Қазақ әдебиеті 6-сынып Әбіш Кекілбаев Шыңырау

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні:

Мұғалім : Оразалиева Мереке Ерболатқызы

Сабақ №1

Сынып : 6 «Б»

Пән :Қазақ әдебиеті

Тақырыбы:

Әбіш Кекілбаев «Шыңырау»

Мақсаты:

Әбіш Кекілбаевтың өмірі мен шығармашылығымен танысады. Жеті модульдің негізінде «Шыңырау» повесінің тақырыбы мен идеясын ашу. Еңсептің прототипін ашу арқылы оқушыларды еңбексүйгіштікке, шыдамдылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже /табыс көрсеткіші

1.Әбіш Кекілбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет бере алады.

2.«Шыңырау» сөзінің мағынасын түсінеді.

3. Әңгіме мазмұнын біледі, тапсырмаларды түсініп орындайды.

4. Кейіпкерлермен танысып, өмірмен байланыстыра алады.

Түйінді идеялар

Ойларын тиянақты жеткізе білу. Білім деңгейлерін бақылау.

Жұмыс түрі

Топтық жұмыс,

Модульдер: СТО , Қалай оқу керектігін үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау , Диалогтық оқыту

р/с

Сабақ кезеңдері, әдіс -тәсілдер.

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Күтілетін нәтиже

Ресурстар

1

Ұйымдасты

ру бөлімі

2 мин

Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығын тексеремін, сабақ кезеңдерімен таныстырып, мақсат міндеттерді айтамын.

Оқушылар сәлемдеседі, сабақтың мақсат міндеттерімен танысады.

Сабаққа қызығушылығы артады, мұғалім мен оқушының арасында қарым -қатынас орнайды.

Білім стандарты, күнтізбелік-тақырыптық жоспар, сабақ жоспары, Жалпы білім беретін мектептің 6- сыныбына арналған оқулық. «Атамұра» баспасы, Google,«YouTube», «Білімділер», «45 минут» сайттары

2

Психологиялық ахуал


2 мин

Тақырыпқа байланысты әр түрлі мақал -мәтелдердің жартысын айтып, қалған бөлігін оқушылардың өздеріне айқызып көңіл- күйін сабаққа аудару.

Оқушылар мақал- мәтелдерді айтуға ұмтылады. Ұжыммен жұмыс жасайды.

Көтеріңкі көңіл- күй болады, оқушы мен оқушының, мұғалім мен оқушының арасында ынтымақтастық орнайды.

Мультимедиялық проектор, А- 3 , 4 қағаз,түсті маркерлер, қарындаш, стикерлер, видео материалдары, смайликтер

3

Топқа бөліну

«Жалғасын тап» .

3 мин

Еңбек, бай мен кедей, ерлік, дос туралы мақал -мәтелдерді қобдишаға салып оқушыларға алдыртамын.

Оқушылар талапқа сай мақал -мәтелдерді алып, 5- топқа бөлінеді. Мақал -мәтелдерді айта отырып, бүгінгі өтілетін тақырыпты ашады.

Топқа брігеді, қарым- қатынас орнайды.

Үлестірме қағаздар Слайд, парақшалар, түрлі-түсті бояулар

4

Үй тапсырмасын сұрау.

2 мин

«Бәріміз бір өзеннің арнасы, Бір атаның баласымыз» деген сөзді қалай түсінеміз?


Оқушылар топтасып жауап береді



Бағалау :Стикер, бағалау бетшесі.

5

Жаңа сабақты меңгерту. «Мағынаны тану».


5 мин

Бейнематериал арқылы шығарманың авторы жайлы мәліметтер көрсетемін. Авторға байланысты тапсырмалар беремін.

Тапсырма:

1.Әбіш Кекілбаевтің өмірбаяны:

Қай жерде , қай жылы туылған?

2.Әбіш Кекілбаевтің қызмет жолы:

1.

2.

3.

3.Шығармашылығы :

1.

2.

3.

Бейнематериалды көреді. Автор жайлы тапсырмаларға жауап береді.

Топпен бірігіп жұмыс жасайды, өз ойларын жүйелі жеткізе алады.

Интербелсенді тақта

Бағалау : түрлі- түсті қағаздар арқылы бағалайды.

Жасыл - өте жақсы

Қызыл - жақсы

Сары -орташа

6

«Ой қозғау»

Жаңа сабақты өрбіту.

3 мин

Оқушыларға сұрақ беремін. Сұрақ арқылы шығарманың не туралы екенін түсіндіру.

Сұрақ:

Кәсіптің қандай түрлерін білесіңдер?

Құдық қазу кәсібі туралы не білесіңдер?

Оқушылар сұраққа бірлесіп, ізденіп жауап береді.

Әңгіменің құдық туралы екенін жорамалдайды.

Ойын жүйелі жеткізе алады, «Құдық қазу» ұғымы туралы туралы біледі.

Интербелсенді тақта.


Бағалау: Басбармақ жоғары қарай - Мен түсіндім.

Басбармақ көлденең - Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай- Мен түсінбедім.

7

«Автобус аялдамасы»

5 мин

Әр топқа шығармада кездесетін жаңа сөздерді таратамын. Сол жаңа сөздерді постер арқылы қорғайды.

Шыңырау дегеніміз не?

Шыңырау сөзі - шың және орау деген екі сөздің бірігуінен жасалған деген болжам жасалған. Қазақ тілінде шың сөзі- биік шың дегенді білдіреді.Маңғыстаулықтар тілінде Көлденең шың, Құба шың, Ала шың болып сан атауды иеленіп, құбылып, түрленіп кететіні бар. Ал орау - етістігі тұйықтап, доға жасап әрекеттену мағынасын береді. Орап байлау, орап тарту, т.б. Демек бұның түбірі шың бойлап, орап қазу дегеннен шығатындай.Ал түсіндірме сөздікте шыңырау - тұңғиық, терең мағынасында келтірілген.

Жаңа сөздермен танысады.

Оқшылар шыңырау сөзінің мағынасын дәптерлеріне жазып алады.

Шың - биік екенін білсе, шыңырау тұңғиық, терең екенін біледі.

Оқушылардың белсенділігі артады.

Интербелсенді тақта А3

Бағалау:

Екі жұлдыз, бір ұсыныс

8

«Джигсо»

12 мин

«Джигсо» -1 әдісі бойынша оқулықпен жұмыс орындалады. Оқушыларға қай беттерді оқу керектігін айтамын .

1-топ. 240-242- бет

2-топ. 242-243-бет

3-топ. 244-245-бет

4-топ. 245-247-бет

5-топ: 247-248-бет

Үзінділерді топ ішінде бөліп алады, содан соң талқылайды. Өз пікірлерін ортаға салады

Әдебиет тілінде алған білімдерін өмірмен байланыстыра алады.

Тынық әуен «Моцарт», 6- сынып қазақ әдебиеті.

Смайликтер арқылы бағалау.

9

«Кубизм» стратегиясы

Жаңа сабақты бекіту.

3 мин

Еңсепке құдық қазуға өтініш берген кім? Еңсептің арманы қандай? Еңсеп арманына жетті ме? Еңсептің еңбекқор адам екенін қай тұстарынан байқадыңыз? Құдық қазу оңай іс пе?

Оқушылар түсінгендерін айтады. Топтар бір-бірлеріне қойған сұрақтарға нақты жауап береді. Сабақты бекіту тапсырмасын орындайды

Сабақ басындағы мақал-мәтелдердің пайдасын толық түсінеді.

INSERT кстесі арқылы.

Нені білдім.

Нені білмедім.

Нені білгім келеді.

10

Қорытынды


3 мин

Оқушыларға стикер таратып беремін.

Бүгінгі сабаққа деген көзқарасыңды білдір. Кері байланыс береді.

1.Шығарманы толықтай түсіндім

2. Бұл шығарма бойынша әлі де ізденуім керек.

3. Шығарманы толықтай түсіне алмадым.

Сабақтан алған әсерлері мен келесі сабакта не білгісі келетіндерін стикерге жазып іледі




11

Үйге тапсырма:

«Шыңырау» повесін толық мазмұндау. Қосымша тапсырма: Қазақстанда ауыз су мәселесі қандай дәрежеде?

2 мин

Тапсырманы беремін

Үй тапсырмасын жазып алады.

Шығарманы толық мазмұндайды, қосымша ізденеді.


Оқушылар қызығып ізденеді.

Интербелсенді тақта.

12

Бағалау

2 мин

Сабақ барысында оқушының жауаптарын, атқарған жұмысын мадақтап формативті бағалау жұмысын жүргіземін.

Оқушылар кері байланыс береді.

Өз ойларын жеткізеді. Сабақтан алған әсерін жазады.

Постер



© 2010-2022