Қазақ әдебиетінен Т. Ахтанов Күй аңызы

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап бекіту, үзіндінің сюжетін меңгерту, үзінді мәтініне талдау жасау. А) Т.Ахтановтың өмір жолын және шығармаларын біледі.Б) «Күй аңызы» шығармасының тақырыбы мен идеясын анықтайды және композициялық құрылысына талдайды.С) Күй өнерінің ерекшелігін сезінеді және өзіндік бағасын бере алады. Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, ақынның портреті, кесте сызбалар, интербелсенді тақта, ресурстық парақтар, бағалау парақтары жоғары, төменгі дәрежелі сұрақтар,қызығушылықты о...
Раздел Другое
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

8- сынып


Сабақтың тақырыбы

Тахауи Ахтанов «Күй аңызы»

Мақсаты

Тақырып бойынша білімдерін жинақтап бекіту, үзіндінің сюжетін меңгерту, үзінді мәтініне талдау жасау.

Күтілетін нәтиже

А) Т.Ахтановтың өмір жолын және шығармаларын біледі.

Б) «Күй аңызы» шығармасының тақырыбы мен идеясын анықтайды және композициялық құрылысына талдайды.

С) Күй өнерінің ерекшелігін сезінеді және өзіндік бағасын бере алады.

Керекті жабдықтар

Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, ақынның портреті, кесте сызбалар, интербелсенді тақта, ресурстық парақтар, бағалау парақтары

Пайдаланылған әдіс-тәсілдер.


жоғары, төменгі дәрежелі сұрақтар,қызығушылықты ояту, «ыстық орындық» әдісі,интербелсенді тақта арқылы тапсырмалар беру,аудио жазба тыңдату. «Стикердегі диалог» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау, топтық жұмыстар, «зерттеушілік әңгіме,екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау, кері байланыс

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Уақыты

минут

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

2 минут





3 минут







6 минут

1. Ұйымдастыру

- Оқушылармен сәлемдесу;

- жоқ оқушыларды белгілеу;

- Сабаққа зейінін аудару.

Сергіту тренингін ұйымдастыру

2. Оқушыларды математикалық фигураларды таңдату арқылы 3 топқа бөліп отырғызамын.

Ерліктің, еркіндіктің символы -

3. Үй тапсырмасын тексеру: үйге Т.Ахтановтың өмір жолы мен «Күй аңызы» шығармасы берілді

Үй тапсырмасын «Стикердегі диалог» әдісімен сұраймын. Үйден оқып келген тақырып бойынша сұрақ-жауап жазылған топшама таратылады. Әрбір оқушының жауаптарын қадағалап, тексеремін.

- Мұғаліммен амандасады;

- Кезекші жоқ оқушыларды айтады;

- сабаққа назарын аударады.

2. Таңдаған фигуралар бойынша топқа бөлініп отырады, топ ережесін еске түсіреді.


3. Әр топтан өзара келісіп бір оқушы айтады. Бір оқушы сұрағын оқиды, екіншісі жауабын тауып оқып береді.


Тұсаукесер

4 минут


Балалар ,бүгінгі сабақтан не үйренеміз деп ойлайсыңдар?

Оқушылармен бірлесе отырып табыс критерийін құру

Күй тыңдатамын.


Мұғаліммен бірлесе отырып табыс критерийін құруға ықпал етеді.

Оқушылар тыңдайды,сол бойынша ойларын айтады, талқылайды.

Оқушылар жауап береді


Негізгі бөлім

15 минут






Топтық жұмыс

1 топ. Сюжеттік-композициялық құрылысына талдау.

РАФТ

2 топ. Венн диаграммасы. Маған әсер еткен эпизодтар.

3 топ. Коцептуальды кесте (кейіпкерлерге мінездеме)

Түйе,күй туралы қосымша мәлімет


Әр топ бірлесіп жұмыс жасайды Ойланады, ақылдасады, талқылайды, ойларын қағазға түсіреді. 1-ші топ композициялық құрылысына талдау жасайды және РАФТ құрастырады.

2-ші топ венн диаграммасын толтырады және шығармадан әсер еткен эпизодын баяндайды.

3-ші топ кейіпкерлерге мінездеме береді және түйе,күй туралы қосымша мәлімет айтады.

Әр топ бір-бірін «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалалайды.


Қорытынды

8 минут







5 минут





2 минут


«Ыстық орындық» әдісімен сабақты бекіту. 3 топтан бір оқушыдан шығарып, сұрақтар қойдыртамын.


«Бағалау» әдісі топ басшысына өз тобындағы оқушыларды бағалатамын.

Ауызша кері байланыс орнатамын, өздерінің бүгінгі сабақ бойынша пікірлерін білу.

Қазақ әдебиетінен Т.Ахтанов Күй аңызы

Бүгінгі сабақта басың

арқылы нені меңгердің?

Қазақ әдебиетінен Т.Ахтанов Күй аңызы

Бүгінгі сабақта қолың

арқылы нені жасай алдың?

Қазақ әдебиетінен Т.Ахтанов Күй аңызы

Бүгінгі сабақта жүрегің

арқылы нені сезіндің?


Үй тапсырмасын беру:

1. 1 күйдің шығу тарихын жазып жазып келу.

Оқушылар сабақ бойынша алған білімдерін ортаға салады, шығарма кейіпкерлерінің рөлінде сөйлейді.


Топ басшысы өзіне берілген бағалау парағына тобындағы оқушының сабақтың әр кезеңіне қатысуына қарай бағалап отырады.

Осы әдіс бойынша оқушылар өз ойларын жазады.


Әрбір оқушы сабақтан алған әсерін айтады



Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады.









Оның астында жалын өрген қылаң бесті...

Жасы елуді алқымдаған...

Қарағым, Оразымбет...

Өз сөзінің соңын көміп...

Сол кезде Жаңыл есіктен қарап...

Естемес қиялынан сергіп, нарға қарады...



© 2010-2022