Ашық сабақ

Бұл сабақ Кембридж университетінің әдіс-тәсілдері бойынша жоспарланған. Сабақтың тақырыбы Мұқағали Мақатаевтың  «Елім барда», «Қайырлы түн» өлеңдері. Мұндағы мақсат ақын өмірі жайлы түсіндіріп, өлеңдерінің мазмұнын ашу. Міндеттері:Өлеңдерінің тақырыбы мен идеясын, мазмұнын меңгертуОқушының өз ой - пікірін айтуға, сөз мағынасын түсінуге дағдыландыру.Рухани тазалыққа, адамгершілік асыл қасиеттерге тәрбиелеу.    Күтілетін нәтиже: Ақын туралы мәлімет алады.Өлеңдерінің мазмұнын меңгереді. Сабақ...
Раздел Другое
Класс -
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ әдебиеті пәнінен 6 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар.

Сабақ №1

Тақырыбы: Мұқағали Мақатаев «Қайырлы Түн» «Елім барда» өлеңдері.

Мақсаты: Оқушыларға Мұқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы

туралы қысқаша мағлұмат беру, өлеңдерінің мазмұнын жан - жақты

ашу.

Міндеттері:

  • Өлеңдерінің тақырыбы мен идеясын, мазмұнын меңгерту

  • Оқушының өз ой - пікірін айтуға, сөз мағынасын түсінуге дағдыландыру.

  • Рухани тазалыққа, адамгершілік асыл қасиеттерге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың типі: Ізденіс сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: ой қозғау, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, хат жазу, Жигсо,семантикалық карта.

Көрнекілік құралдары: Мұқағали Мақатаевтың портреті, слайд, суреттер, стикер, постер, интербелсенді тақта.

Пәнаралық байланыс: тарих

Күтілетін нәтиже: Ақын туралы мәлімет алады.

Өлеңдерінің мазмұнын меңгереді.

Сабақтың кезеңі, уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Ана әнін орындау арқылы тренинг жүргізу.

«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу.

1-топ «Ақын өмірі»,

2-топ «Ақын шығармашылығы»,

3-топ «Ақын өлеңдері»

Оқушының өзіне сенімділігін арттырады.

Суреттің артына жазылған сөздер арқылы топқа бөлінеді.

ІІ Үй тапсырмасын

"Ассоциация"әдісі

М.Мақатаевтың «Қайырлы Түн», «Елім барда» өлеңдерінің мазмұнын ашып, өлеңдерін жатқа сұрау.

Ой қозғау, шағын эссе жаздыру

Өлеңді жатқа айтады.

Ақынға арнап жазған хаты бойынша сөйлейді.

Өзінің туған жері бойынша жазған эсселерін оқиды.

ІІІ Қызығушылықты ояту.






ІV Мағынаны тану

V Ой толғаныс

"Миға шабуыл" стратегиясы.

Әр топ басшысынан топ аты туралы мәлімет алу.

Оқушыларға М.Мақатаевтың портретін көрсетіп, мынадай сұрақтар қоямын.
1. Оқушылар, бұл кімнің портреті?
2. Бұл кісі жөнінде не білеміз?

Оқушыларға слайд арқылы М.Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұматты көрсетемін.Мұқағали Мақатаевтың ХХ ғасырдың екінші жартысындағы қазақпоэзиясының дамуына үлкен үлес қосқан ақиық ақын Мұқағали Мақатаев Алматы облысы, Райымбек ауданына қарасты Қарасаз аулында 1931 жылы 9 ақпанда дүниеге келген . Балалық шағы сұрапыл соғыс жылдарына тұстас келді деп жазыпты.

Жигсо әдісі

Мәтінмен жұмыс.
1.Ақын өміржолы туралы не білесің?

2 Ақын шығармашылығы туралы нені меңгердің?

3 Ақын өлеңдерінің идеясы?

Топтық жұмыс

-Ақынның өмір жолы.

-Ақын шығармашылығы.

-Ақын өлеңдері.

Нақты шешімдерін айтқызу.

Соңғы пікір

«Хат жазу».

Ақынның төменгі сыныпта оқыған өлеңдерін естеріңе түсіріңдер.

Топ басшылары топ аттары туралы қысқаша баяндайды.

Оқушылар М.Мақатаев туралы білетін мәліметтерді айтады.

Сұрақтарға жауап береді.

Слайд тақтада көрсетілген деректер бойынша оқушылар топтастыру жасайды.

Қоғам қайраткері

Мұқағали

Ақиық ақын Тұғыры биік

жазушы


Оқушылар өз бетімен жылдам әрі мәнерлеп оқу жұмысын жүргізеді.

Әр топ өзіне берілген тапсырманы оқып, нақты бір шешімін тауып, дәлелдейді.

Мысалы: келісемін, неліктен?

Келіспеймін, не себептен?

Ақын өлеңдерін таңдап алып, сол өлеңдеріне талдау жасайды.

ҮІ Қорытынды

Семантикалық картамен жұмыс

«Қара өлең»

«Туған жер»

«Елім барда»

«Қайырлы түн»

М.Мақатаев


Ә.Сәрсенбаев


Семантикалық картадан қай ақынның өлеңі екенін қосу таңбасымен белгілейді.

«Қара өлең»

«Туған жер»

«Елім барда»

«Қайырлы түн»

М.Мақатаев

+

-

+

+

Ә.Сәрсенбаев

-

+

-

-

ҮІІ Үй тапсырмасы

Ғаламтордан ақын жайлы мағлұмат іздеу.

Ақын туралы қосымша деректер қарастыру.

ҮІІІ Бағалау

Кері байланыс жүргізу.

Критерий бойынша қорытынды бағалау жасау.

«Қол техникасы» әдісінде А4 қағазына саусақ іздерін салып,не үйренді,не білді,не ұнады,не ұнамады сұрақтарына жауап жазады.



© 2010-2022