чистенький, чепурненький, на двір він виходив боязко,ніколи не розбишакував», «… штанці на ньому бархатові, оченята не то чудні, не то винуваті, не то злякані», «випещені ніжки»).

(Діти відповідають, зачитуючи уривки).

  • Скажіть як автор характеризує поведінку і риси характеру Федька?

( Відповіді із зачитуванням уривків із твору). (Толя - непосидючий

« … неодмінно щоб битися, щоб що-небудь перевернути догори ногами. Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному місці»;

сильний («…перший по силі на всю вулицю»);

відкритий («Він міг би підійти тихенько так, щоб не почув би ніхто, - але Федько того не любив»);

правдолюб ( « Якби не схотів, то міг би одбрехатися, але Федько брехати не любить»);

спритний («Ловкий хлопчак», «жилаве, чортове хлопча. Стриба, як кішка»).

  • Які риси характеру Федька проявляються в історії зі змієм? (Доброта

  • «… він вертається й віддає змія. Навіть принесе ще своїх ниток і дасть…»).

  • Охарактеризуйте поведінку хлопця під час сварки з батьками. ( Впертий «…не як всі діти поводиться. Він не проситься, не плаче, не обіцяє, що більше не буде. Насупиться й сидить. Мати лає, грозиться, а він хоч би слово з уст, сидить і мовчить»; « камінь, а не дитина! Сибіряка якийсь…»).

  • За що батько давав гроші Федьку? (За правду - "то тобі за те, а це за те, що правду говориш…").

  • У зв'язку з чим Федько повсякчас отримував тумаки від батька? (« За те, що водишся з благородними дітьми. Я тобі, паршивцю, скільки раз казав: не смій з панами водитися. Не кумпанія вони тобі»).

  • Як ви думаєте, чому Толя дружить із Федьком? ( Бо Федько сильний, сміливий, спритний, правдивий»).

  • Як відносяться хлопці до Федька? ( Бояться його і поважають, бо - не любить також Федько товаришів видавати).

  • Які риси характеру притаманні Толі і яка поведінка героя?( Тендітний «…чистенький, ніжний,з щічками, як проскура»; богобоязливий «… тихенько хреститься й блідніє…»; самоповажний «…кричати на вулиці не личить благородним дітям»; брехливий « я не хотів іти, а вони мене потягнули на річку. А потім Федько узяв і пхнув мене на кригу. Я не винен!»; підступний «…Чижика він сказав Федьковій матері віддати йому, бо він його виграв у Федька»).

(Діти відповідають, зачитуючи уривки).

  • На вашу думку, на чиєму боці автор твору? ( На боці Федька, бо він з любов'ю пише про нього. Автор на боці гордих, неординарних, кмітливих героїв, які вміють захистити власну честь, стати на бік правди й справедливості).

  • А, може, ви хочете мене щось запитати стосовно твору? ( Хто із героїв вам сподобався і чому? Ваше ставлення до героїв? Що ви відчули після прочитання твору).

  • Пригадайте епізод, коли Федько зняв Толю з крижини і як повівся Толя у цій ситуації?(Не подав палицю Федькові, не допоміг вибратися на крижину).

  • Як би повівся кожен з вас на місці Федька після зізнань Толі? ( Обурився. Перестав спілкуватися з ним. Не хотів би мати такого друга).

Учитель. - То який же Федько насправді?

  • (Федько - дитячий отаман. У ньому відвага, життєвий азарт, винахідливість, надійність - це малий бешкетник. У нього безліч вад і недоліків. Та в нього є чому вчитися не лише дітям, а й дорослим. Автор не тільки показав Федька як розбишаку, а й зумів показати честь, совість, велич душі хлопчика. Натура Федька повна суперечностей і протиріч, у яких загартовується людське Я. Такі люди як Федько - велика рідкість. Це люди особливі, спонукати їх до вчинку може щось дуже важливе, наприклад, велика сердечна доброта, вроджений потяг захищати слабшого і безпомічного. )

Слово вчителя.

  • На противагу ньому у творі дається образ Толика. Перед нами два світи, два полярні табори. З одного боку - вуличний хлопчик Федько з хворим, виснаженим роботою батьком «типографчиком» та змученою знервованою матір'ю. А з другого - «ніжна, делікатна, смирна» та «чистенька і чепурненька» дитина Толя, його «благородний» і багатий «папа» та «чула і делікатна» мама.

  • Характери хлопців - теж повна протилежність. Автор постійно порівнює двох героїв, протиставляє їх.

  1. Словникова робота.

  • Такий художній засіб у творі називається контраст.

  • Контраст = антитеза = протиставлення - стилістична фігура, авторський прийом.

(запис у зошитах)

  • Робота з ілюстраціями до твору

Прокоментуйте ваші ілюстрації до твору. Чому саме так ви зобразили героїв.

ІY. Рефлексивно-оцінювальний етап

Бесіда.

  • Повернімося до початку уроку. Чи досягли ви цілей, поставлених на початку?

Що прикрашає людину? ( Цілей досягнуто. На мою думку, людину прикрашають її добрі справи).

- Що хотів автор донести до нас, читачів, цим твором, яку думку? ( Я думаю, що думку, яку хотів автор донести цим твором можна виразити народним прислів'ям «Не одяг прикрашає людину, а добра справа»).

- Які приказки, прислів'я ви знаєте,що можуть передати основну думку твору?(Друзі пізнаються в біді. Друг - боягуз гірший лютого ворога).

Що уявили, що пережили? (Уявили льодохід, хлопчиків на крижинах, людей на березі. Почули скрежет , гул крижин, що насуваються одна на одну. Пережили страх за хлопців. Відчули радість від того, що хлопці опинилися на березі).

2. Рефлексія почуттів.

Незакінчене речення: «Урок допоміг мені…», «Оповідання змусило мене задуматись над тим, що …» (…зрозуміти справжні відносини між друзями… змусило мене задуматись над тим хто є справжньою, надійною людиною).

3. Само-, і взаємооцінювання.

Закінчити речення.

«Я сьогодні молодець, бо….». «Найкраще на уроці працювали…, тому що….».

«Їм допомагали….»

Урок закінчується, а розмова - ні. Ми ще повернемося до неї на наступному уроці.

V. Домашнє завдання:

Обов'язкове загальне: написати лист улюбленому герою. З яким питанням ви б хотіли до нього звернутися?

Обов'язкове на вибір: уявити щасливу розв'язку твору. Записати її як коротку епічну оповідь

За бажанням: створити асоціативний малюнок «Внутрішній світ Федька та Толі».

Побажання щодо уроку:

  1. Робота з текстом твору.

  2. Чи доцільний літературний диктант.

Роздатковий матеріал

Тема: В. Винниченко «Федько-халамидник». Образ Федька. Щедрість головного героя твору на добро

Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник», вчити дітей характеризувати героїв; розвивати культуру зв'язного мовлення, висловлювати власні міркування щодо прочитаного.

Цілі.

Учні знатимуть: зміст прочитаного оповідання, основні риси характеру дійових осіб

Учні вмітимуть: характеризувати життєві позиції героїв оповідання, визначати основні риси дійових осіб твору, висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогію з сучасним життям.

Літературний диктант

1. …Кіровоградщина

2. … місцева класична

3. … Київський університет

4. …. 1921

5. … Франція

6. … громадським діячем

7. … заборонена

8. … «Федько-халамидник»

9. … гроші за правду

10. … товаришів видавати

6


© 2010-2022