- Преподавателю
- Другое
- М. Әуезов «Көксерек» әңгімесінен үзінді. «Қасқыр-табиғат-адам»
М. Әуезов «Көксерек» әңгімесінен үзінді. «Қасқыр-табиғат-адам»
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Нурпайзова А.К. |
Дата | 03.02.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сынып: 6
Пәні:әдебиет
Пән мұғалімі: Абитаева Э
Тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Адамдық борышың»өлеңі
Мақсаты: Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірімен танысып, өлеңінің идеясын ашу, рухани- адамгершілік қағидаларымен танысу,өлеңді нақышына келтіре оқи отырып,негізі түйінді таба білуге дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже: Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы кеңінен мәлімет алады, өлеңнің басты тақырыбы мен идеясын талдай біледі, өз ойын еркін жеткізуге,шығармашылық жұмыстарға дағдыланады.
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
1. Ұйымдастыру кезеңі
1.Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу, «Ұқсас әуендер»тренингі арқылы топқа бөлу.
Оқушылар бір-бірін табу арқылы топқа бөлінеді.
Интерактивті тақта,плакат,бағалау
парақшалары,
2.Үй тапсырмасы
«Миға шабуыл»әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 31-қара сөзін талдап,ақын өмірі мен шығармашылығы туралы сұрақтар қойылады.
Үй тапсырмасын сұрау кезінде 31-қара сөзін талдап,ақын өмірі мен шығармашылығы туралы өзара сұрақтар қояды.
Топтар бір-бірін фишка арқылы бағалайды
Суреттер,оқулық.бейнефильм
слайдтар
3.Білімдерін жалпы жағдайда қолдану
Қызығушылықты ояту:
Жаңа сабақты бастамас бұрын қызығушылығын ояту үшін ой тастайтын сауал береді. «ББҮ» әдісі бойынша
-Ш.Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы туралы не білетіндіктерін сұрайды.
-Адамның басты борышы дегенді қалай түсінесің?
Мағынаны тану кезеңінде слайд арқылы ақын өмірі мен шығармашылығына,өлеңдерінің тақырыптық ерекшелігіне тоқталып өтеді,өлеңді жатқа мәнерлеп оқиды.
Өлеңді жатқа мәнерлеп оқиды,оқушыларға өлеңдегі идеялық-мазмұндық талдауға бағыттайды,мәтіннің тілдік ерекшеліктері туралы сөздермен жұмыс жасатады.
Ой қозғау мақсатында проблемалық сипатағы сұрақтар береді,шығармашылық жұмысқа бағыттайды.
Оқушылар топта,жеке өз ойларын айтады,қызығушылығы артады.
Оқушылар оқулықтан өлеңді мәнерлеп оқып танысады.
Оқушылар «екі жақты түсіндірме күнделігі»арқылы өлең идеясын аша отырып, сатылай кешенді талдау әдісімен өлеңге талдау жасайды,әдеби теориялық ұғымдармен танысады,
Оқушы оқулықтан өлеңмен қайта таныса отырып,жеке шығармашылық жұмыс жасайды.
Топтар бір-бірін бағалау парақшалары арқылы бағалайды
БҮҮ-кестесі
Үлестірмелі материалдар
«Екі жақты түсіндірме күнделігі» кестесі
Сабақты қорыту
«Адамдық борыш»дегенді қалай түсінгендігін бағалау үшін топта талқылап,постерге жинақтап түйінді ойды жазуды тапсырады.
Бүгінгі сабақта нені үйрендің?
Мұғалім оқушының шығармашылық жұмысын жеке оқыта отырып,топта бір-бірінің жұмысына баға бергізеді,мадақтайды.
Оқушылардың бірін-бірі бағалауы ескеріліп,жиынтық баға қойылады.
«ББҮ»кестесінің «Үйрендім» бөлігін жеке орындайды,өз ойларын ,нені үйренгендігін айтады.
БҮҮ-кестесі
Бағалау парақшалары
Үй тапсырмасы
Өлеңді жаттап келу,реферат,мәтін-сұрақ әзірлеу;
Рефлексия