Әл Фараби өлеңдері тақырыбының жоспары

Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Әл-Фараби өлеңдері

Сабақтың мақсаты. Оқушыларды ислам дәуіріндегі әдебиеттің өкілі Әл -Фарабидің шығармашылығын таныстыру . Оқушының тіл байлығын жетілдіру , балаларды тез ойланып, жауаптарын тиянақты айта білуге дағдыландыру. халқымыздың мұрасын бағалай білуге,тарихымызды қадірлеуге тәрбиелеу

Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, дидактикалық материалдар, т.б.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, өз бетімен жұмыс,сұрақ-жауап

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу

Оқушыларды түгелдеу

Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру

ІІ.Үй тапсырмасын пысықтау

Жатау сұрау

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

Сабақтың тақырыбын мақсатын хабарлау.

Әбу Насыр әл- Фараби(Мухаммед ибн Мұхаммед ибн Узлае Тархани )(870-950) Аристотельден кейін дүние жүзілік білім мен мәдениеттің екінші ұзтазы атанған данышпан, ойшыл, энциклопедист ғалым. Алғашқы білімді қыпшақ тілінде Отырарда алады. Бағдатта араб тілін үйренеді. Самарра Харрандар да ірі ғалымдармен кездесіп, білімін ұштайды. Түркі, парсы, араб тілдерін де сөйлей де, жаза да білген. Грек, латын, санскрит тілдерін игерген. Бүгінгі ұрпаққа Әбу Насыр әл-Фарабидің 50 шақты еңбегі жеткен. "Алмагеске түсініктеме", "Геометриялық сызықтар жасаудың әдістері", "Астрология", "Китаб әл- мусика әл-кабир" және тағы басқа еңбектері ғылымның сеңгірін көрсететін аса ірі туындылар. Әбу насыр әл-Фарабидің еңбектері ғылымның барлық саласын қамтиды. Оның аясы кең.

ІV. Cабақты меңгерту

1-топ. Қазақ халқы шешенді неліктен дана деп санаған?

2-топ. «Өнер алды - қызыл тіл» деген мақалды қалай түсінесің?

3-топ. Сөз - есепсіз, тіліңді тый, тарта ұста,

Тыймаған тіл - басыңа сор әр тұста.

Есепті сөз - ер сөзінің асылы,

Мылжың тілді «жау» деп ұғып тартыста.

(А. Жүгінеки)

Осы сөзге қолдау білдіру немесе қарсылық білдіру.

4-топ. Салыстыру: Адам бойындағы жақсы, жаман қасиеттердің жеткізер түбі не? Өз ойыңды Ж. Баласағұн ұстанымымен салыстыр:

Бірі - жаман тоңмойындық, құлықсыз,

Бірі - жаман сөзбен лағу құрықсыз.

Тағы бірі - ең жарамсыз, надандық,

Үшеуі де - надан ісі қараңдық.

Мінез-құлық болса ұшқалақ - жер етер,

Барлық ісі құт болса да кері кетер.

Ашық көңіл құтқа бейім жанасар,

Салмақтылық білімдарға жарасар.

Ізгі мінез көрсетеді келісті ер,

Оның ісі күнде жанып өрістер.

Ендеше бүгінгі сабағымызды осындай шешендік сөздердің бірін түсініп. талқылаудан бастаймыз.

II. Мағынаны тану.

Мәтінді оқып шығу.

- Басты кейіпкерлер кімдер?

- Өлеңдегі негізгі ой айтылған шумақты оқып бер.

Мән-мағынасын түсіндіру.

Сөздік жұмысын жүргізу.

- Ел басшылары неліктен Күдеріге жүгінді?

- Күдерінің шешендігі неде болып тұр?

Осы аталған жауаптар бойынша сыныпты жаңа топтарға бөлу: Тапқырлық, алғырлық...

- Шешеннің жүйрік ой-толғауы жүгінушіге маңызды ма? Неліктен?

Тотық жұмыс. Ойтолғау.

Өлеңдерін мәнерлеп оқу

V. Сабақты қорытындылау.

Туған жылы

Туған жері

Еңбектері

Меңгерген тілдері

Қайтыс болған жылы

VІ. Үйге тапсырма беру .

Жаттау

VІІ. Бағалау.



© 2010-2022