Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы, «Өгіз бен бақа»

Раздел Другое
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Батыс Қазақстан облысы, Тасқала ауданы, ЖББ Кузнецов негізгі мектебі.

Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі:К.А.Хаирмухамбетов

Күні:18.12.2015 жыл. Пәні:Қазақ әдебиеті. Сыныбы: 5 «А»

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы, « Өгіз бен бақа»

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Мысал мазмұнын ұғындыру. Әдебиет

теориясынан

білімдерін тереңдету. Көркем шығарманың ерекшелігін аңғартып, талдау жұмыстарын жүргізу.

ә) дамытушылық: Оқушылардың әдеби білім-білік дағдыларын:

ауызша сөйлеуін, мәнерлеп оқуын, түсініп оқуын, өз ойын жүйелі айта білуін, шығарманы талдай алу және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

б) тәрбиелік: Ахмет Байтұрсынов тұлғасын үлгі ете отырып білімге,

ізденімпаздыққа баулу. Мысалдың мазмұнын айқындай келе,

көрсеқызарлық, мақтаншақтық, әлі келмейтін істерге ұрыну сияқты жағымсыз қылықтардан жирендіру.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.

Сабақтың типі: Жаңа білімді игеру.

Сабақтың жабдықтары:

а) А.Байтұрсынұлы портреті.

ә) мысал бойынша салынған сюжеттік сурет.

б) оқушыларды ынталандыру үшін сайыстың кезеңдері белгіленген сурет.

в) түсіндірме сөздік.

Пән аралық байланыс: бейнелеу, әдебиет теориясы .

Сабақта қолданылатын әдістер:

- аквариум әдісі ( топтық жұмыс);

-түсіндіру әдісі;

-қатысымдық әдіс;

-әңімелеу;

-іздендіру, өздігінен білім алу әдісі;

-салыстырмалық әдіс;

-талдау әдісі;

-сөздік жұмысы.

Сабақтың өту барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармең амандасу, сабаққа даярлығын тексеру.

2. Кезекшімен жұмыс.

ІІ. Үй жұмысын сұрау

-Үш қатардан үш-үштен оқушы шығып, үйге берілген «Егіннің бастары» мысалынан көрініс көрсетеді. Салынған суреттерден көрме ұйымдастырады.

Сабақ мақсатымен таныстыру:

-Балалар, бүгін біз сабақта қазақтың бір тума ұлы А. Байтурсынұлы шығармашылығымен танысамыз, әдебиеттің мысал жанры жөнінде сөз қозғап, мысал өлеңнің ерекшелігін айқындаймыз.

ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру:

Балалар, бұл - жол басы даналыққа,

Келіңдер: түсіп, байқап, қаралық та.

Даналық-өшпесжарық, кетпейбайлық,

Жүріңдер, іздептауыпалалық та!

Ең соңғы шумақтың мазмұнына ой жүгірт:

Қалай ойлайсыңдар, неге ақын «Нақыл сөз: «Әлін білмес әлек» деген, Осындай әуре болған жаннан қапты.» деп қорытындылайды. Өзің осы қортындыға келісесің бе?

Қортындыға автордың көңіл-күйі туралы не айтар едің?

-Осы мысалда өгіз, бақалар арқылы ақын не айтпақшы болған деп ойлайсың?

- Өзің сабақта қайсысының сөзін мәнерлеп оқыр едің?

Көрініс қою.

Қолдан тігілген қуыршақтар арқылы кезекпе-кезек көрініс көрсетеді.

-Жақсы балалар ,өз шеберліктеріңді көрсеттіңдер ,рахмет!Сендер үй тапсырмаларын жақсы орындадыңдар .Енді менің сұрақтарыма жауап беріңдер :

- Мысал дегеніміз не, кім айтып береді?

- Өздерің көрініс көрсеткен «Өгіз бен бақа» мысалының мазмұнын қайсың әңгімелер едің?

- Бұл мысалдағы кейіпкерлер кімдер? Олар арқылы ақын нені, кімдерді сөз етпек болған. Мысал жанрына тән «Өгіз бен бақада» қандай астарлы ой бар деп ойлайсың?Ойларыңды мысалдан үзінді ала отырып, дәлелдеуге тырысыңдыр

«Түсіндірме сөздікпен жұмыс »

Тақтадағы сөздерді көшіріп жазып, қайталап оқып, есте сақтауға тырысалық.

1). Суат - мал суаруға бейімделіп жабдықталған алаң.

2). Сарша - нағыз тамылжып тұрған кез.

3). Бек қатты - мықты.

4). Қарасына - күйі жақсы мал

5). Күншіл-қызғаншақ

6). Жырақ-алыс

7). Пормың - түрің

8). Артылмапты- өзгермепті

- көшіріп жазу:

- мұғалімнің оқуы;

- іштей оқу;

- хормен қайталау

- Енді көрелік қай топ есте сақтады екен?

Бекіту сұрақ:

Мысалдағы негізгі ойды беру үшін, ақын қандай әдіс-тәсіл пайдаланған?

«Өгіз бен бақада» мысал жанрына тән әжуә, мысқыл, ащы сын, келемеж бар ма?

Жоспар құру.

  1. Ақынныңкіріспесөзі

  2. Өгіздіңкөлгекелуі

  3. Күншілбақа

  4. Көршібақасөзі

  5. Өзгермегендене

  6. «Жарылыпсоларадаөлдібақа»

Балалар сендер бірігіп жұмыс істеп соңғы кедергіден де өттіңдер, екі топ та өзбілімдерінкөрсетті, бірақсендеркітаптардымектептіңтабылдырығынағанаәкелдіңдер, ендіесіктіашуүшіналғанбілімдеріміздіқортындылап, мысалдардыталдап, ерекшелігінанықталық.

ІV. Білімдерін қортындылау:

-Біліміміздіқорытындылауүшін алдыңғысабақтаөтілген «Егінніңбастары» мысалы мен «Өгіз бен бақа» мысалдарынсалыстырамыз.

Венн диаграммасы

образдар

- Мысалдыңаты: «Егінніңбастары» «Өгіз бен бақа»»

- Авторы - А. Байтұрсынұлы.

- Аллегориялықобразды: егінніңбастары, өгіз.

- Балалар, қаймысалдадиологкөппайдаланылған?

- Диалогтыңатқарыптұрғанмаңызытуралы не айтаредіңдерлар?

- Екімысалдыңсоңындағыавторлыққорытындығаназараударыңдар. Қаймысалдаавтордыңпікіріайқынберілген? Қайсысыедаолоқырманназарынасілтеген?

- Осы екімысалдағыөзіңеұнағандаркімдер? Ойыңдымәтінненүзінді ала отырып,дәлелде. Оларлыңжақсықасиеттерінсалыстыр:

- Өзіңеұнамағандартуралы да пікірайт. Ұнамсызқасиеттерінсалыстыр.

- Мысалдардыңбізгеберетінқандайтәрбиелікмәні бар?

- Сонымен: аллегория дегеніміз - астарлы, тұспалмәндісуреттеу.

VІ. Үйге тапсырма:

-Мысалды мәнерлеп оқу, «Мысалдан алған әсерім» тақырыбында ой-толғау жазу

ББҮ-стратегиясы арқылы бағалау

Білем

Білгім келеді

Үйрендім






© 2010-2022