- Преподавателю
- Другое
- Урок по теме «НЕ з дієсловами»
Урок по теме «НЕ з дієсловами»
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | |
Автор | Крайняк Н.В. |
Дата | 22.12.2012 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Урок української мови у 7 - В класі
Учитель Крайняк Н. В.
Тема: НЕ з дієсловами.
Мета: повторити й поглибити знання учнів про написання НЕ з дієсловами, сприяти зміцненню навичок правопису дієслів з часткою НЕ разом і окремо; розвивати логічне мислення, творчі вміння зіставляти, порівнювати мовні явища, висловлювати власну думку, вміння обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом; за допомогою мовленнєво - комунікативного дидактичного матеріалу виховувати кращі моральні якості учнів.
Методична мета: застосування методів критичного мислення (проблемного питання, кола Вена та ін..) для реалізації творчих здібностей учнів.
Хід уроку
І Розминка
Налаштування учнів на роботу, побажання успіху,
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
-
Повторення написання НЕ з іменниками, прикметниками за допомогою прикладів, пояснення орфограм: (слова записані на дошці)
Не темний; не дощ; неук; невтомний; нещастя; недорогий; не далекий, а близький.
Питання: як думаєте, чим можуть допомогти знання про написання НЕ з іменниками, прикметниками на сьогоднішньому уроці? Чи можете визначити, над якою темою будемо працювати?
ІІІ Повідомлення теми та мети уроку
ІV Мотивація навчальної діяльності
Проблемні завдання і запитання до учнів.
Діти, допоможіть мені розсудити суперечку. Два шестикласники засперечались. Один доводить, що слова нездужати, неславити і недочути пишуться разом, а інший - окремо.
- Як ви думаєте, яких знань не вистачає учням?
- Над чим треба попрацювати нам з вами?
V Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань творчого характеру.
-
Робота в парах
-
Використовуючи таблицю на с. 92 і повторений матеріал на початку уроку, визначити спільне й відмінне у написанні НЕ з іменниками, прикметниками і дієсловами ( метод «Кола Вена» )
-
Використовуючи таблицю на с. 92, скласти зв'язну розповідь у науковому стилі «Написання НЕ з дієсловами», дібрати власні приклади.
-
Уявіть ситуацію: на уроці української мови ви опрацьовували тему: «НЕ з дієсловами», вашого друга не було в школі і тому він попросив вашої допомоги. Використовуючи таблицю на с. 92, складіть діалог.
-
Доведіть правильність написання слів у рамці, скориставшись відомостями на с. 94. (Завдання ІІ вправи 161)
-
Прочитати речення, пояснити написання НЕ з дієсловами, використовуючи правила (пишемо… (разом, окремо), тому що…)
-
Заживає рана від опіку, та (не) вщухає біль, завданий словом.
-
(Не) кажи - (не) вмію, а кажи навчусь!
-
Два хитрих мудрого (не) переважать.
-
У чужому оці й порошинку бачить, а в своєму і сучка (не) добачає.
-
Сваритися (не) слід, бо від сварки (не) злічиш бід.
-
Сьогоднішньої роботи на завтра (не) відкладай.
-
Коли (не) тямиш, то й (не) берися.
-
Сам (не) зчувся, як здоров'я позбувся.
-
(Не) дочув глухий, що (не) добачив сліпий, як утікав кривий.
-
(Не) досолить - (не) доїсть.
-
розподільний акродиктант.
Завдання: розподіліть дієслова (форми дієслів) у дві колонки:
І - написання з не окремо; ІІ - разом;
підкресливши третю літеру в словах І колонки, прочитаєте слово-ключ.
не знаю ненавидіти
не носитиму недоїдати
не ароматизувати недолюблювати
не ніяковіти нехтувати
не надіявся нервувати
не яснів неволити
Ключ: знання.
-
Читання тексту впр. 159. (уривок із «Повчання Володимира Мономаха дітям»
-
Визначте тему тексту.
-
Чи тільки дітей стосується «Повчання…»?
-
Які правила вживання не з дієсловами використано у вправі?
-
Чи повинні дотримуватися правил, записаних у «Повчанні» наші сучасники?
-
Творче завдання:
-
написати міні текст «Яких заповідей із «Повчання Володимира Мономаха» ми маємо дотримуватись?
6. Обговорення текстів.
7. Замість рисочок вставити потрібні літери так, щоб вийшли дієслова, які пишуться з не разом і окремо (залежно від значення).
1) Н-з-у-а-и. 2) Н-с-а-и-и.
Ключ: 1. Нездужати. 2. Неславити.
VІ Узагальнення
Узагальнювальна бесіда
1. Коли не дієсловами уживається окремо?
2. Коли не дієсловами уживається окремо?
3. Коли не дієсловами вживається разом?
4.У яких дієсловах правопис не залежить від значення?
- Давайте повернемось до проблемного питання, яке ставили на початку уроку. Яку відповідь ви можете дати шестикласникам.
- Чи потрібні знання, які отримали сьогодні на уроці? (Де зможете їх застосувати?) - Що з сьогоднішнього уроку візьмете з собою для використання на інших уроках, у житті.
VІІ Підбиття підсумків
Самооцінювання.
-
Я добре оволодів навчальним матеріалом, можу пояснити написання слів, застосовуючи правила.
-
Працюючи в парі, аргументовано викладав інформацію, висував пропозиції, доповідав.
-
Я добре справився із завданнями на перевірку правописних умінь (диктант, тести)
-
Я брав активну участь у роботі протягом уроку, відповідав на запитання, пояснював.
Оцінювання
VІІ Домашнє завдання.
Знати правила с. 92,94. Вправа 161. Скласти 2 речення зі словами з вправи, або написати власні «повчання» для однолітків.