• Преподавателю
  • Другое
  • Қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ жоспары А. Құнанбаев Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа өлеңі

Қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ жоспары А. Құнанбаев Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа өлеңі

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Павлодар облысы, Железин ауданы,
Железин №з жалпы білім беру орта

мектептің қазақ тілі мен әдебиет пәні

мұғалімі Зеймуллаева Торгынай Сабитовна


Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев «Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа»

Сабақтың мақсаты: Ән мен күй жайындағы өлеңді оқи отырып, әннің, күйдің құдіреттілігін түсіндіру;

Міндеті: 1. Сыни тұрғыдан ойлауға үйретуге баулу арқылы поэзия, саз өнеріне сүйіспеншілігін арттыру;

2. Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлануға үйрету арқылы өзінше ой қорытуға, шығармашылық жұмысқа баулу.

Күтілетін нәтиже: Ән өнеріне қызығушылығы артады;

Шығармашылық жұмыс істеуге дағдыланады.

Өз ойын еркін жеткізе алады.

Сабақтың әдісі: жеке, жұптық, топтық, әңгімелеу, түсіндіру, пікір алысу, диалог, талдау, салыстыру, ой толғау.

Сілтеме: Қазақ әдебиеті оқулығы. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. -Астана: «Арман-ПВ», 2012ж.Хрестоматия. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. -Астана: «Арман-ПВ», 2012ж.Жұмыс дәптері. Қ.Әбдезұлы, С. Тұрсынғалиева. -Астана: «Арман-ПВ», 2012ж..

Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, доп, гүлдер,флипчарт, қазақ әдебиеті оқулығы

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушы іс -әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

ОЖЕСО

2 мин

Психологиялық ахуал жасау.Оқушыларға әр елдің сәлемдесу үлгісін көрсету.

Сыныпты сан арқылы екі топқа бөлу.

Оқушылар әр елдің сәлемдесу үлгісін қайталап жасайды.

Білім

АКТ


7 мин


Ой-толғаныс.Абайдың мұражайы арқылы бейнефильм көрсету

"Серпілген сауал" стратегиясы.

1. Абайдың балалық шағы туралы не білесіңдер?

2. «Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңнің негізгі идеясы қандай?

3. Шендестіру дегеніміз не?

4. Қараңғы түнде тау қалғып» өлеңді кім аударған?

Бейнефильм туралы ой бөлісу.

Оқушылар допты қағып алып,сұрақтарға жауап береді.

Фармативтік бағалау «Қолпаштау»

Түсіну

СТО

7 мин

Абайдың "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа" өлеңін мәнерлеп оқыту

Ән адамның көңіл күй көлеңкесі дегенді қалай түсінесіңдер?

«Әннің естісі бар, есері бар» деген тіркестің мағынасын ашып түсіндір.

«Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа» өлеңін мәнерлеп оқып, жұпта,топта талқылайды.

Қолдану

СТО, ОЖЕСО,

7 мин


Ән адамның ойлау қабілетіне , сезім күйіне әсері орындаушыға байланысты екенін ақын қай шумақта білдіреді?

Әннің адам өмірінен алатын орнын ақын қалай суреттеген?

Оқулықпен жұмыс жасай отырып, өз ойларын айтады.Оқушылар бір-бірімен пікір алмасады. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау

Талдау

ТжДОО, ОжОК

Сергіту сәті

ОЖЕСО

7 мин

2 мин

Семантикалық кесте толтыру

Абайдың «Желсіз түнде жарық-ай» әнін орындатқызу.

Кестені толтыру. Оқушылар жұмысын мадақтау арқылы бағалау.

Оқушылар «Желсіз түнде жарық-ай» әнін айтады.

Жинақтау

СТО

ОЖТ

7 мин

Салыстыру

"Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Қараңғы түнде тау", өлеңдерін салыстыру

«Вен» диаграммасы арқылы флипчартқа түсіру.«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау

Бағалау

СТО,ОЖТ

6 мин

«Жүректен жүрекке жеткен Абай әндері» эссе жазу

Шығармашылық жұмыстарымен бөліседі.



© 2010-2022