- Преподавателю
- Другое
- Урок по казахской литературе на тему Қазтуған жырау
Урок по казахской литературе на тему Қазтуған жырау
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Смагулова Г.М. |
Дата | 01.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Пән: Қазақ әдебиеті
Топ: 2ҚТӘ
Сабақтың тақырыбы: Қазтуған жырау.
Сабақтың түрі: Жаңаны оқып білу сабағы;
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: Қазтуған жыраудың өлеңдерінің негізінде жатқан басты мәселелерді саралау;
ә) дамытушылық: студенттердің өзін-өзі тануына ықпал ету;
б) тәрбиелік: туған жерге, елге деген сүйіспеншілікке бағыштау.
Міндеттер:
• берілген материалдар негізінде студенттер жан-жақты білім алуға төселеді;
• студенттер жинақтау, талдау тәсілдеріне машықтанады;
• өздерін-өздері тануға, пікірлерін айта білуге дағдыланады.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: конструкциялық жобалау технологиясы.
Көрнекіліктер: студенттердің құрастыратын конструкциялық жобасы, бағалау парағы, жыраудың өлеңдері, ой толғаулары.
Сабақтың барысы:
I. Мотивациялық кезең.
Студенттерді ұйымдастырып, сабаққа бейімдеу.
II. Операциялық кезең.
А) Сыныптағы студенттер 4 топқа бөлінеді. Әр топ Қазтуған жырау бойынша әкелген материалдарын саралап, сол бойынша Қазтуған жырау шығармашылығының жобасын жоспарлайды. Үлгі:
Қазтуған жырау кім? Қазтуған жырауды зерттеген ғалымдар
Өлеңдерінің
тақырыбы Қазтуған жырау Шығармаларының ерекшелігі
Толғауларының Тіл ерекшелігі
қазіргі кездегі
маңыздылығы,
мәнділігі
Осы жобаны студенттер жан-жақты аша түседі. Мәселен, Қазтуған жырау кім? Ол:
-
Қолбасшы, батыр.
-
Толғап-толғап сөйлейтін шешен.
-
Қоғам қайраткері
-
Елін, жерін сүйген азамат т.б.
Ә) Өлеңдерінің тақырыбын, идеясын ашу, көркемдегіш құралдарды табу.
Б) «Қайран да менің Еділім...» атты ой толғау жазу.
III Қорытындылау, бағалау кезеңі (Бақылау парағы бойынша).
-
Топ
Сабаққа қатысуы
Тақырыпты меңгеруі
Теор. білім мен тәжіриб. ұштастырылуы
Нәтиже
(мақсатқа сәйкес)
Ұпай саны
I
II
III
IV
Әр баған 5 ұпаймен бағаланады.
16-20 ұпай - «5»
11-15 ұпай - «4»
7-10 ұпай - «3»
Үйге тапсырма: Жыраулар поэзиясы және батырлар жыры. Үлгі:
-
Жыраулар
Үндестік
Ерекшелік
Қорытынды пікір
а) студенттердің теориялық білімдерін талдау жұмыстары барысында айқындау, шығарманың композициясына талдау жасау;
ә) теориялық материалды жүйелі, тиянақты баяндауға дағдыландыру, өздігінен жұмыс істеуге, өз пікірін басқаларға жеткізе алуға төселдіру;
б) кейіпкерлер бейнесі арқылы зұлымдықты, аярлықты әшкерелеу