Ана тілі пәні: Көңілді қыс 1сынып

Сабақтың тақырыбы Көңілді қыс.      Ш. Мұхамеджанов Мақсаты   Мақсаты:Оқушыларға мәтіндегі мазмұның ойын толық жеткізуге үйрету. Білімділігі:Оқушыларға мәтін мазмұнын меңгерту,  қысқы табиғаттың қатал көрнісін түсіндіру. Тәрбиелік: Оқушыларды табиғаттың әсемділігін бақылай білуге, табиғатты қорғауға баулу. Дамытушылығы: Оқушылардың таным қабілеттерін арттыру, ойын толық еркін жеткізіп сөйлеуге дағдыландыру және шығармашылық қабілеттерін дамыту. Күтілетін нәтижелер   Топтық диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады.
Раздел Другое
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Ана тілі

Күні: 20.01.2015

Сыныбы: 1 сынып жетекшісі: Алимбаева Г.Б

Сабақтың

тақырыбы

Көңілді қыс. (Шәміл Мұхамеджанов)

Мақсаты


Мақсаты:Оқушыларға мәтіндегі мазмұның ойын толық жеткізуге үйрету.

Білімділігі:Оқушыларға мәтін мазмұнын меңгерту, қысқы табиғаттың қатал көрнісін түсіндіру.
Тәрбиелік: Оқушыларды табиғаттың әсемділігін бақылай білуге, табиғатты қорғауға баулу.
Дамытушылығы: Оқушылардың таным қабілеттерін арттыру, ойын толық жеткізіп, сөйлеуге дағдыландыру және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Күтілетін

нәтижелер


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, ақын өлеңдерін мәнерлеп оқуға талпынады.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту

Пәнаралық байланыс

Дүниетану , өзін-өзі тану.

Қолданылатын әдістер

Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, ойтолғаныс, АКТ, Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы.

Ресурстар

Оқулық, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер мезгілі бейнеленген суреттер, сызбалар,үнтаспа т.б.

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Қызығушылығын ояту



Сергіту сәті

2 мин


10 мин

1мин

ҰйымдастыруСәлемдесу: Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз. Топқа бөлу. Топ ережін құру . Сыныптың оқушыларына түрлі түсті қағазға ай аттары жазылған қима қағаздары арқылы топқа бөлу. Топ басшысын сайлау. 2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың өткен білімдерін тексеру Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш мәтінің оқушылардан сұрау рөлге бөліп айтқызу.

Тыныштық сәті:
Балалар, денелеріңді дұрыс ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмсаңдар да болады.Қазір қыс мезгілі. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер.Қар аппақ.Қолымызға ұстап көреміз. Ол мамық сияқты жұп-жұмсақ.Бір-бірімізге қарды лақтырып, ойнап жүрміз.Тап-таза, салқын ауа біздің шаршағаны-мызды басып, денемізді лезде сергітті. Айнала қандай тамаша! Бәріміз мәз-мәйрам болып жүрміз.Табиғат қандай тамаша!Енді ақырын көздеріңді ашуға болады.
Не көрдіңдер? Көздеріңе не елестетіңдер?

оқушылар 3 топқа ай аттары бойынша топ-тасып, өз үстелдерінің басына жиналады.

Оқушылар әр топтан бір оқушы түсініктерін айтады. Рөлге бөлініп айтады

Жаңа сабақ


3 мин

Үнтаспадан түрлі дыбыстар тыңдап,есту арқылы ажырату.
(Қысқы боранның гуілі, аяздың сықыры, адамның қардағы аяқ дыбысы)
«Ой шақыру» стратегиясы.
Ақ матадай қары бар,
Аязы бар, әні бар,
Бұл қай кезде болады? (қыс)
-Қазір жылдың қай мезгілі? (Қыс)
-Қыс айларын атаңдаршы? (желтоқсан,қаңтар,ақпан)
-Қыс мезгілі сендерге несімен қызықты?
-Қыс мезгілін сендер қалай суреттейсіңдер?

Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы.
- Шәміл Мұхамеджановтың Көңілді қыс өлеңі екен.


-Балалар, бұл қай кезде болатын дыбыстар деп ойлайсындар?

-Дұрыс айтасыңдар

Негізгі бөлім


2 мин

-Олай болса, Шәміл Мұхамеджановтың Көңілді қыс өлеңі екен.

Шәміл Мұхамеджанов, 1931 жылы, Қостанай облысының Әліби Жанкелдин ауданында дүниеге келген. Оқу - ағарту ісін дамытуды мақсат еткен Шәміл, 1952 жылы Абай атындағы, педагокикалық институтында білімін жетілдіреді. Өз замандастары, Сағи Жиенбаев, Тұманбай Молдағалиев, Мұқағали Мақатаевтармен жақсы жолдас болған. Бірқатар өлеңдерінде жыл мезгілдерін , табиғат көріністерін шебер суреттейді.

Бүгін біз сендермен белгіленген аялдамалар бойынша саяхатқа шығамыз.Олар:
І аялдама:«Көңілді қыс» аялдамасы.
ІІ аялдама: «Қысқы орман» аялдамасы.
ІІІ аялдама: «Қысқы ойындар » аялдамасы.
ІV аялдама: «Қыс мезгілі» аялдамасы.
Осы аялдамаларда бізді көптеген тапсырмалар күтіп тұр. Ал, балалар, біз саяхатқа дайынбыз ба?

Оқушылар қысқаша Шәміл Мұхамеджанов туралы өмірімен танысады .


1 аялдама

«Көңілді қыс»


6 мин




1 аялдама «Көңілді қыс» аялдамасы Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.«Мағынаны тану»

1.Оқулықпен жұмыс

«Көңілді қыс» өлеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу.

Оқушы мәнерлеп оқиды. «Аялдамамен оқу» стратегиясы бойынша өлеңді талдау. Идеясын, мазмұнын оқушылармен пікірлесе отырып талдау жүргізіледі.

Тақырыбы:әр топ тақырыбын қояды.

Идеясы: Қыз мезгілі табиғатының көрінісін, сұлулығын оқушыларға таныту.


1.Оқулықпен жұмыс, 23 бет. Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Әр шумаққа ат қояды. Топтағы бір оқушы өз тобына өлеңнің мазмұнын түсіндіреді.


2 аялдама «Қысқы орман»

5мин

2 «Қысқы орман» аялдамасы.
Мұғалім:Мына аялдамадан өту үшін, сендер Жер-Ананың жіберген хатындағы сұрақтарға жауап беріңдер. Қима- қағаздар таратылады
1-топ: Қыста қыстайтын құстардың тіршілігі . (қарға, сауысқан, суықторғай, тоқылдақ)
2-топ: Аңдардың қысқы тіршілігі туралы айтыңдар. (қасқыр, қоян,түлкі)
3-топ: Қысқы табиғат (өз ойларын айтады)

(Қысқа өз ойларымен жауап береді).

Сергіту сәті



2 мин

Жел бетке еседі,
Ағаштар теңселеді.
Жел тынышталады,
Ағаштар биіктейді.


Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.

Оқушылар хормен айтып, орнында жасайды.

ІІІ аялдама: «Қысқы ойындар»


7 мин

ІІІ аялдама: «Қысқы ойындар » аялдамасы.
Дәптермен жұмыс: Көркем жазу. 32-жаттығу
Әлсіз денеге ауру үйір.
(Жіңішке дауысты дыбыстарды ата) мақалдың мағынасын ашу.

1-топ: Буынға бөл.
Адам
Табиғат
Құстар
Жануар
Желтоқсан
2-топ: Сөз құра.
а ш а н
р а б н о
р ж е
ү н к

ы с қ
3-топ:Қай сөзді жоғалттың?
* ...суытты.
* ...жауды
* Мұз ... .
* Балалар ... .
* Ол ... киінді.

Оқушылар дәптерлеріне бүгінгі күнді 32 жаттығуды орындайды , жазып алады.

Оқушылар кластер топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды.


ІV аялдама: «Қыс мезгілі»

Қорытынды

Бекіту

5 мин

ІV аялдама: «Қыс мезгілі» аялдамасы.
Өзіндік жұмыс тест тапсырмасы таратылады.

Бүгінгі сабағымызда не айтылды?
-Қазір жылдың қай мезгілі? (Қыс)
-Қыс айларын атаңдаршы? (желтоқсан,қаңтар,ақпан)
Қысқы ойындарды атаңдар?
Жуан дауысты дыбыстарды атаңдар ?
Жіңішке дыбыстарды атаңдар?

Оқушылар тест тапсырмасын белгілеп шығады.

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

1мин

«Көңілді қыс» өлеңін жаттау 23-24 бет;

өлеңі бойынша өз ойларын мазмұндап жазу.


Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

1 мин

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Енді, балалар қай топ үздік болғанын анықтаймыз. Ең үздік топ медалі беріледі. Ал, біздің сабағымызға белсене қатысып, ерекше білім көрсеткен оқушы «Ақылды бала» медалімен марапатталады.

Оқушылар бағалау оқушыларға өз бағаларын қойып жұлдызшалармен бағаланады.

Рефлексия

1 мин

Балалар, бүгінгі сабағымыз сендерге ұнады ма? Не ұнады? Өздеріңнің пікірлерінді тақтаға шығып, ағаш талына белгілеңдер

Стикерге өз ойларын жазып, ағаш талын гүлдендіреді.


© 2010-2022