Ә. Нұрпейісов «Қан мен тер» трилогиясының көркемдік ерекшелігі 11 сынып

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«№ 28 Құсмұрын орта мектебі» ММ

Қостанай облысы Әулиекөл ауданы

Сұлтанова Сәбира Шаймерденқызы

Пәні: қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы: Ә. Нұрпейісов «Қан мен тер» трилогиясының көркемдік ерекшелігі

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға романның негізгі оқиға желісін меңгерту, тақырыбын ашу, трилогияның негізігі ойын ашуға үйреті.

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісі мен дүниетанымын кеңейту,шығармашылық қабілеттерін шыңдау.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұлтжандылыққа , Отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қорытынды сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілдері: тест , сұрақ жауап, тексеру, бақылау, талдау, топпен жұмыс шығармашылық жұмыс

Пәнаралық байланыс: тарих.

Сабақтың көрнекілігі: кесте- тапсырмалар,бағалау картасы, « Қан мен тер» бейнетаспа, бүктеме ( гармошка)

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

б) оқушыларды топтастыру : Әр оқушы парақшаға жазылған жеке сұрақтар алып, жауап береді

Сұрақ тар « Ымырт» , « Сергелдең» , « Күйреу» романдарынан

қойылады . Қай романнан сұрақ алды, сол сұраққа сай топқа

бөлінеді .

ІІ. Үй жұмысын тексеру: Ә.Нұрпеисовтың өмірі мен шығармашылы - тест тапрсырмаларын орындау.

1. Ә. Нұрпейісовтың туған жылы

А. 1924 жылы

Ә. 1934 жылы

Б. 1946 жылы

2. Ә. Нұрпейісовтың туған жері

А. Павлодар облысы Ақтоғай ауданы Әуелбек ауылы

Ә. Қызылорда облысы Абай ауданында Балықшы ауылы

Б. Қызылорда облысының Арал ауданында Құланды ауылы

3. Ә. Нұрпейісов білім алған ошағы

А. Алматыдағы Әл Фараби атындағы университеті

Мәскеудегі М.Горький атындағы әдебиет институты

Б. Мәскеудегі М.Горький атындағы тіл мен өнер институты

4. Тұңғыш шығармасы

А. «Курляндия» романы

Ә. «Соңғы парыз» романы

Б. «Қан мен тер» романы

5. « Жұлдыз» журналының бас редакторы болып қай жылдары жұмыс істеді.

А. 1962-1963

Ә. 1962-1964

Б. 1962-1965

6 . « Қан мен тер» трилогиясы неше жыл жазылды.

А. 10 жыл

Ә. 15 жыл

Б. 12 жыл

6. « экология» проблемасы қай романда көтерілген.

А. « Қан мен тер»

Ә. « Соңғы парыз»

Б. « Курляндия»

7. «Қан мен тер» ненің символы?

А. Соғыс пен қиындық

Ә. Өмір үшін күрес пен қиындық

Б. Өмір үшін күрес пен махаббат

8 «Қан мен тер» трилогиясының негізгі тақырыбы.

А. Ұлы Отан соғысының зардаптары суреттелген

Ә. Халқымыздың Қазан төңкерісіне дейінгі, кейінгі тыныс-тіршілігі, Азамат соғысының зардаптары, Кеңес үкіметінің орнауы, тарихи бетбұрыстар кезіндегі адамдар арасындағы қарым-қатынастар кеңінен суреттелген

Б. Трилогияда халқымыздың тәуелсіздік жолындағы күрес суреттелген

ІІІ. Жаңа сабақ : Топппен жұмыс

І топ- « Ымырт»

ІІ топ « Сергелдең»

ІІІ топ « Күйреу»

Әр топқа жеке сұрақтар қойылады. Диалог ретнде сұрақ жауап ұйымдастырылады.

І топ - Роман неліктен « қан мен тер» деп аталады.

ІІ топ - « қан» мен « тер» ненің символы

ІІІ топ - « қан мен тер» трилогиясындағы кереғар күштердің қақтығыстарының себебі.

Әр топ романдарға жеке талдаулар жасайды. Топтарға тірек - тапсырмалар беріледі. Топтар өз жобаларын қорғайды.

  • Романның көркемдік ерекшелігі ерекшелігі

  • Романның негізгі тақырыбы , идеясы.

  • Романдағы кейіпкерлер образы.

  • Романдағы тартыс

  • Тариха шығарманың маңызы

ІҮ. Қорытындылау: Әр топ бүктеме ( гармошка ) тәсілі арқылы бір біріне сұрақ жасады.

«Қан мен тер» фильмінен үзінді көрі .

Мұғалімнің қорытынды сөзі: Трилогияда халқымыздың Қазан төңкерісіне дейінгі, кейінгі тыныс-тіршілігі, Азамат соғысының зардаптары, Кеңес үкіметінің орнауы, тарихи бетбұрыстар кезіндегі адамдар арасындағы қарым-қатынастар кеңінен суреттелген. « Қан мер тер» трилогиясы - әлемнің көп елдері таныған көрнекті шығармалардың бірі.

Ү. Үйге тапсырма: « Өмір үшін күрес» тақырыбына эссе жазу.

ҮІ. Бағалау . Әр топ жетекшісі бағалау парағын толтырады.

Нені білемін

Нені білгім келеді.

Нені үйрендім













© 2010-2022